Pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej i Rekonstrukcyjnej ukazał się drugi numer kwartalnika „Ginekologia Plastyczna i Rekonstrukcyjna”. Znajdą w nim Państwo 6 artykułów dotyczących zagadnień ginekologii plastycznej. Uwagę zwraca również edytorial redaktora naczelnego dr n. med. Piotra Kolczewskiego (tutaj), w którym odnosi się on do zarządzania FDA, dotyczącego stosowania urządzeń wykorzystujących energię.
Zasadniczą część magazynu rozpoczyna artykuł dr n. med. Agnieszki Nalewczyńskiej o zastosowaniu urządzenia generującego plazmę w leczeniu objawów atrofii sromu i pochwy. W dalszej części periodyku znajdują się artykuły: lek. med. Tomasza Basty na temat leczenia waginizmu, dr n. med. Piotra Kolczewskiego o wykorzystaniu radiofrekfencji w ginekologii oraz opis przypadku leczenia chirurgicznego trichoepitheliomii sromu, autorstwa dr n. med. Rafała Kuźluka i lek. med. Rafała Karwowskiego.
Uzupełnieniem tego wydania jest tekst lek. med. Michała Barwijuka na temat historii ginekologii plastycznej oraz artykuł w języku angielskim dr n. med. Amra Seifeldina na temat rekonstrukcji łechtaczki po obrzezaniu. Temat być może wydaje się egzotyczny, ale WHO szacuje, że rocznie rytualnemu obrzezaniu poddawanych jest ok. 3 milionów kobiet na świecie. Coraz większy napływ emigrantów z Afryki spowoduje, że takie pacjentki w niedługim czasie zaczną pojawiać się również w gabinetach polskich ginekologów.
Zapraszamy do wykupienia prenumeraty kwartalnika Ginekologia Plastyczna i Rekonstrukcyjna (cena 120 zł/rok). Jak to zrobić? Proszę kliknąć tutaj. Spis treści znajduje się tutaj.