Punkty edukacyjne – nowe zasady ich zdobywania
Nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia weszło w życie 8 września br. Dotyczy ono nowego sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Szeroko na temat nowych zasad zdobywania punktów edukacyjnych pisaliśmy już w Nowym Gabinecie Ginekologicznym. Wciąż będzie można otrzymać punkty za prenumeratę naszego czasopisma.

Dwa miesiące minęły od uruchomienia programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży. NFZ podsumowuje pierwsze efekty wprowadzenia programu, w którym uczestniczy obecnie 3189 kobiet, z czego 1327 już urodziło.
Ministerstwo Zdrowia wypracowało projekt zmian dotyczący tzw. „pigułki po”. Ma być ona znowu sprzedawana na receptę. Nie tylko pigułka, ale wszystkie hormonalne środki antykoncepcyjne mają być sprzedawane tylko na receptę – tłumaczy Konstanty Radziwiłł, Minister Zdrowia.
Ruszyła sprawa dotycząca śmierci kobiety, która była w ciąży bliźniaczej. Prokuratura ma sprawdzić kto ponosi odpowiedzialność w tej sprawie. Gdy kobieta zgłosiła się do Brzeskiego Centrum Medycznego konieczne było cięcie cesarskie, ponieważ jedno dziecko już nie żyło.
W Gdańsku obchodzono Światowe Dni FAS – choroby płodowego zespołu alkoholowego. Na obchodach był obecny Marek Michalak, rzecznik praw dziecka, który powiedział, że droga dziecka, które przychodzi na świat, nie powinna być od początku kamienista i ciernista.
Program ubezpieczeń od odpowiedzialności cywilnej, zorganizowany przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Z programu skorzystało do tej pory ponad 16 tysięcy lekarzy i lekarzy dentystów.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie mają być bardziej przyjazne dla lekarzy, ma zmienić się funkcjonalność, która ułatwi pracę medykom. Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny interfejs, który trafił do twórców oprogramowania. Ma on umożliwić wdrożenie e-ZLA do aplikacji gabinetowych.
Aż o 15 procent wzrasta prawdopodobieństwo, że dzieci urodzone przez cesarskie cięcie będą cierpieć na otyłość – tak wynika z badań przeprowadzonych w Harvard T.H. Chan School of Public Health w Bostonie. W badaniu wzięło udział 22068 dzieci.
W Polsce samorządy coraz częściej finansują inicjatywy związane ze szkołą rodzenia. Kolejna taka inicjatywa pojawiła się w Częstochowie. Ruszyła tam bezpłatna szkoła rodzenia. Powstanie ona w Miejskim Szpitalu Zespolonym, przy oddziale ginekologiczno-położniczym.
Poprawia się sytuacja dotycząca opieki perinatalnej w Polsce. Zmniejszają się wskaźniki umieralności okołoporodowej – w tej chwili wyniki są niewiele gorsze od wzorcowych – w krajach skandynawskich.
W województwo opolskim ma się pojawić pierwsze „okno życia”. Miałoby ono powstać w samym Opolu, w tej chwili Ratusz organizuje konkurs dla organizacji pozarządowych zainteresowanych utworzeniem takiego miejsca. 


