Ostatnie trzy lata, to wyjątkowy okres dla farmaceutów. Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty w 2021 r. oraz czas pandemii COVID-19 przyczyniły się do zmiany postrzegania zawodu farmaceuty. W czasie pandemii farmaceuci zostali zauważeni jako zawód medyczny i zaimplementowani do wykonywania usług i świadczeń, które dotychczas zarezerwowane były dla innych zawodów medycznych. Farmaceutom pozwolono wykonywać szczepienia czy testy, np. na COVID-19.
Ustawa o zawodzie farmaceuty
Przyznano farmaceucie samodzielność w wykonywaniu zawodu oraz zdefiniowano czym jest opieka farmaceutyczna. Jest to świadczenie zdrowotne udzielane przez farmaceutów, stanowiące udokumentowany proces, w którym farmaceuta współpracując z pacjentem i lekarzem prowadzącym leczenie pacjenta, a w razie potrzeby z przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowym przebiegiem indywidualnej farmakoterapii. Ta definicja nadała zupełnego innego znaczenia wykonywaniu zawodu farmaceuty, ale przede wszystkim wskazała filary współpracy z innymi zawodami medycznymi, określając zakres kompetencji i wskazała brak kolizji w kompetencjach pomiędzy zawodami medycznymi. Świadczenia zdrowotne opieki farmaceutycznej oraz usługi farmaceutycznej mają za zadanie wspierać farmakoterapię pacjenta i w konsekwencji doprowadzić do poprawy jakości terapii, odciążenia lekarzy, a także poprawy ekonomicznych aspektów systemu ochrony zdrowia w Polsce.
Farmaceuci kliniczni od lat stanowią nieodzowne ogniwo w zespołach terapeutycznych w placówkach leczniczych, a od niedawna farmaceuci wykonują także przeglądy lekowe w ramach opieki koordynowanej w POZ oraz w aptekach, co przynosi wymierne i mierzalne korzyści dla pacjentów w zakresie bezpiecznej farmakoterapii.
Czas pandemii COVID-19
Czas pandemii COVID-19 w Polsce pokazał jednoznacznie, jak wpływa na system wykorzystanie zasobów zawodowych farmaceutów, którzy w okresie niespełna półtora roku zaszczepili przeciwko COVID-19 ponad 3 mln obywateli oraz podali szczepionki przeciwko grypie ponad 300 tysiącom pacjentów.
Okres ten pokazał przede wszystkim, iż nasza grupa zawodowa jest gotowa do podejmowania dalszych wyzwań, szczególnie tych w zakresie farmakoterapii pacjentów, poprzez poprawę adherencji, wyeliminowanie polipragmazji u pacjentów z wielolekowością i przejęcia części obowiązków medyków, które mogą być wykonywane przez inne zawody medyczne, a które pozwolą medykom na skupieniu się nad istotą prowadzenia procesu diagnostyczno-terapeutycznego pacjenta.
Dlatego też liczymy na merytoryczną, otwartą i interdyscyplinarną współpracę z lekarzami, pielęgniarkami i innymi zawodami medycznymi, ponieważ naszym wspólnym i nadrzędnym celem jest wsparcie pacjenta w jego chorobie.
Autor: MGR FARM. MARIAN WITKOWSKI
Prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej OIA w Warszawie Farmaceuta, Konsultant Farmaceutyczny, Trener w zakresie Prawa farmaceutycznego. W 1995 roku ukończył studia na Wydziale Farmaceutycznym Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Posiada ponad 27-letnie doświadczenie w sektorze farmaceutycznym. Od 2004 roku aktywny członek samorządu zawodowego farmaceuty, pełniących między innymi funkcję konsultanta farmaceutycznego ds. aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej oraz konsultanta farmaceutycznego Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie. Od roku 2014 pełni funkcję koordynatora ds. e-Zdrowia przy Naczelnej Radzie Aptekarskiej. Bierze udział w tworzeniu i procedowaniu aktów prawnych sektora farmaceutycznego. Od 2022 roku pełni funkcję prezesa Okręgowej Rady Aptekarskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie.
Artykuł został opublikowany w Nowym Gabinecie Ginekologicznym nr. 5/2023
Numer w wersji papierowej można kupić klikająć tutaj.
Prenumeratę magazynu można zamówić klikając tutaj.