Czy lekarz odpowiada za wynik leczenia?
Wysokie wymagania stawiane lekarzowi nie oznaczają jego odpowiedzialności za wynik (rezultat) leczenia ani odpowiedzialności na zasadzie ryzyka. Fakt, że pacjent zachorował nie jest winą lekarza. Lekarz odpowiada za przewinienia, których się dopuścił podczas prowadzenia terapii. Winę lekarzowi można przypisać tylko w wypadku wystąpienia jednocześnie elementu obiektywnej i subiektywnej niewłaściwości postępowania.
Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża
Rola ginekologa w leczeniu raka piersi
Rak piersi jest najczęstszym nowotworemi drugą najczęstszą przyczyną zgonównowotworowych u kobiet w Polsce. Co roku rejestruje się niemal 20 tysięcy zachorowań i 7 tysięcy zgonówz powodu tego nowotworu. Na każdy tysiąc Polek wystąpi jedno zachorowanie rocznie. Co trzecia chora nie przeżyje „spotkania” z nowotworem. Zachorowania dotyczą typowo kobiet wwieku pomenopauzalnym, jednak corocznie stwierdza się około 2400 przypadków(12 proc.) zachorowań przed 45. rokiemżycia.Mimo postępu wprewencji i leczeniu raka piersi, obserwuje sięwzrost zarówno liczby zachorowań, jak i liczby zgonówna ten nowotwór [1].Rośnie również liczba nowotworów piersi rozpoznawanych wciąży. Rak piersi pozostaje więc problemem ważnym dla polskich kobiet.
Autor: Paweł M. Potocki
Choroby dziedziczne a jakość życia
Praca dotyczy stylu życia i jego modyfkacji wynikających z chorób uwarunkowanych genetycznie u Żydów. Wpopulacji Żydów aszkenazyjskich istotne jest testowanie genetyczne osób po 18. roku życia i prowadzenie rejestru opartego na badaniach przesiewowych w celu podejmowania życiowych decyzji, związanych między innymi z prokreacją.
Autorki: Janina Markowska, Paulina Markowska
Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości.
Doradca do spraw odpadów. Nowy obowiązek?
Na początku roku rozgorzał spór o kolejny obowiązek związany z działalnością gabinetów MEDYCZNYCH. Chodzi o wyznaczenie doradcy do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. Zatem problem dotyczy praktycznie każdego gabinetu, bo w nich powstają niebezpieczne odpady. Czy rzeczywiście wyznaczenie takiego doradcy jest konieczne? Kiedy i kto musi go powołać?
Kogo może zatrudnić lekarz, prowadzący indywidualną praktykę lekarską?
Czy lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską będzie mógł zatrudniać innych lekarzy? Dyskusja ta bezskutecznie toczy się już od wielu lat. Nic ona nie wnosi, nic nie zmienia, a co najistotniejsze nie dotyka nawet wierzchołka problemu.