KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Wzrost liczby aborcji w PolsceOd pewnego czasu w Polsce zauważalny jest wzrost liczby przeprowadzanych procedur przerwania ciąży w szpitalach. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) wynika, że liczba aborcji rośnie, mimo że polityczne układy sił w Sejmie nie pozwalają na liberalizację przepisów w tym zakresie. Taki trend może doprowadzić do sytuacji, w której liczba legalnych aborcji osiągnie poziom sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego (TK).

Statystyki wzrostu liczby aborcji w Polsce

Według danych NFZ, od początku roku do końca sierpnia szpitale przeprowadziły łącznie 530 procedur indukcji poronienia, co stanowi o 21 zabiegów więcej niż w całym 2023 roku. W ubiegłym roku NFZ odnotował 509 takich zabiegów, z czego 425, zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia, miały charakter aborcji. W 2022 roku liczba ta była jeszcze niższa i wynosiła 453. Obecnie liczba procedur wzrosła do ponad 70 miesięcznie.

Szpitale z najwyższą liczbą przeprowadzonych aborcji

Wśród placówek przodujących w liczbie przeprowadzanych aborcji znajduje się Szpital w Oleśnicy. W okresie od stycznia do połowy września tego roku przeprowadzono tam 106 aborcji, co stanowi tylko o 44 mniej niż w całym 2023 roku i aż o 27 więcej niż w roku 2022. Wyraźny wzrost liczby zabiegów odnotował również Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, gdzie w 2024 roku przeprowadzono już 14 takich procedur – znaczący wzrost w porównaniu do dwóch zabiegów wykonanych tam w 2023 roku.

Przewidywania ekspertów i możliwe konsekwencje zmian w prawie

Eksperci przewidują, że liczba wykonanych w 2024 roku legalnych aborcji może osiągnąć poziom sprzed wyroku TK, kiedy to procedur przerwania ciąży wykonywano około tysiąca rocznie. Takie przewidywania, nieoficjalnie, podzielają również wysocy rangą urzędnicy administracji rządowej, którzy spodziewają się dalszego wzrostu liczby zabiegów z powodu tegorocznych zmian w przepisach.

Nowe rozporządzenie ułatwiające dostęp do aborcji

Wzrost liczby aborcji może być również efektem zmian w przepisach. Nowe rozporządzenie z 30 maja 2024 roku, dotyczące ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zobowiązuje szpitale do organizacji pracy w taki sposób, by przynajmniej jeden lekarz w placówce mógł na miejscu przeprowadzić zabieg ratujący życie lub zdrowie kobiety. To nowe prawo może przyczyniać się do zwiększenia dostępności legalnych aborcji.


Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Wzrost liczby aborcji w Polsce

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym