wycena porady położnejPosłowie Konfederacji złożyli interpelację w sprawie wyceny porady położnej. Zwracają uwagę, że mimo zapisów w rozporządzeniu ministra zdrowia z 8 lipca 2020 r., które teoretycznie umożliwiają rozliczanie porad położnych, do tej pory nie została ona wyceniona. Pytają, dlaczego tak się stało oraz kiedy można spodziewać się konkretnej wyceny.


Brak wyceny porady położnej w ramach podstawowej opieki zdrowotnej

Obecnie, według obowiązujących przepisów, finansowanie świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) obejmuje także porady położnej, które są finansowane w ramach stawki kapitacyjnej. Wiceszef resortu zdrowia, Jerzy Szafranowicz, podkreślił, że wyodrębnienie porady położnej ze stawki kapitacyjnej bez jednoczesnego obniżenia tej stawki mogłoby prowadzić do dublowania płatności za te same czynności.

Konsekwencje wyodrębnienia porady położnej z systemu kapitacyjnego

Szafranowicz zaznaczył, że ewentualne wyodrębnienie porady położnej wymagałoby weryfikacji zakresu świadczeń, które obecnie są finansowane w ramach stawki kapitacyjnej, i ustalenia, które z nich mogą być finansowane poza nią w systemie fee for service. Obecny model finansowania POZ opiera się na kombinacji stawki kapitacyjnej oraz jednostek rozliczanych na zasadzie fee for service.
Stawka kapitacyjna jest uznawana za korzystną dla świadczeniodawców, ponieważ pozwala na pokrycie podstawowych kosztów funkcjonowania, niezależnie od ilości udzielonych świadczeń. Wprowadzenie większej liczby jednostek rozliczeniowych na zasadzie fee for service mogłoby jednak przesunąć nacisk na ilość wykonywanych świadczeń, co w dłuższej perspektywie mogłoby wpłynąć na ograniczenie wzrostu stawki kapitacyjnej.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: wycena porady położnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym