Wczesna menopauza to niepokojący sygnał
Kobiety, które przed 45. rokiem życia przeszły menopauzę mogą być narażone na rozwój choroby nowotworowej. Najczęściej jest to rak pęcherza. Do takich wniosków doszli lekarze podczas Kongresu Europejskiego Towarzystwa Urologicznego. Odbywa się on w Barcelonie w dniach 15-20 marca.

Amerykanka urodziła sześcioraczki w ciągu dziewięciu minut. Poród odbył się siłami natury, rozpoczął się o 4:50 i zakończył o 4:59. Kobieta znalazła się w szpitalu niewiele wcześniej, zdecydowała się udać na porodówkę, gdy zaczęła odczuwać pierwsze skurcze.
Pracownia położniczo – ginekologiczna powstała w Państwowej Wyższej Szkole w Płocku. Będą się w niej szkolić przyszłe położne i pielęgniarki.
Mobilny gabinet położnej, w którym kobiety będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne zaprezentowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ''Być świadomą kobietą – wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim'' – to właśnie dla tego projektu powstał pojazd. Kosztował 280 tysięcy złotych.
Zmniejsza stres u kobiet w ciąży, ma również pozytywny wpływ na płód – mowa o muzyce. Do takich wniosków doszła muzykoterapeutka Karolina Gwardzik, która prowadzi w Operze Krakowskiej warsztaty ''Z muzyką od poczęcia”.
Trzynastoletnie dziewczynki z Radomia mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy. Za szczepionkę zapłaci Urząd Miasta. To już piąta tego typu miejska akcja. Szczepienie obejmie dziewczęta w wieku 13 lat, czyli urodzone w 2005 roku.
Pierwsze dzieci rodzą się na oddziale położniczo-ginekologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku. Porodówka powróciła do Słupska po 16 latach.
W Bydgoszczy zaczęła działalność nowa Klinika Leczenia Niepłodności INVICTA. Bydgoska placówka będzie współpracować z klinikami w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu.
Z powodu wypowiadania przez lekarzy klauzuli opt-out, zamknięto Położniczo-Ginekologiczną Izbę Przyjęć w Szpitalu Bielańskim w Warszawie.
Pomoc z programu "Za życiem" trafiła już do ponad 4 tys. rodziców. Są to ci rodzice, którzy zdecydowali się na urodzenie chorego lub niepełnosprawnego dziecka.
Na nowym oddziale ginekologiczno-położniczym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku będą przyjmowane pacjentki już od 6 lutego. W nowy oddział - w tym przebudowę i przeprowadzkę z Ustki do Słupska - zainwestowano w sumie 10,7 mln zł.


