NSA potwierdza: pacjenci mają prawo do oryginałów dokumentacji medycznej
19 kwietnia 2016 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 1 lipca 2015 r. i oddalił skargę podmiotu leczniczego na decyzję Rzecznika Praw Pacjenta. Tym samym Naczelny Sąd Administracyjny ostatecznie potwierdził zasadność wydanej przez Rzecznika decyzji. Zgodnie z wyrokiem sądu, stosowane przez wielkopolską placówkę praktyki, polegające na odmowie udostępniania oryginałów dokumentacji medycznej, naruszają zbiorowe prawa pacjentów.

Główny organ mazowieckiego samorządu lekarzy zajął stanowisko w sprawie postulowanego podziału samorządu lekarzy i lekarzy dentystów. Oto jego treść:
Nawet 20 tysięcy złotych kary może otrzymać właściciel gabinetu lekarskiego, który nie wywiązuje się z obowiązku informowania o cenach swoich usług. Lekarz powinien to zrobić za pomocą cennika umieszczonego w widocznym miejscu. Taki zapis jest w ustawie o Prawach pacjenta, którą wielokrotnie opisywaliśmy na łamach Nowego Gabinetu Ginekologicznego.
Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego zorganizował konferencję poświęconą poprawie opieki nad kobietą w ciąży z rozpoznaną wadą płodu. Wzięli w niej udział ginekolodzy, neonatolodzy, genetycy, chirurdzy, anestezjolodzy i położne.
Centrala Narodowego Fundusz Zdrowia informuje, że rozpoczyna się wdrażanie programu opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży fizjologicznej. Prezes NFZ Andrzej Jacyna podpisał w zeszłym tygodniu zasady określające przystąpienie do programu. Przypomnijmy, że program zawiera wiele elementów - m.in. opiekę medyczną nad matką w okresie ciąży, porodu, połogu oraz jej nowonarodzonym dzieckiem.
Łódzkie hospicjum Fundacji Gajusz będzie działać tylko z prywatnych datków. Narodowy Fundusz Zdrowia nie finansuje placówek opieki nad rodzinami dzieci z wadami letalnymi powodującymi zgon przed lub zaraz po urodzeniu, a za dwa tygodnie kończy się finansowanie z funduszy norweskich.
Szpital Wojewódzki w Białymstoku będzie wyremontowany dzięki pieniądzom – 10,5 mln złotych - przekazanym przez samorząd województwa. Dzięki funduszom dokończona będzie rozbudowa oddziału ginekologiczno-położniczego i neonatologii.
Brytyjscy naukowcy twierdzą, że dzieci kobiet, które podczas ciąży regularnie jadły łososia, rzadziej chorują na astmę w porównaniu z dziećmi, których matki nie spożywały tej ryby. Wykazana zależność ma związek z zawartością w łososiu i innych tłustych rybach morskich kwasów tłuszczowych omega-3.
Kobieta, która jest w ciąży wysokiego ryzyka, nie może w Polsce czuć się bezpiecznie – twierdzi Tisa Żawrocka-Kwiatkowska, prezes Fundacji Gajusz. Argumentuje to stwierdzenie tym, że oddziały ginekologiczno-położnicze w Polsce nie są przygotowane do opieki nad takimi pacjentkami.
Szybka i bezpłatna pomoc dla lekarzy ginekologów. Na taką mogą liczyć ginekolodzy z Warszawy. Okręgowa Izba Lekarska z tego miasta stworzyła taką możliwość dla stołecznych medyków. I nie chodzi o jednorazową wizytę – ginekolog może skorzystać z porady nawet do 12-tu razy zupełnie za darmo.
Pacjentki chcą przywrócenia profesora Bogdana Chazana na stanowisko dyrektora Szpitala im. Świętej Rodziny w Warszawie. Blisko 40 tysięcy osób podpisało petycję, która trafiła na biurko prezydent Warszawy. Ratusz odpowiedział błyskawicznie – „żadne decyzje nie będą podejmowane do momentu zakończenia procesu pomiędzy urzędem a zwolnionym”.


