KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły 23 czerwca 2023, że złożyły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zmianę produkowanej przez nie monowalentnej szczepionki przeciwko COVID-19 na dostosowaną do wariantu Omicron XBB.1.5. Planowana jest ona na sezon jesienno-zimowy na rok 2023/24. Wniosek ten odzwierciedla wytyczne EMA i innych organów ds. opieki zdrowotnej, zgodnie z którymi zaktualizowane szczepionki, skierowane przeciwko podliniom Omicron XBB.1, mogą pomóc w utrzymaniu ochrony przed COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym, kiedy spodziewany jest wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i towarzyszącym im hospitalizacjom.

Jeśli wniosek ten zostanie zatwierdzony, dostosowana do szczepionki Omicron XBB.1.5 monowalentna szczepionka COVID-19 będzie dystrybuowana pod marką COMIRNATY Omicron XBB.1.5 dla osób w wieku 6 miesięcy i starszych. Firmy spodziewają się, że będą gotowe do wysyłki dawek monowalentnej szczepionki COVID- 19, dostosowanej do Omicron XBB.1.5, do państw członkowskich UE natychmiast po zatwierdzeniu przez organy regulacyjne.

Podlinie Omicron XBB odpowiadają obecnie za większość przypadków COVID-19 na całym świecie i są antygenowo odległe od wcześniej krążących linii SARS-CoV-2, w tym Omicron BA.4/BA.5 i oryginalnego szczepu SARS-CoV-2. Chociaż szczepionki biwalentne, dostosowane do wariantu Omicron BA.4/BA.5, zapewniają pewną ochronę przed szeregiem skutków związanych z przebiegiem COVID-19, wywoływanym przez wariant XBB, to dowody naukowe sugerują, że szczepionki lepiej dopasowane do obecnie krążących sublinii mogą pomóc w dalszej poprawie ochrony przed chorobą objawową i ciężką postacią COVID-19.

Pfizer i BioNTech złożyły także analogiczny wniosek w amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA).

https://www.pfizer.com/news/announcements/ pfizer-and-biontech-initiate-application- european-medicines-agency-omicron- xbb15

DR HAB. N. MED. TOMASZ DZIECIĄTKOWSKI

Katedra i Zakład Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik: prof. dr hab. Hanna Pituch. Adres do korespondencji: dr hab. Tomasz Dzieciątkowski; ul. Chałubińskiego 5, 02-004 Warszawa; tel./fax. 22 628 27 39; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Artykuł opublikowany w numerze 4/2023 Nowy Gabinet Ginekologiczny. Spis treści i dostęp do innych artykułów tego numeru: tutaj