KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Spis treści - Nowy Gabinet Ginekologiczny

NGG524Bezbolesne igły

Nano igły wykorzystywane są w medycynie estetycznej w znieczuleniu powierzchownym skóry, ale nie tylko. Stosuje się je również szeroko w podawaniu preparatów w ramach mezoterapii. Dzięki temu, że są bardzo cienkie, aplikacja jest całkowicie bezbolesna, ale też głębsza niż klasyczna mezoterapia.

Autor: Piotr Kolczewski


Opóźniona diagnostyka nowotworu piersi w wyniku błędu medycznego

Opóźniona diagnostyka chorób nowotworowych może mieć tragiczne konsekwencje dla pacjentów, zwłaszcza w przypadku raka piersi, gdzie wczesne wykrycie znacząco wpływa na skuteczność leczenia. Poniższa analiza przypadku dotyczy pacjentki, u której doszło do opóźnionej diagnostyki nowotworu piersi na skutek błędnych decyzji lekarza ginekologa.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Roztwór Kleina: rewolucja w znieczuleniu tumescencyjnym

Roztwór Kleina jest kluczowym elementem znieczulenia tumescencyjnego, stosowanego szeroko w medycynie estetycznej, szczególnie podczas liposukcji. Technika ta została wprowadzona pod koniec lat 80. przez dr. Jeffreya A. Kleina i od tego czasu zyskała na popularności dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu.

Autor: Piotr Kolczewski


Preparaty regeneracyjne wykorzystywane w ginekologii estetycznej i uroginekologii

Współczesna ginekologia, w tym ginekologia estetyczna oraz uroginekologia, w dużej mierze opiera swoje działanie na medycynie regeneracyjnej. W tym celu wykorzystywane są m.in. preparaty wspomagające naturalne procesy odnowy tkanek.

Autor: Tomasz Basta


Ciągle w powijakach, czyli hormonalna terapia menopauzalna…

Zadziwiające, że my, lekarze ginekolodzy, kojarzymy menopauzę jedynie z uderzeniami gorąca i końcem miesiączki. Pacjentki twierdzą, że objawy wazomotoryczne (VMS) są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Świadczą o całkowitej dysregulacji ośrodka termoregulacji w podwzgórzu. To właśnie tutaj, w mózgu, na skutek deprywacji estrogenowej, zaczyna się główny problem kobiet w okresie perimenopauzy i menopauzy.

Autorka: Monika Łukasiewicz


Podsumowanie I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej

W dniach 13–14 września 2024 r. w hotelu airport okęcie w warszawie odbył się i międzynarodowy kongres polskiego towarzystwa ginekologii plastycznej. Wydarzenie to zgromadziło 165 uczestników, z czego 90 osób wzięło udział w warsztatach przedkongresowych, które miały miejsce 13 września. Podczas samego Kongresu swoje wykłady i prezentacje przedstawiło 23 wykładowców, w tym uznani specjaliści z Polski i zagranicy m.in. z USA, Urugwaju, ZEA, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Rumunii.

Autor: Piotr Szymański

NGG424Przypadek ciąży pozamacicznej

Czy opóźnienie przeprowadzenia operacji u pacjentki poprzez decyzję o konieczności wykonania konsultacji chirurgicznej stanowi błąd diagnostyczny? Przypadek ciąży pozamacicznej z początkowym podejrzeniem zapalenia wyrostka robaczkowego.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Szczególne środki ochrony dzieci

Do 15 sierpnia 2024 r. każda placówka medyczna, niezależnie od tego czy jest to podmiot leczniczy czy praktyka zawodowa, ma obowiązek dostosowania się do regulacji wynikających z rozdziału 4b ustawy z dnia 13.05.2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Szczególne środki ochrony dotyczą dzieci, czyli osób do ukończenia 18. roku życia.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Osocze bogatopłytkowe (PRP) w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM)

Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest innowacyjną terapią, która wykazuje obiecujące wyniki w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM). PRP, to koncentrat płytek krwi, zawierający liczne czynniki wzrostu i cytokiny, wspierające regenerację tkanek. PRP to produkt, który zawiera powyżej 350 tys. płytek krwi w 1 ml osocza. Aby uzyskać terapeutyczny efekt w medycynie regeneracyjnej, produkt końcowy powinien zawierać powyżej 1 mln płytek krwi w 1 ml osocza.

Autor: Piotr Kolczewski


Zespół rozluźnienia pochwy

Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) to dolegliwość, która powstaje na skutek rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy i poluzowania mięśni pochwy. Jednym z kluczowych momentów w życiu kobiety wpływających na pojawienie się tych zmian jest poród siłami natury. Gdy tkanki nie obkurczają się do pierwotnej objętości, pacjentki zauważają charakterystyczne uczucie „luzu”, co znacząco zmniejsza ich codzienny komfort.

Autor: Tomasz Basta


Medyczne zastosowanie konopi – nowe perspektywy w leczeniu przewlekłych schorzeń

Medyczna marihuana (Cannabis sativa flos), potocznie zwana konopiami, znana jest ludzkości od wieków, a doniesienia o jej stosowaniu sięgają już VII w p.n.e.

Autor: Anita Jeglińska

NGG324Porównanie małoinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu

W maju 2024 r. na lamach magazynu „Pharmaceuticals” opublikowałem, jako współautor, artykuł na temat porównania małoinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM).

Autor: Piotr Kolczewski


Lekarz niewinny. Postępował zgodnie z wytycznymi PTG

Lekarzowi, który zastosował metody leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną nie można przypisywać odpowiedzialności za skutek tego leczenia. W przypadku każdego pacjenta efekt terapii może być inny.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Rak szyjki macicy nadal zagrożeniem zdrowia kobiet

Rak szyjki macicy jest globalnym problemem zdrowia kobiet. Według statystyk epidemiologicznych w roku 2020 zachorowało na świecie 660 000 kobiet i zmarło 350 000. Stanowi to wzrost zachorowalności i śmiertelności w stosunku do roku 2018 [1, 2].

Autorzy: prof. dr n. med. Janina Markowska; lek. Jacek Tulimowski


Antykoncepcja awaryjna z perspektywy farmaceuty

Antykoncepcja awaryjna to ważny temat nie tylko medyczny, ale i społeczny, z którym wiąże się wiele emocji i nieporozumień. Apteka jest często pierwszym miejscem kontaktu pacjentki z opieką zdrowotną w sytuacji kryzysowej. Kluczową rolę odgrywa farmaceuta, który może pomóc, wystawiając receptę farmaceutyczną na „tabletkę po”.

Autorka: Olga Sierpniowska


Czy ciąża po rozpoznaniu raka piersi jest możliwa i bezpieczna?

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w Polsce i na świecie. W ostatnim czasie widoczny jest wzrost liczby zachorowań wśród kobiet w każdej grupie wiekowej, także wśród kobiet młodych. Pomimo dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych oraz terapeutycznych śmiertelność z powodu raka piersi nadal rośnie.

Autorka: dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska


Czy lekarze będą mogli się reklamować?

W maju 2024 r. podczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy uchwalono nowy Kodeks Etyki Lekarskiej (KEL). Ma on obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Postanowiono dostosować go do współczesnych realiów. Chodzi przede wszystkim o cyfryzację w ochronie zdrowia. Nowe zapisy dotyczą m.in. zasad stosowania nowoczesnych technologii (telemedycyna), używania sztucznej inteligencji oraz sposobów reklamowania się w mediach społecznościowych.

Autor: Piotr Szymański

NGG22024Choroba nowotworowa a rozrodczość

W Polsce w 2019 roku na nowotwory zachorowało około 13,5 tysięcy osób poniżej 44. roku życia, 9 tysięcy kobiet oraz 4,5 tysiąca mężczyzn. Rokowanie chorych, dzięki poprawie diagnostyki oraz coraz lepszym metodom terapeutycznym uległo znacznej poprawie.

Autorka: dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska


Bulking agents w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Obawy dotyczące stosowania siatek w operacjach slingowych doprowadziły do wzrostu zainteresowania okołocewkowymi środkami wypełniającymi (urethral bulking agents – UBA). Szczególnie popularne są one w Wielkiej Brytanii.

Autor: Piotr Kolczewski


Preparaty regeneracyjne, wykorzystywane w ginekologii estetycznej i uroginekologii

Współczesna ginekologia, w tym ginekologia estetyczna oraz uroginekologia, w dużej mierze swoje działanie opiera na medycynie regeneracyjnej. W tym celu wykorzystywane są m.in. preparaty wspomagające naturalne procesy odnowy tkanek.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Nowe obowiązki farmaceutów

Od kwietnia 2021 r. obowiązuje ustawa o zawodzie farmaceuty. Od tego czasu pojawiły się rozporządzenia określające nowe obowiązki i możliwości dla farmaceutów. Oznacza to jednak, że farmaceuci będą musieli zdobywać odpowiednie kwalifikacje, przystosowywać apteki do wymogów ustawy, szkolić się.

Autor: mgr farm. Daria Zielińska


Zastosowanie prawidłowych procedur postępowania uchroniło lekarza od kary

O ile lekarz prowadzący leczenie zastosuje metody leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną, to nie można przypisywać mu odpowiedzialności za ich skutek, który w przypadku każdego pacjenta może być inny.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Brak zgody pacjenta na leczenie – interpretacja Rzecznika Praw Pacjenta

Rzecznik Praw Pacjenta oskarżył ostatnio jeden z podmiotów leczniczych, że nie pobrał od pacjentki pisemnej zgody na zabieg. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodziło o zabieg… lakowania zębów. Najprostszy z możliwych. Czy zatem niedługo dojdziemy do sytuacji, że pisemną zgodę trzeba będzie pobierać nawet na poradę ambulatoryjną?

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska

Nowy Gabinet GinekologicznyNierozpoznany na czas nowotwór szyjki macicy

Temat błędów medycznych wraca do nas niczym bumerang. Wyróżniamy pięć rodzajów błędów medycznych terapeutyczne, diagnostyczne, organizacyjne, techniczne i informacyjne. W poniższej analizie przypadku sprawdzimy, czy można przypisać lekarzowi odpowiedzialność za popełnienie błędu diagnostycznego, czyli tzw. błędu w rozpoznaniu.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Związek endometriozy z występowaniem nowotworów

Endometrioza jest przewlekłą chorobą ginekologiczną, w której gruczoły i zrąb endometrium znajdują się poza macicą – w różnej lokalizacji. Najczęściej zmiany te umiejscowione są w jajnikach (torbiele czekoladowe), jajowodach, otrzewnej, pęcherzu i jelitach.

Autorzy: prof. dr n. med. Janina Markowska; lek. Jacek Tulimowski


Waginoplastyka – rodzaje plastyki pochwy i kwalifikacja do zabiegu

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy wykonywana jest u kobiet z objawami VRS (Vaginal Relaxation Syndrome), czyli zespołu rozluźnionej pochwy, po urazach pochwy, a także u pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego. Kluczowa jest jednak właściwa diagnostyka i wybranie odpowiedniej procedury zabiegowej do problemu.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Labiomajoroplastyka – cz. 3

Kontynuujemy cykl tekstów na temat labiomajoroplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych.

Autor: Piotr Kolczewski


Konsultacja farmaceutyczna „Nowy Lek”

W niniejszym artykule pragniemy przedstawić Państwu bardzo ważny temat dotyczący nowości w polskich aptekach, a mianowicie konsultacji farmaceutycznej „Nowy Lek”.

Autorka: mgr. farm. Małgorzata Chmielak


Genetycznie uwarunkowany rak piersi, związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2 – wyzwania i problemy

Mutacje w genie BRCA1 lub BRCA2 prowadzą one do wystąpienia dziedzicznego zespołu raka piersi i raka jajnika. Szacuje się, że mutacje BRCA1 i BRCA2 identyfikuje się u około 5–10 proc. wszystkich chorych na raka piersi oraz nawet u 20–25 proc. pacjentek z rodzinną historią raka piersi i/lub jajnika.

Autorzy: Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Michał Kunkiel, Anna Majstrak-Hulewska, Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz

 

nowy gabinet ginekologiczny nr 6/2023Wpływ mezoterapii tropokolagenem na jakość życia kobiet z nietrzymaniem moczu – badanie wstępne

Schorzenia uroginekologiczne, w tym zaburzenia statyki (ang. pelvic organ prolapse – POP) i nietrzymanie moczu (ang. urinary incontinence – UI) istotnie wpływają na jakość życia kobiet (ang. quality of life), a dla lekarza są często wyzwaniem zarówno diagnostycznym, jak i terapeutycznym [1–4].

