negatywna ocena specjalistycznej porady laktacyjnejPrezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych wyraziło stanowczy sprzeciw wobec negatywnej oceny specjalistycznej porady laktacyjnej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Pomimo licznych dowodów na korzyści zdrowotne dla matek i dzieci, decyzja ta uniemożliwia wprowadzenie porady laktacyjnej jako świadczenia gwarantowanego.

Negatywna ocena Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji negatywnie oceniła zasadność zakwalifikowania specjalistycznej porady laktacyjnej położnej oraz lekarza jako świadczenia gwarantowanego w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Decyzja AOTMiT oznacza brak możliwości wprowadzenia specjalistycznych porad laktacyjnych jako świadczenia gwarantowanego, co wpłynie na finansowanie i warunki realizacji tego rodzaju opieki.

Reakcja Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Rada zwraca uwagę, że negatywna ocena dotyczy zarówno porad laktacyjnych udzielanych przez położne, jak i przez lekarzy specjalistów. Przypomina również, że Minister Zdrowia powołał zarządzeniem z dnia 3 stycznia 2023 r. Zespół do spraw poprawy jakości opieki okołoporodowej w zakresie poradnictwa laktacyjnego. Zadaniem tego zespołu było opracowanie rozwiązań systemowych mających na celu zwiększenie dostępności do specjalistycznej porady laktacyjnej. W skład zespołu weszli wybitni specjaliści, w tym konsultanci krajowi w dziedzinie neonatologii, pediatrii, pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego oraz przedstawiciele stowarzyszeń i towarzystw naukowych.

Apel o podtrzymanie akceptacji wypracowanych rozwiązań

Rada wnosi o podtrzymanie akceptacji wypracowanych przez Zespół propozycji rozwiązań systemowych w zakresie poprawy jakości poradnictwa laktacyjnego. Apeluje do ministra zdrowia, Izabeli Leszczyny, o wprowadzenie specjalistycznej porady laktacyjnej położnej oraz lekarza do świadczeń gwarantowanych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Badania naukowe oraz wytyczne WHO i UNICEF potwierdzają, że wsparcie kobiety karmiącej przez specjalistyczny zespół laktacyjny wydłuża czas trwania wyłącznego karmienia naturalnego. Karmienie naturalne przyczynia się do lepszego rozwoju układu odpornościowego dziecka, zmniejsza liczbę zachorowań i odciąża system zabezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Negatywna ocena specjalistycznej porady laktacyjnej

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym