Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku stało się miejscem przełomowego leczenia prenatalnego, które po raz pierwszy w Polsce, a także w skali światowej, umożliwiło skuteczne podjęcie terapii u dwojga dzieci jeszcze przed ich narodzinami. W okresie płodowym wykryto u nich rozległe malformacje naczyniowe, które mogły zagrozić ich zdrowiu i życiu. Leczenie, przeprowadzone przy zastosowaniu leku antyangiogennego – Sirolimus, przyniosło pierwsze sukcesy i daje nadzieję na dalszy rozwój tego rodzaju terapii.
Wczesna diagnoza i skomplikowane zmiany w życiu płodowym
Pierwsze nieprawidłowości rozwojowe naczyń zostały wykryte u szesnastomiesięcznego dziś Rysia i trzymiesięcznej Gabrysi w drugim trymestrze ciąży, kiedy to badania prenatalne wykazały obecność rozległych malformacji naczyniowych. Malformacje te, oprócz znacznych rozmiarów, szybko powiększały się z każdym tygodniem ciąży, co powodowało niebezpieczeństwo ucisku na narządy oraz prowadziło do niedokrwistości i innych poważnych komplikacji zdrowotnych.
W szczególności u Rysia, prenatalne badanie rezonansu magnetycznego (MRI) wykazało, że zmiany naczyniowe obejmowały lewą kończynę dolną, pośladek oraz wnikały do miednicy mniejszej i jamy brzusznej. W 32. tygodniu ciąży pojawiło się także krwawienie do malformacji, co dodatkowo zwiększało ryzyko dla płodu. Z kolei u Gabrysi rozwijające się malformacje mogły prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji w momencie narodzin.
W związku z pogarszającym się stanem zdrowia Rysia, lekarze z UCK zdecydowali się na pionierskie zastosowanie Sirolimusu (znanego również jako rapamycyna) w terapii prenatalnej. Sirolimus, lek antyangiogenny, był dotychczas stosowany u dzieci i młodych dorosłych w leczeniu guzów i malformacji naczyniowych, jednakże jego zastosowanie prenatalne jest rzadkością. Zespół lekarzy po przeanalizowaniu literatury naukowej znalazł jedynie dwa przypadki podobnych prób podania tego leku przed narodzinami dziecka.
Decyzję o podjęciu terapii podjęto po konsultacjach w gronie specjalistów z zakresu ginekologii, pediatrii i neonatologii. Rodzice obojga dzieci, w pełni świadomi ryzyka oraz powagi sytuacji, wyrazili zgodę na zastosowanie Sirolimusu.
Efekty terapii i stan zdrowia dzieci po narodzinach
Podanie Sirolimusu przyniosło obiecujące rezultaty u obojga pacjentów. U Rysia krwawienie do malformacji ustało, a zmiany naczyniowe przestały się powiększać. W przypadku Gabrysi natomiast zaobserwowano wyraźne zmniejszenie rozmiaru malformacji z każdym tygodniem życia płodowego. Dzięki temu dzieci urodziły się w dobrym stanie zdrowia i obecnie kontynuują terapię, która ma na celu dalsze zmniejszenie rozmiaru malformacji.
Nowoczesne technologie monitorowania i kontrola postępów leczenia
W trakcie terapii oraz po narodzinach lekarze korzystali z zaawansowanych metod obrazowania, takich jak rezonans magnetyczny i USG doppler, co pozwoliło na dokładne monitorowanie zmian oraz dostosowywanie strategii leczenia. Dzięki temu możliwe jest bieżące śledzenie efektów terapii i szybkie reagowanie na ewentualne zmiany w stanie zdrowia dzieci.
Pionierskie leczenie malformacji naczyniowych przeprowadzone w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku jest istotnym krokiem naprzód w dziedzinie terapii prenatalnej. Stwarza nowe możliwości dla pacjentów, u których wykryto złożone wady rozwojowe już w okresie płodowym. Dzięki nowoczesnym technologiom oraz wiedzy medycznej możliwe stało się skuteczne zapobieganie dalszemu rozwojowi chorób jeszcze przed narodzinami dziecka.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Pionierskie leczenie prenatalne
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym