KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Nowy Gabinet GinekologicznyNierozpoznany na czas nowotwór szyjki macicy

Temat błędów medycznych wraca do nas niczym bumerang. Wyróżniamy pięć rodzajów błędów medycznych terapeutyczne, diagnostyczne, organizacyjne, techniczne i informacyjne. W poniższej analizie przypadku sprawdzimy, czy można przypisać lekarzowi odpowiedzialność za popełnienie błędu diagnostycznego, czyli tzw. błędu w rozpoznaniu.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Związek endometriozy z występowaniem nowotworów

Endometrioza jest przewlekłą chorobą ginekologiczną, w której gruczoły i zrąb endometrium znajdują się poza macicą – w różnej lokalizacji. Najczęściej zmiany te umiejscowione są w jajnikach (torbiele czekoladowe), jajowodach, otrzewnej, pęcherzu i jelitach.

Autorzy: prof. dr n. med. Janina Markowska; lek. Jacek Tulimowski


Waginoplastyka – rodzaje plastyki pochwy i kwalifikacja do zabiegu

Waginoplastyka, czyli plastyka pochwy wykonywana jest u kobiet z objawami VRS (Vaginal Relaxation Syndrome), czyli zespołu rozluźnionej pochwy, po urazach pochwy, a także u pacjentek z zaburzeniami statyki narządu rodnego. Kluczowa jest jednak właściwa diagnostyka i wybranie odpowiedniej procedury zabiegowej do problemu.

Autor: dr n. med. Tomasz Basta


Labiomajoroplastyka – cz. 3

Kontynuujemy cykl tekstów na temat labiomajoroplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych.

Autor: Piotr Kolczewski


Konsultacja farmaceutyczna „Nowy Lek”

W niniejszym artykule pragniemy przedstawić Państwu bardzo ważny temat dotyczący nowości w polskich aptekach, a mianowicie konsultacji farmaceutycznej „Nowy Lek”.

Autorka: mgr. farm. Małgorzata Chmielak


Genetycznie uwarunkowany rak piersi, związany z mutacjami BRCA1 i BRCA2 – wyzwania i problemy

Mutacje w genie BRCA1 lub BRCA2 prowadzą one do wystąpienia dziedzicznego zespołu raka piersi i raka jajnika. Szacuje się, że mutacje BRCA1 i BRCA2 identyfikuje się u około 5–10 proc. wszystkich chorych na raka piersi oraz nawet u 20–25 proc. pacjentek z rodzinną historią raka piersi i/lub jajnika.

Autorzy: Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld, Michał Kunkiel, Anna Majstrak-Hulewska, Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz