W Polsce rośnie liczba wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Eksperci, przy okazji obchodzonego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka, zwracają uwagę na znaczenie postępów w medycynie, które pozwalają zapewnić tym dzieciom coraz lepszą opiekę i większe szanse na zdrowy rozwój.
Coraz więcej wcześniaków w Polsce
Pomimo ogólnego spadku liczby urodzeń w Polsce, liczba wcześniaków wzrasta. Prof. Iwona Maruniak-Chudek, kierowniczka Kliniki i Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka, podkreśla, że w 2023 roku Oddział Położnictwa i Patologii Ciąży Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) hospitalizował prawie 1800 pacjentek. W tym czasie urodziło się ponad 1300 noworodków, z czego 141 wymagało dalszej diagnostyki i leczenia w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka.
– Pomimo zmniejszającej się liczby rodzących się dzieci w Polsce, liczba wcześniaków wzrasta. Wcześniaki to coraz większa i ważniejsza grupa pacjentów – powiedziała prof. Maruniak-Chudek.
Postęp w opiece nad wcześniakami
Rozwój medycyny pozwala na opracowanie nowoczesnych modeli opieki nad wcześniakami. Justyna Surmik, lekarka kierująca oddziałem noworodkowym w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej, podkreśliła, że obecnie specjaliści dbają o wcześniaki nie tylko w okresie okołoporodowym, ale również w ramach długoterminowej opieki.
Jednym z przełomowych działań jest wdrożenie modelu konsultacji prenatalnych dla kobiet, u których zdiagnozowano wady płodu. Dzięki temu przyszłe mamy mogą współpracować z multidyscyplinarnym zespołem specjalistów, którzy wspólnie opracowują indywidualne plany postępowania medycznego.
Wsparcie dla rodzin wcześniaków
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach i Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka zorganizowały specjalne spotkanie dla rodzin wcześniaków, które były leczone w tych placówkach. Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy „Przystań dla Mamy i Dziecka” powstałej w Katowicach-Ligocie.
Podczas spotkania rodziny mogły porozmawiać z personelem medycznym, który opiekował się ich dziećmi, a także wysłuchać prelekcji dotyczących wcześniactwa i związanych z nim wyzwań.
Światowy Dzień Wcześniaka – dlaczego jest tak ważny?
Światowy Dzień Wcześniaka przypomina o potrzebie wsparcia najmniejszych pacjentów i ich rodzin. Dzięki postępowi w medycynie wcześniaki mają coraz większe szanse na zdrowy rozwój, ale nadal wymagają specjalistycznej opieki i długofalowego wsparcia.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: rośnie liczba wcześniaków
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym