Ministerstwo Zdrowia zrezygnowało z pomysłu ustanowienia minimalnego pułapu 400 porodów jako wymogu dla oddziałów położniczych, które miałyby być częścią sieci szpitali. Decyzja ta ma na celu dostosowanie kryteriów do lokalnych potrzeb i warunków, zamiast stosowania sztywnej liczby porodów.
Elastyczne podejście zamiast sztywnych wymagań
Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała, że zamiast sztywnego limitu, o decyzji dotyczącej przynależności oddziałów położniczych do sieci szpitali będzie decydował minister zdrowia, po konsultacji z wojewodą. – Chcemy wprowadzić bardziej elastyczne zasady, które pozwolą na podejmowanie decyzji zgodnych z lokalnymi potrzebami – wyjaśnia minister Leszczyna.
Nowy system monitorowania dostępności łóżek w regionach
Ministerstwo pracuje również nad systemem, który umożliwi wojewódzkim dyspozytorom wgląd w dostępność łóżek szpitalnych w poszczególnych regionach. Dzięki temu, jeśli zespół ratowniczy będzie potrzebował natychmiastowej hospitalizacji dla pacjenta, dyspozytor będzie wiedział, gdzie znajduje się wolne miejsce.
Możliwość dostosowania zasad do specyfiki regionu
Wprowadzone zmiany umożliwią ustalenie specyficznych zasad dla każdego województwa. Jak wyjaśnia minister zdrowia: – Organy lokalne będą mogły ustalić kryteria funkcjonowania oddziałów położniczych, takie jak liczba porodów czy odległość od innych ośrodków. Opinia wojewody będzie dla ministra zdrowia wiążąca.
Bezpieczeństwo pacjentek priorytetem
Minister Leszczyna podkreśla, że jednym z kluczowych celów tej zmiany jest poprawa bezpieczeństwa pacjentek. – Nie ma nic gorszego niż sytuacja, w której kobiety obawiają się zajść w ciążę ze względu na brak poczucia bezpieczeństwa w swoim regionie – mówi.
Reforma dostosowana do potrzeb lokalnych społeczności
Nowa reforma ma także pomóc szpitalom dostosować swoją ofertę do rzeczywistych potrzeb lokalnych społeczności. W obecnym systemie szpitale, które prowadzą oddziały interny, pediatrii, chirurgii ogólnej i położnictwa, mogą mieć trudności finansowe, szczególnie jeśli liczba porodów jest niska lub liczba wysoko wycenianych zabiegów na chirurgii jest niewystarczająca.
Równość w dostępie do specjalistycznej opieki zdrowotnej
Ministerstwo zdrowia chce, aby pacjenci niezależnie od miejsca zamieszkania mieli dostęp do najlepszych specjalistów. – Naszym celem jest zapewnienie równych szans wszystkim obywatelom. Każdy pacjent zasługuje na opiekę najlepszych specjalistów, bez względu na to, gdzie mieszka – dodaje Leszczyna.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Minimalny próg 400 porodów
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym