4 2014Elektroniczna dokumentacja medyczna... za 3 lata czy za 6 tygodni?


Z uwagi na skalę przedsięwzięcia, jakim jest wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej, podjęto prace legislacyjne mające na celu wydłużenie okresu przejściowego, w którym równolegle będą funkcjonować apierowa i elektroniczna postać dokumentacji medycznej – taka informacja pojawiła się w ostatnich dniach na stronie Ministerstwa Zdrowia. Czy jednak Posłowie, Senatorowie i Prezydent zdążą w kilkanaście dni przygotować odpowiedni dokument? A jeśli nie, to co muszą zrobić lekarze?

 

Nie zawsze winny jest lekarz
Rozwój medycyny powoduje skomplikowanie procesu leczenia, a tym samym przyczynia się do skomplikowania odpowiedzialności prawnej za prowadzone leczenie. Często poruszanym tematem w mediach jest kwestia dpowiedzialności lekarzy. Błąd w sztuce lekarskiej, niedbalstwo czy też wina organizacyjna podmiotu leczniczego odmieniane są w mediach przez różne przypadki, nawet jeżeli do końca nie są one prawidłowo rozróżniane i podciągane są pod jeden wspólny termin błędu lekarskiego.

 

Intymne podrażnienia
Lato to okres, w którym intymne części ciała zarówno kobiet, jak i mężczyzn narażone są na dyskomfort. Objawia się to świądem, pieczeniem i bólem przy dotyku. Kobiety skarżą się, że problemy narastają zwłaszcza po depilacji, a przecież muszą się depilować przed wyjściem na plaże czy basen. Czy jest jakieś skuteczne rozwiązanie?

 

Kriochirurgia w ginekologii
Kriochirurgia jest skuteczną metodą niszczenia tkanek poprzez ich ograniczone, kontrolowane zamrożenie.
Zniszczona tkanka ulega następnie demarkacji, która następuje w ciągu kilku do kilkunastu dni. Normalne
procesy gojenia właściwe dla danej tkanki uzupełniają powstały ubytek tkankowy. Metoda ta umożliwia zatem skutecznie usuwanie różnych zmian chorobowych, zarówno ze skóry, jak błon śluzowych czy innych tkanek ewnątrz organizmu.

 

Tablice Sanitarne
Publikujemy kolejne tablice sanitarne. Dotyczą one przygotowania gabinetu przed przyjęciem pacjenta, czynności, które trzeba wykonać na koniec dnia oraz planu mycia poszczególnych pomieszczeń i części przychodni. Procedury są niezbędne w gabinecie. Powinny zostać dołączone do dokumentacji gabinetu.

 

Ubezpieczenie OC lekarzy
Lekarze w swojej pracy zawodowej narażeni są na odpowiedzialność finansową, którą mało kto byłby w stanie samodzielnie ponieść. Na pomoc przychodzą ubezpieczenia, jednak trzeba nie tylko je mieć, ale również iedzieć, jak z nich korzystać. Ubezpieczyciel wcale nie jest chętny do wypłaty odszkodowania w imieniu lekarza.

 

Dekalog lekarza
Niniejszy artykuł powstał po przeanalizowaniu kart historii choroby w placówkach ambulatoryjnych. W trakcie przeprowadzonych analiz skontrolowano 640 kart historii zdrowia i choroby pacjentów leczonych prywatnie oraz w ramach kontraktów z NFZ.