W Polsce rośnie liczba lekarzy pracujących ponad swoje siły, a skutki ich zmęczenia mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia pacjentów, ale również dla zdrowia i życia ich samych. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zaapelowało o systemowe uregulowania prawne dotyczące czasu pracy lekarzy i dentystów. Coraz większe zaniepokojenie budzi bowiem nadmierne obciążenie warunkami i czasem pracy polskich lekarzy.

Na recepcie pacjenta, który nie ukończył 18 roku życia musi być podany jego wiek. Sam numer PESEL nie wystarcza. W XX wieku z numeru PESEL łatwo było odczytać wiek pacjenta. Jednak teraz kiedy pierwsze dwie cyfry nie zawsze są tożsame z rokiem urodzenia pojawił się problem.

Dobra wiadomość dla lekarzy prowadzących małe prywatne gabinety. Być może już pod koniec roku będą mogli wysyłać elektronicznie deklarację o składkach dla pracowników bez konieczności elektronicznego podpisu. ZUS rozpoczął pracę nad Platformą Usług Elektronicznych (PUE) – projektem w 85 proc. dofinansowanym przez Unię Europejską, który pozwoli przedsiębiorcom zatrudniającym do 5 osób uniknąć comiesięcznych wizyt w urzędzie.

{mosimage}Lekarze stomatolodzy prowadzący indywidualne praktyki lekarskie, jeśli mają podpisane umowy z NFZ, powinny pamiętać, że ma on prawo do kontroli dokumentacji medycznej. Każda kontrola ma określony przez NFZ program, cel, tematykę oraz wskazówki metodyczne dla prowadzonego postępowania kontrolnego. Dokładne zasady, jakim rządzi się taka kontrola są określone w zarządzeniu Nr 23/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanym 13 maja 2009 r.

czytaj całość...

Lekarze stomatolodzy prowadzący indywidualne praktyki lekarskie, jeśli mają podpisane umowy z NFZ, powinny pamiętać, że ma on prawo do kontroli dokumentacji medycznej. Każda kontrola ma określony przez NFZ program, cel, tematykę oraz wskazówki metodyczne dla prowadzonego postępowania kontrolnego. Dokładne zasady, jakim rządzi się taka kontrola są określone w zarządzeniu Nr 23/2009/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wydanym 13 maja 2009 r.

Z dniem 1 stycznia 2011 weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r.  w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania między innymi w gabinecie lekarskim.

Jeszcze w tym roku w Lesznie lub Koninie zostanie wprowadzony prepilotażowy program e-recepty. Wykonawcą będzie firma Hewlett-Packard Polska. Program prototypowy potrwa pół roku, na jego podstawie zostanie utworzony program pilotażowy, a potem ogólnopolski. Za trzy lata e-recepty staną się powszechne.

{mosimage}Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy uważa, że przekształcenie szpitali w spółki jest dobrym pomysłem tylko w przypadku zlikwidowania administracyjnej reglamentacji, limitowania świadczeń przez NFZ oraz wprowadzenia rynkowych cen za świadczenia. Obawia się jednak oszczędzania na lekarzach: zmniejszania zatrudnienia, obniżek płac i oferowania usług o niższej jakości.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem zmieni się wysokość maksymalnego wynagrodzenia konsultantów krajowych i wojewódzkich. Projekt jest obecnie w konsultacjach społecznych i ma wejść w życie od 1 stycznia 2011. Jak odtąd obowiązywało rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 25 października 2002 r. w sprawie konsulatów krajowych i wojewódzkich (Dz. U. Nr 188, poz. 1582, z 2005 r. Nr 158, poz. 1333 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 143).

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta mają powstać wojewódzkie komisje do spraw orzekania o błędach lekarskich. Komisje te mają orzekać o błędzie dużo szybciej niż sądy. Decyzja będzie wydana w przeciągu 3 miesięcy. Rada Lekarska negatywnie ocenia tę inicjatywę.

Czytaj całość >>>

ksiegarnia

POD NASZYM PATRONATEM:

 

 

PWGO026

 

baner nng OKRPIG2026

 

baner iii kongres ptgp