KURSY PTGP

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

32794030 xxlZwiązek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych. Publikujemy streszczenie pracy naukowej "Is overweight associated with periodontitis in pregnant women? Systematic review and meta-analysis". Streszczenia dokonał lek. dent. Tomasz Łukasik.

Tytuł: Is overweight associated with periodontitis in pregnant women? Systematic review and meta-analysis

Autorzy: G. A. Foratori-Junior, P. R. Pereira, I. A. Gasparoto, S. H. C. Sales-Peres, J. M. S. Souza, S. Khan Publikacja: Japanese Dental Sci- ence Review, Volume 58, 2022. DOI: https://doi.org/10.1016/j. jdsr.2022.01.001

Przegląd systematyczny i metaanaliza odnośnie związku nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych. A u kobiet w ciąży problem przyzębia jest szczególnie istotny, ponieważ jest to jedna z najpoważniejszych zmian, jeśli chodzi o upośledzenie mechanizmów obronnych w zakresie stomatologii. Jest to związane z wysoką aktywnością hormonów, które zmieniają metabolizm tkanek, przez co wolniej następuje wymiana tkanki łącznej przyzębia. Wpływa to na silniejszą odpowiedź zapalną, zwiększenie ilości bakterii tlenowych i beztlenowych, a także na występowanie ciążowego zapalenia przyzębia. Jak wiadomo zapalenie przyzębia w czasie ciąży jest związane z częstszym występowaniem niskiej masy urodzeniowej, przedwczesnymi porodami, zwiększoną śmiertelnością okołoporodową, cukrzycą ciążową (GDM) czy występowaniem stanów przedrzucawkowych i jest to powodowane zmianami w działaniu układu immunologicznego. Udowodniono, że zdrowe przyzębie zmniejsza ryzyko występowania tych problemów.

Zmiany zachodzące w czasie ciąży są również związane z występowaniem u ciężarnych anemii, zwiększenia masy ciała, cukrzycy ciążowej i nadciśnienia tętniczego. Wymienione problemy są znacznie bardziej istotne u osób otyłych. Nadmierna masa ciała wiąże się z niekorzystnymi zjawiskami w ciąży, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa, nadmierna wielkość dziecka w stosunku do wieku ciążowego, przedwczesny poród, makrosomia, nagłe cesarskie cięcie i przymusowy poród z wykorzystaniem instrumentarium. Już wcześniej udowodniono związek między otyłością a występowaniem chorób przyzębia. Mechanizm polega na wydzielaniu przez adipocytyprozapalnych cytokin i adipokin, które zmniejszają odpowiedź gospodarza oraz powodują uogólniony stan zapalny organizmu. Dlatego u osób otyłych w obecności biofilmu może dojść do nadmiernej reakcji ze strony tkanek przyzębia.

Dodatkowy wpływ mogą mieć obniżona tolerancja glukozy i dyslipidemia. Przegląd systematyczny wykazał znaczącą pozytywną korelację pomiędzy nadwagą i otyłością a zapaleniem przyzębia w czasie ciąży. Co ciekawe, u kobiet z otyłością w czasie ciąży częściej występowały: niższy status ekonomiczny oraz poziom wykształcenia, gorsza higiena jamy ustnej, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa oraz rzadziej korzystały z opieki stomatologicznej w czasie trwania ciąży. Wnioskiem z badania jest konieczność traktowania otyłości jako istotnego czynnika ryzyka choroby przyzębia, szczególnie, że często nie ustępowało ono nawet po porodzie. Powinniśmy więc odpowiednio edukować pod tym kątem pacjentki.

Pełna treść – https://www.science - direct.com/science/article/pii/