Autor: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Jerzak


Ocena skuteczności opasek Sea Band w niwelowaniu nudności i wymiotów u ciężarnych

Nudności i wymioty wikłają nawet do 80% wczesnych ciąż (nausea or vomiting in early pregnancy – NVP) [1, 4, 5]. Pojawiają się najczęściej ok. 5–10 tygodnia ciąży. Uważane są za najbardziej uciążliwe dolegliwości, jakie towarzyszą jej początkom. Zwykle nudności i wymioty są rozciągnięte w czasie i utrzymują się kilka tygodni. Dodatkowo pacjentki często podają, że znacząco ograniczają codzienne funkcjonowanie w wielu sferach – pracę zawodową, obowiązki domowe czy funkcje rodzicielskie.

Autorzy: Karina Matusiak, Romuald Dębski


Labiominoroplastyka. Zaawansowane techniki oraz aspekty kwalifikacji do zabiegu

Labiominoroplastyka, czyli plastyka warg sromowych mniejszych jest obecnie jedną z najczęściej wykonywanych procedur z zakresu ginekologii plastycznej.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Ciąża zaśniadowa

Zdarzają się sytuacje, w których co prawda działanie lekarza można ocenić jako nieprawidłowe i uznać, że popełnił winę, ale faktycznie to działanie (ustalona wina) nie spowodowało u pacjenta ani rozstroju zdrowia, ani żadnego urazu.

Autorki: Karolina Podsiadły--Gęsikowska, Aleksandra Powierża


Telomeraza w wybranych nowotworach ginekologicznych

Telomery znajdujące się na końcach chromosomów są kompleksami powtarzających się nukleotydów (TTAGGG) n połączonych białkami – TBP (telomere binding protein), wśród których główną rolę odgrywają TRF1 i TRF2 (telomere repeat factor).

Autorzy: prof. dr hab. n. med Janina Markowska, lek. Jacek Tulimowski


Labiomajoroplastyka – cz. 2

Kontynuujemy cykl tekstów na temat labiamajoroplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych. W poprzedniej części szczegółowo opisaliśmy prawidłowy wygląd warg sromowych większych, wskazania i przeciwwskazania oraz sposób kwalifikacji pacjentki do zabiegu.

Autor: Piotr Kolczewski


Doradca do spraw odpadów. Nowy obowiązek?

Na początku roku rozgorzał spór o kolejny obowiązek związany z działalnością gabinetów medycznych. Chodzi o wyznaczenie doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Zakażenia parwowirusem B19 w ciąży

Parwowirus B19 (B19V) jest najważniejszym patogenem zakażającym człowieka, należącym do rodziny Parvoviridae, rodzaju Erythrovirus.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski

Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 5/2023Labiomajoroplastyka – cz. 1

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat labiomajoraplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych. W kilku częściach przedstawimy wszystkie istotne informacje dotyczące tego zabiegu: przygotowanie i kwalifikacja pacjentki, przygotowanie do zabiegu oraz techniki operacyjne.

Autor: Piotr Kolczewski


Szczepienia przeciwko grypie u kobiet w ciąży

Okres ciąży stanowi wyzwanie dla zdrowia kobiet ze względu na potencjalnie zwiększony poziom ryzyka powikłań, wynikających z zakażeń wirusami grypy. Szczepienia przeciwko grypie są obecnie zalecane ciężarnym w wielu krajach.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski

 


Badanie skuteczności terapeutycznej i tolerancji związanej z leczeniem preparatem Mastodynon w postaci tabletek u pacjentek z objawami mastalgii i mastodynii

Analiza wyników prospektywnego badania nieinterwencyjnego z udziałem 54 pacjentek w wieku od 20 do 60 lat, u których w wywiadzie stwierdzono dolegliwości, takie jak: tkliwość piersi, obrzęk piersi, ból piersi. U pacjentek stosowano lek Mastodynon. Efekty terapii monitorowano za pomocą kwestionariusza.

