KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Wysoka temperatura może prowadzić do poronieniaNawet dwa razy częściej dochodzi do poronień, martwych urodzeń i innych niekorzystnych skutków, związanych z ciążą u ciężarnych, pracujących w wysokich temperaturach.

"Narażenie na wysokie temperatury" zdefiniowano jako stres cieplny przekraczający wartość progową (TLV) dla bezpiecznej pracy ręcznej (przy maksymalnej temperaturze wynoszącej 27,5 st. C przy dużym obciążeniu pracą i 28,0 st. C przy umiarkowanym obciążeniu pracą).

Jakie są skutki pracy w wysokich temperaturach dla kobiet w ciąży?

Kobiety pracujące w szczególnie wysokich temperaturach były zatrudnione w rolnictwie, przy wyrobie cegieł i pozyskiwaniu soli. Mniej gorąco (choć nie zawsze) było w szkołach i szpitalach. Takie badanie przeprowadzili naukowcy z Indii. Celem pracy było określenie związku pomiędzy zawodowym narażeniem na wysokie temperatury, fizjologicznymi wskaźnikami obciążenia cieplnego i niekorzystnymi skutkami u kobiet w ciąży.
Obserwacji poddano 800 kobiet w ciąży z indyjskiego stanu Tamil Nadu. Wykonywały one umiarkowaną i ciężką pracę fizyczną w latach 2017-2019 i 2021-2022. Przed i po każdej zmianie mierzono fizjologiczne wskaźniki obciążenia cieplnego (HSI), takie jak temperatura ciała i ciężar właściwy moczu.
Objawy zdrowotne związane z upałem były rejestrowane za pomocą zmodyfikowanego kwestionariusza HOTHAPS.

Dwukrotnie wyższe ryzyko komplikacji przy porodzie

Spośród 800 uczestniczek 47,3 proc. miało znaczną ekspozycję na wysokie temperatury w miejscu pracy. Wzrost temperatury ciała odnotowano u 17,4 proc. narażonych pracownic, a u 29,6 proc. wystąpiło umiarkowane odwodnienie (ciężar właściwy moczu był równy lub wyższy 1,020g/cm3). Badacze ustalili, że u kobiet narażonych na działanie wysokich temperatur ryzyko poronienia, martwego urodzenia i wszelkich niekorzystnych dla przebiegu ciąży dla ciąży i płodu następstw (oraz niekorzystnych skutków przy porodzie) było dwukrotnie wyższe. Takimi wynikami byli zaskoczeni sami naukowcy. Wcześniejsze badania prowadzono w zamożniejszych krajach takich jak USA czy Australia. Badacze uważają, że problem ma wymiar globalny i może się zaostrzać wraz ze zmianami klimatycznymi.


Dowiedz się więcej – Wysoka temperatura może prowadzić do poronienia– Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.