Labioplastyka, czyli zmiana wielkości i kształtu warg sromowych, to jeden z najpopularniejszych zbiegów z obszaru ginekologii estetycznej. Komu jest dedykowany taki zabieg, na czym polega i jakie niesie korzyści?
Wskazania do zabiegu
Labioplastyka to zabieg chirurgiczny przeznaczony dla kobiet z asymetrią, przerostem bądź deformacją warg sromowych, który polega na zmianie kształtu i wielkości narządu. Przyczyną powstawania zmian w obrębie warg sromowych mogą być uwarunkowania genetyczne, zniekształcenia powstające na skutek porodów siłami natury, jak również naturalne procesy starzenia się skóry. Plastyka warg sromowych polecana jest w szczególności kobietom, które na co dzień muszą zmagać się z rozmaitymi problemami, wynikającymi z budowy warg sromowych większych lub mniejszych. Do takich problemów zaliczyć można: dyskomfort podczas uprawiania sportów i chodzenia, dyskomfort przy noszeniu bielizny - szczególnie wysoko wyciętej oraz ból występujący podczas współżycia. Zbył długie, wystające wargi mniejsze mogą powodować infekcje oraz bolesne podrażnienia - tłumaczą Specjaliści z Kliniki Esteticmed. Często nieestetyczna budowa warg sromowych wpływa także na niską samoocenę kobiety i stanowi przeszkodę psychiczną, która zaburza jej życie seksualne.
Przebieg zabiegu
W zależności od charakteru problemu, wyróżnia się labioplastykę warg sromowych mniejszych oraz labioplastykę warg sromowych większych. W pierwszym przypadku przekształceniu podlegają fałdy błony śluzowej waginy, które są zdeformowane lub zbyt duże. Rekonstrukcja polega najczęściej na usunięciu nadmiernej ilości błony. W drugim przypadku zabieg polega zazwyczaj na wypełnieniu narządu za pomocą pobrania z okolicy pępkowej tłuszczu i wstrzyknięcia go w miejsce warg sromowych lub wykorzystania pochodnych kwasu hialuronowego. Cała procedura trwa od 1 do 2 godzin. Oba zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym, w zależności od życzenia i predyspozycji pacjentki. Na ranę po zabiegu zakładane są wchłaniane, niemal niewidoczne szwy. Hospitalizacja trwa zwykle dobę, choć niekiedy pacjentki mogą wyjść z kliniki już kilka godzin po zabiegu. Do całkowitej sprawności po zabiegu kobieta wraca po około 7 dniach, a efekty takie jak zwiększenia satysfakcji ze współżycia można doświadczyć najczęściej po 8 tygodniach. Istnieją także mniej inwazyjne metody pozwalające na likwidację dolegliwości związanych z budową i kształtem warg sromowych. Medycyna estetyczna oferuje zabiegi, podczas których nadmiar tkanki warg sromowych obcinany jest laserowo. W ten sposób następuje koagulacja tkanki minimalizując utratę krwi, czego skutkiem jest mniejsze ryzyko wystąpienia komplikacji i krótszy czas potrzebny na rekonwalescencję po zabiegu. Co więcej, obecnie dostępne są nowoczesne metody z obszaru laseroterapii, dzięki którym poprzez energię emitowaną z głowicy urządzenia następuje obkurczenie i zwiększenie elastyczności warg sromowych - podpowiadają Specjaliści z Kliniki Esteticmed. Tego typu metody ogrywają ważną rolę w ginekologi estetycznej i są doskonałą alternatywą dla zabiegów chirurgicznych.
Oczywiście budowa warg sromowych kobiet różni się diametralnie u poszczególnych pacjentek i nie ma tu żadnej reguły, jednak jeśli wielkość czy kształt sromu wpływa na dyskomfort fizyczny lub psychiczny, warto udać się do specjalisty, który wskaże najlepsze rozwiązanie intymnego problemu. Przed wykonaniem zabiegu przeprowadzany jest zawsze wywiad oraz badanie ginekologiczne. Poprawa wyglądu zewnętrznych narządów płciowych powoduje, że kobieta nabiera pewności siebie i pozbywa się bolesnych dolegliwości, dzięki czemu nie tylko czerpie większą satysfakcję ze stosunku, ale również poprawia się ogólna jakość jej życia.
Więcej informacji znajdziesz na: http://www.esteticmed.pl/zabiegi/ginekologia-estetyczna