Autor: lek. Jacek Tulimowski


Postępowanie w przypadku boreliozy u kobiet w ciąży

Podsumowanie wiedzy na temat diagnostyki i terapii zakażeń krętkami z rodzaju Borrelia spp., ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ciężarnych.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski


Środki dezynfekujące używane przeciwko SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać zdolny do życia przez okres od ośmiu godzin (na powierzchniach wykonanych z miedzi) do kilku dni (na plastiku). Do zanieczyszczenia może dochodzić na dwa sposoby: przez osiadający, zawierający wirusy aerozol lub poprzez dotyk zanieczyszczonymi rękami.

Autor: dr. Zbigniew Raszewski


Ewolucyjne zmiany w wykonywaniu zawodu farmaceuty

Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty w 2021 r. oraz czas pandemii COVID-19 przyczyniły się do zmiany postrzegania zawodu farmaceuty. W czasie pandemii farmaceuci zostali zauważeni jako zawód medyczny.

Autor: mgr rarm. Marian Witkowski

Nowy Gabinet Ginekologiczny 2023Perineoplastyka – cz. 3

Kontynuujemy cykl artykułów dotyczący perineoplastyki. W poprzednich częściach opisaliśmy historię zabiegu oraz anatomię chirurgiczną regionu. W tej części zajmiemy się przygotowaniem pacjentki do zabiegu.

Autor: Piotr Kolczewski


Oprócz specjalizacji, lekarze mogą zdobywać umiejętności

Minister zdrowia w połowie czerwca opublikował listę 57 umiejętności medycznych oraz kwalifikacje osób, które o daną umiejętność mogą się starać. To zupełnie nowa forma zdobywania certyfikatów, potwierdzających zdobytą przez lekarza wiedzę medyczną.

Autor: Piotr Szymański


Zmiany neurologiczne po laparotomii

W sprawach dotyczących błędów medycznych niezmiernie istotna jest potrzeba wzajemnych konsultacji przypadku przez lekarzy różnych specjalności. Dopiero suma informacji, pochodzących od konsultantów z różnych gałęzi medycyny, pozwala na kompleksową oceną charakteru i rozmiaru szkody.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Jak to jest z żądaniem pacjenta o podanie danych polisy OC?

Temat wraca co jakiś czas i do dziś nadal na różnych forach dyskusyjnych można przeczytać różne, sprzeczne ze sobą, informacje w zakresie, czy pacjentowi podawać dane z polisy OC czy nie. Zdania są podzielone.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Znamiona skórne w okresie ciąży

W ciąży należy dbać o zdrowie i zapobiegać obniżeniu odporności poprzez odpowiednią dietę i właściwy tryb życia. Jeżeli jednak zachorujemy należy pamiętać, że nawet zwykłe przeziębienie wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz doradzi, jakie można przyjmować leki, aby nie narazić zdrowia dziecka. m dziecka w okresie zarodkowym i płodowym.

Autorka: Maria Krotewicz


Aktualizacja szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 na sezon jesiennozimowy

Autor: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski


 

 

Nowy Gabinet Ginekologiczny 3/2023Czy lekarz odpowiada za wynik leczenia?

Wysokie wymagania stawiane lekarzowi nie oznaczają jego odpowiedzialności za wynik (rezultat) leczenia ani odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Fakt, że pacjent zachorował nie jest winą lekarza. Lekarz odpowiada za przewinienia, których się dopuścił podczas prowadzenia terapii. Winę lekarzowi można przypisać tylko w wypadku wystąpienia jednocześnie elementu obiektywnej i subiektywnej niewłaściwości postępowania.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Rola ginekologa w leczeniu raka piersi

Rak piersi jest najczęstszym nowotworemi drugą najczęstszą przyczyną zgonównowotworowych u kobiet w Polsce. Co roku rejestruje się niemal 20 tysięcy zachorowań i 7 tysięcy zgonówz powodu tego nowotworu. Na każdy tysiąc Polek wystąpi jedno zachorowanie rocznie. Co trzecia chora nie przeżyje „spotkania” z nowotworem. Zachorowania dotyczą typowo kobiet wwieku pomenopauzalnym, jednak corocznie stwierdza się około 2400 przypadków(12 proc.) zachorowań przed 45. rokiemżycia.Mimo postępu wprewencji i leczeniu raka piersi, obserwuje sięwzrost zarówno liczby zachorowań, jak i liczby zgonówna ten nowotwór [1].Rośnie również liczba nowotworów piersi rozpoznawanych wciąży. Rak piersi pozostaje więc problemem ważnym dla polskich kobiet.

