Wielka gala
Prof. Dorota Darmochwał-Kolarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została uhonorowana nagrodą Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Nagrodę wręczono 18 grudnia, podczas gali w Filharmonii Narodowej.
Prof. Dorota Darmochwał-Kolarz z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie została uhonorowana nagrodą Prezesa Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Nagrodę wręczono 18 grudnia, podczas gali w Filharmonii Narodowej.
W warszawskim hotelu GROMADA 29 listopada br. odbyła się WIELKA GALA „25 lat Wolności dla Polskiej Przedsiębiorczości” podczas której przedstawiono Laureatów VIII edycji konkursu „Orły Polskiego Budownictwa”, VIII edycji konkursu „Perły Medycyny” oraz Plebiscytu Orły Polskiej Przedsiębiorczości i Orły Polskiego Samorządu. Projekty realizowane są w ramach Narodowego Programu Promocji Polska Przedsiębiorczość 2020, którego organizatorem jest Mazowieckie Zrzeszenie Handlu Przemysłu i Usług.
Szpital Specjalistyczny im. Falkiewicza we Wrocławiu ma poważne problemy. Dwunastu ginekologów złożyło wypowiedzenie z pracy – twierdzą, że nie można pracować w tak trudnych warunkach, za tak niskie wynagrodzenie. Przed złożeniem wypowiedzenia, napisali długi list do marszałka województwa dolnośląskiego, w którym skarżą się m.in. na niedobory kadrowe, niskie płace, zaniedbane pomieszczenia, prowizorycznie naprawiane lampy na salach operacyjnych i temperaturę, która w pomieszczeniach sięga latem 30 stopni Celsjusza.
"Jedz na zdrowie, nie za dwoje" – to program, który będzie realizowany od początku 2015 roku w punkcie dietetycznym przy poradni promocji zdrowia Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpitala Miejskiego w Zabrzu. Program jest skonstruowany w taki sposób, by weryfikować nawyki żywieniowe pacjentek w ciąży, edukować je pod tym względem i wspierać. Kompleksowe pomiary masy ciała pacjentek mają być prowadzone nie tylko w czasie ciąży, ale także po porodzie.
Rak piersi i rak szyjki macicy to nowotwory, na które zapadalność wśród kobiet w Polsce jest największa. Niestety problem ten dotyka również młode kobiety. Niestety młode Polki boją się chodzić do ginekologa. Dlaczego? Z pewnością na pierwszy plan wysuwa się obawa i wstyd, jaki odczuwa każda kobieta podczas (szczególnie pierwszego) badania ginekologicznego, ale niestety przyczyn jest o wiele więcej.
Jeśli masz stronę internetową swojego gabinetu, to musisz umieścić na niej aktualny cennik oferowanych usług. Do tej pory przepisy prawne informowały, że cennik musiał być podany do wiadomości pacjentów „w sposób zwyczajowo przyjęty". Teraz musi być na stronie internetowej.
Od stycznia 2015 roku lekarze z Warszawy będą dostawać tysiąc złotych za urodzenie dziecka. Branżowe becikowe fundowane będzie przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Samorząd planuje przeznaczyć na ten cel 2,5 proc. składek członkowskich, czyli blisko 400 tys. zł rocznie.
Dom jest lepszy od szpitala, bo szpital to obce środowisko – właśnie taki komunikat słyszą najczęściej ciężarne kobiety w Wielkiej Brytanii w odniesieniu do preferowanego miejsca porodu. Na Wyspach Brytyjskich porody domowe są refundowane. Dodatkowo szpital zapewnia specjalistyczną koordynację zarówno przygotowania do porodu, jak i samego odbioru dziecka.
W Brzeskim Centrum Medycznym może zabraknąć ginekologów. Jest to związane z niespodziewaną decyzją obecnego ordynatora o zakończeniu współpracy. Wraz z nim ma odejść również część kadry lekarskiej. Niestety, to nie koniec trudnych momentów brzeskiej placówki. Proponowany na stanowisko ordynatora oddziału dr Waldemar Bereza zginął kilka dni temu w wypadku samochodowym.
Blisko 2 miliony złotych dofinansowania otrzymało łódzkie hospicjum perinatalne, które prowadzone jest przez Fundację Gajusz. Kwota 1,9 miliona złotych pochodzi z funduszy norweskich. Hospicjum niesie pomoc rodzinom w trudnej sytuacji życiowej. Powstało przede wszystkim z myślą o kobietach w ciąży, które - dzięki badaniom genetycznym i ultrasonograficznym - dowiadują się, że ich dziecko ma tzw. wadę letalną, czyli umrze jeszcze w życiu płodowym lub niedługo po przyjściu na świat.
Zabrzańskie Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka funkcjonuje prężnie już od 1 listopada. Do tej pory w Centrum przyszło na świat już ponad 100 dzieci. Każde z urodzonych w Centrum dzieci otrzymuje w prezencie maskotkę - misia z napisem "Urodziłem się w Zabrzu".
Niestety, poronienia wciąż są częstym problemem. Nikt do końca nie wie, dlaczego do nich dochodzi i w jaki sposób z pełną skutecznością im zapobiegać. Kolejne badania w tym kierunku przeprowadziła dr Fiona Mathews z Uniwersytetu Exeter w Wielkiej Brytanii. Teza jaką postawiła po przeanalizowaniu blisko 30 milionów przypadku na całym świecie, brzmi: ryzyko zgonu wewnątrzmacicznego jest o 10% wyższe, jeżeli kobieta spodziewa się syna.