Poznańscy ginekolodzy zostali uniewinnieni
Dwóch lekarzy ginekologów zostało uniewinnionych przez Sąd Okręgowy w Poznaniu. Sprawa dotyczy śmierci pacjentki i jej nienarodzonych dzieci. Poznański sąd stwierdził, że lekarze nie dopuścili się uchybień. Pacjentka zmarła, bo cierpiała na bardzo rzadką chorobę genetyczną.

Szpital wojewódzki w Krośnie wkrótce zostanie zmodernizowany. Remont dotyczy trzech oddziałów: ginekologiczno-położniczego, noworodkowego i dziecięcego. Oddziały te po modernizacji zostaną przekształcone w Regionalne Centrum Południowego Podkarpacia "Kobieta i Dziecko".
Od początku tego roku obowiązują nowe przepisy dotyczące szczepień dzieci. Od 1 stycznia obowiązkiem szczepienia przeciw pneumokokom jest objęte każde dziecko urodzone w 2017 roku. Do tej pory, obowiązkowymi szczepieniami były objęte tylko dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te z masą urodzeniową poniżej 2,5 kg.
W łódzkim Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki, Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł otworzył Klinikę Diagnostyki i Leczenia Niepłodności. Uroczystość odbyła się 22 grudnia. Jest to pierwsza tego typu klinika, w przyszłym roku ma ich powstać jeszcze piętnaście.
Właściciele prywatnych gabinetów medycznych muszą pamiętać, że od przyszłego roku zmieniają się przepisy dotyczące finansów. Płatności o wartości powyżej 15 tys. zł, będzie można realizować tylko przelewem. Dotyczy to też usług medycznych. Jeśli jakaś usługa medyczna zostanie wyceniona na ponad 15 tys. zł, pacjent będzie musiał zapłacić przelewem.
Poseł Adam Abramowicz zainteresował się sprawą praktyk studentów na kierunkach lekarskich. Parlamentarzysta przygląda się wnikliwie procederowi, w którym właściciele gabinetów każą studentowi płacić za możliwość odbywania praktyk. Jest to niezgodne z ustawą o szkolnictwie wyższym.
Od stycznia 2017 roku miała zniknąć Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczeniodawców. Okazuje się jednak, że EWUŚ przestanie działać dopiero w lipcu przyszłego roku. Potwierdzeniem ubezpieczenia zdrowotnego ma być tylko PESEL.
Klinika Perinatologii i Położnictwa Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w tym roku przyjmie dwa tysiące porodów. A gdy zakończy się remont placówki, możliwości w tym zakresie mają być jeszcze większe. Chodzi m.in. o zwiększenie liczby przyjęć kobiet z ciążami obarczonymi powikłaniami, ciążami wysokiego ryzyka oraz zagrożone porodem przedwczesnym.
Lekarze z Dubaju zanotowali pierwszy na świecie przypadek kobiety, która urodziła dziecko dzięki jajnikowi, który pobrano od niej i zamrożono zanim jeszcze osiągnęła dojrzałość płciową. Młoda kobieta z Indii kiedy miała 9 lat przeszła zabieg usunięcia prawego jajnika, zamrożono go wtedy w ciekłym azocie, a w ubiegłym roku wszczepiono z powrotem.
Medyczne standardy łagodzenia bólu porodowego oraz opieki okołoporodowej, które określał resort zdrowia, będą obowiązywały maksymalnie do końca 2018 roku. Resort chce, by opisem procedur zajmowały się towarzystwa naukowe. Fundacja „Rodzić po ludzku" obawia się likwidacji standardów.
Dostęp bez kolejki do świadczeń udzielanych kobietom w ciąży oraz koordynowaną opiekę nad dzieckiem do 3. roku życia - takie zarządzenie już w poniedziałek ma przedstawić p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna. Wszystko to w ramach ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”.