Autor: Paweł M. Potocki


Choroby dziedziczne a jakość życia

Praca dotyczy stylu życia i jego modyfkacji wynikających z chorób uwarunkowanych genetycznie u Żydów. Wpopulacji Żydów aszkenazyjskich istotne jest testowanie genetyczne osób po 18. roku życia i prowadzenie rejestru opartego na badaniach przesiewowych w celu podejmowania życiowych decyzji, związanych między innymi z prokreacją.

Autorki: Janina Markowska, Paulina Markowska


Perineoplastyka – cz 2.

Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości.

Autor: Piotr Kolczewski


Doradca do spraw odpadów. Nowy obowiązek?

Na początku roku rozgorzał spór o kolejny obowiązek związany z działalnością gabinetów MEDYCZNYCH. Chodzi o wyznaczenie doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. Zatem problem dotyczy praktycznie każdego gabinetu, bo w nich powstają niebezpieczne odpady. Czy rzeczywiście wyznaczenie takiego doradcy jest konieczne? Kiedy i kto musi go powołać?

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Kogo może zatrudnić lekarz, prowadzący indywidualną praktykę lekarską?

Czy lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską będzie mógł zatrudniać innych lekarzy? Dyskusja ta bezskutecznie toczy się już od wielu lat. Nic ona nie wnosi, nic nie zmienia, a co najistotniejsze nie dotyka nawet wierzchołka problemu.


Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


NGG 69Lecznicze aspekty ucisku
Stosowanie kompresjoterapii, której nie należy mylić z kompresoterapią, znane jest ludzkości od zamierzchłych czasów. W wykopaliskach w starożytnym Egipcie znaleziono ślady bandażowania kończyn. W starożytnym Rzymie legioniści, którzy pokonywali długie trasy w czasie przemarszu wojsk, bandażowali stopy i łydki, w celu zmniejszenia występowania obrzęków.


Związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych


Perineoplastyka – cz 1.
Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości.


Endometrioza i COVID-19
Wielu naukowców w ostatnich dwóch latach analizowało związek między zachorowaniem na COVID-19 a endometriozą. Z badań wynika, że kobiety z endometriozą gorzej znosiły zakażenie wirusem. A głównym problemem było ograniczenie dostępu do lekarza.


Prawne konsekwencje źle wykonanego zabiegu plastyki warg sromowych
Głównym celem leczenia jest przywrócenie zdrowia choremu. Proces ten związany jest z wieloma aspektami i nie zawsze możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Istotne jest jednak, aby lekarz wykonywał swoje obowiązki z należytą starannością, uniemożliwiającą stwierdzenie nieprawidłowości po jego stronie.


Zgłoszenie zmiany sposobu użytkowania lokalu, w którym prowadzona jest działalność medyczna
Inwestorzy planujący otwarcie nowej placówki, w której ma być prowadzona działalność lecznicza, mają świadomość konieczności spełnienia wymagań stawianych im przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Niestety, wiedza dotycząca ich obowiązków wynikających z przepisów budowlanych jest już znacznie mniejsza. A kontrola nadzoru budowlanego może być dużym zaskoczeniem.


Jaki wpływ na podmioty wykonujące działalność leczniczą ma ustawa o wyrobach medycznych?
Co warto wiedzieć o ustawie o wyrobach medycznych? Czym jest reklama wyrobów medycznych? Reklamą czy informacją o działalności leczniczej? Wejście w życie od 1 stycznia 2023 r. przepisów dotyczących reklamy wyrobów medycznych wprowadziło nagłe zainteresowanie kwestią prowadzonych działań marketingowych przez podmioty lecznicze oraz praktyki zawodowe.

 


Dowiedz się więcej:

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.

Pobierz numer w wersji pdf.