Kobiece mleko nie tylko zapewnia prawidłowy rozwój niemowlęciu, lecz także może być pomocne w leczeniu wielu chorób osób dorosłych, m.in. Alzheimera. Zawarte w nich komórki macierzyste mają bowiem unikalne zdolności przekształcania się w dowolne komórki i tkanki w organizmie. Zdolności te są znacznie większe niż w przypadku komórek z płynu owodniowego.

 

Lekarze trafią pod lupę skarbówki. Urzędnicy sprawdzają szczególnie grupy zawodowe, dla których obowiązek wydawania paragonów z kas fiskalnych jest od kilku miesięcy nowy, czyli również lekarzy. W najnowszym wydaniu Nowego Gabinetu Ginekologicznego opiszemy szczegółowo jak Urząd Skarbowy wyobraża sobie dobry "paragon lekarski".

Firma odbierająca odpady medyczne ma obowiązek – na prośbę właściciela gabinetu stomatologicznego – wydania dokumentu, który potwierdzi rzeczywiste zutylizowanie odpadów. Taki dokument powinien zawierać informację, że zostały one zutylizowane zgodnie z obowiązującymi procedurami. Firma nie może pobierać opłat za dostarczenie dokumentu – informują przepisy.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otrzymał ponad 3 mln zł na restrukturyzację działalności naukowej. Dzięki dotacji możliwe będzie uruchomienie trzech nowych pracowni naukowych – neurofizjologii, onkologii ginekologicznej oraz genetyki konstytucyjnej człowieka.

Ustawa zakazująca aborcji po 20 tygodniu ciąży została przyjęta przez Izbę Reprezentantów w USA. Ustawę przeforsowali Republikanie - po miesiącach prowadzonych negocjacji. Jednym z głównych priorytetów Republikanów, po wygranych w zeszłym roku wyborach było ograniczenie aborcji.

Zespół polskich i kanadyjskich naukowców zidentyfikował nowy gen - RECQL, którego mutacje zwiększają ryzyko raka piersi. Kolejnym etapem będzie szukanie optymalnych metod profilaktyki i leczenia dla kobiet, nosicielek mutacji w tym genie.

Wydaliśmy kolejny numer Nowego Gabinetu Ginekologicznego. Osoby, które jeszcze nie zaprenumerowały NGG mogą to zrobić, klikając tutaj. Najważniejsze tematy to: nowe zasady dokumentacji medycznej, postępowanie ginekologiczne wobec chorej onkologicznie, niebezpieczny pacjent w gabinecie oraz angiogeneza w raku jajnika.  Szczegółowy spis treści znajduje się tutaj.

Gabinet ginekologiczny dla małych pacjentek został otwarty w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny SPZOZ w Warszawie. Z gabinetu mogą korzystać tylko dziewczynki i dziewczęta, które nie ukończyły 18. roku życia.

"Położna na medal", to kampania społeczno-edukacyjna, której inicjatorem jest Akademia Malucha Alantan. Kampania ma na celu wzrost świadomości położnych w kwestii nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej i podniesienie standardów pracy. Właśnie ruszyła druga edycja konkursu.

Amerykanki są średnio dziesięć razy bardziej narażone na śmierć podczas ciąży lub porodu niż Polki, Austriaczki czy Białorusinki – tak wynika z raportu przygotowanego przez organizację Save the Children. Pod uwagę brano takie kryteria jak zdrowie matek, dostęp dzieci do edukacji, poziom dochodów i status kobiet.

Przepisy dotyczące dyżuru medycznego być może zostaną wykreślone z ustawy o działalności leczniczej. Z taką petycją zwrócił się do ministra zdrowia Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

ksiegarnia

POD NASZYM PATRONATEM:

 

 

PWGO026

 

baner nng OKRPIG2026

 

baner iii kongres ptgp