Od listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu działa nowa poradnia uroginekologiczna. Placówka oferuje specjalistyczną pomoc pacjentkom z problemami statyki narządu rodnego oraz nietrzymaniem moczu, dzięki czemu możliwe jest poprawienie komfortu ich życia. Poradnia umożliwia diagnostykę i leczenie w zakresie uroginekologii, zapewniając opiekę zarówno ginekologiczną, jak i fizjoterapeutyczną.
Jak skorzystać z usług poradni uroginekologicznej we Wrocławiu?
Aby umówić się na wizytę w poradni uroginekologicznej w USK we Wrocławiu, pacjentki muszą posiadać skierowanie do poradni ginekologicznej. Rejestracja jest możliwa po uzyskaniu skierowania i umożliwia szybki dostęp do specjalistycznych usług medycznych.
Problemy uroginekologiczne w ciąży i połogu
Jedną z grup pacjentek, które najczęściej potrzebują pomocy uroginekologicznej, są kobiety po porodach. Okres ciąży, a także sam poród, niezależnie od tego, czy przebiegał siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, wiąże się z dużym obciążeniem dla miednicy i może prowadzić do nietrzymania moczu. Dr hab. Tomasz Fuchs, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Położnictwa i Ginekologii USK, podkreśla, że rosnące ciśnienie w jamie brzusznej w ciąży i brak estrogenów w okresie połogu mogą nasilać te dolegliwości.
Uroginekologia w okresie menopauzy
Kolejną grupą pacjentek są kobiety w okresie menopauzy, u których zmiany hormonalne i wiek wpływają na wiotczenie tkanek łącznych. Problem ten dotyczy często kobiet, które przeszły wiele porodów. W takich przypadkach zaleca się terapię estrogenową, ćwiczenia mięśni dna miednicy lub leczenie operacyjne. W poradni uroginekologicznej pacjentki mają dostęp do kompleksowej opieki, w tym ćwiczeń zalecanych przez fizjoterapeutów, co pozwala na osiągnięcie optymalnych wyników terapii.
Refundacja leczenia nietrzymania moczu przez NFZ
W Polsce leczenie nietrzymania moczu jest częściowo refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Refundowane są procedury takie jak leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu z użyciem taśm (TVT, TOT) oraz neuromodulacja krzyżowa. Niestety, zabiegi laserowe na nietrzymanie moczu nie są objęte refundacją NFZ.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Nowa poradnia uroginekologiczna we Wrocławiu
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym