KURSY PTGP

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

26922288 xxlGłównym celem leczenia jest przywrócenie zdrowia choremu. Proces ten związany jest z wieloma aspektami i nie zawsze możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Istotne jest jednak, aby lekarz wykonywał swoje obowiązki z należytą starannością, uniemożliwiającą stwierdzenie niepra- widłowości po jego stronie. Jeśli bowiem takie zostaną stwierdzone, to sąd będzie badał stopień prawdopodobieństwa wystąpienia szkody.

W dniu 23.07.2012 r. Pani J. (lat 27) zgłosiła się na ruty- nową konsultację ginekologiczną do prywatnej przy- chodni. Konsultację i badanie przeprowadził dr B. W trakcie wizyty pacjentka poruszyła problem do- tyczący oceny estetyki jej warg sromowych mniej- szych. Dr B. po badaniu ocenił, że wargi sromowe mniejsze są powiększone i znacznie wystają poza wargi sromowe większe. Lekarz poinformował Panią J., że może się poddać operacji – plastyce warg sromo- wych mniejszych. Pacjentka w trakcie rozmowy uzgod- niła z lekarzem, że zabieg będzie polegał wyłącznie na częściowym przycięciu jedynie dolnej części warg s r o m o w y c h mniejszych.

W d n i u 29.08.2012 r. Pani J. zgłosiła się do pry- watnego szpitala, w którym przyjmo- wał dr B. Tam prze- prowadzono ope- rację polegającą na częściowym wy- cięciu warg sromo- wych mniejszych i jeszcze w tym sa- mym dniu, w godzi- nach wieczornych, Pani J. została wy- pisana do domu z zaleceniem przyj- mowania anty - biotyku i kontroli za 4 dni. Ze wzglę- du na narastające dolegliwości bólo- we Pani J. zgłosi- ła się do dr. B. przed planowanym ter- minem kontroli po- operacyjnej. Poda- ła, że zauważyła, iż prawa warga sro- mowa została usu- nięta w całości, a po prawej stronie w okolicy naplet- ka łechtaczki miała bolesny ropiejący twór oraz duży obrzęk. Ponadto szwy założone w czasie operacji po- wodowały duży ból, a wokół nich znajdowały się ropne naloty. Zgodnie z otrzymaną dokumentacją medycz- ną, wizyta miała miejsce w dniu 3.09.2012 r. W ocenie lekarza wykonującego zabieg, proces gojenia przebie- gał prawidłowo, zabieg został przeprowadzony właści- wie, a wargi sromowe są równe. Lekarz zalecił również zdjęcie szwów za 19 dni od zabiegu, jednak na proś- bę pacjentki ustalił termin zdjęcia szwów na dzień 14.09.2012 r., a więc 16 dni po zabiegu.

Zarzuty wobec lekarza

Pani J. wskazała, że w związku z utratą zaufania do dr. B. zgłosi- ła się w dniu 5.09.2012 r. do innego lekarza dr. G., który po zbada- niu pacjentki stwierdził: „rany sromu w trakcie gojenia, po stro- nie prawej niewielki obrzęk ze stanem zapalnym” oraz zalecił stosowanie okładów z sody i przemywanie Octaniseptem. Dr G. potwierdził istnienie asymetrii warg sromowych i zaproponował konsultację u innego ginekologa po wygojeniu ran. Kolejna wizy- ta kontrolna u dr. B. miała miejsce w dniu 7.09.2012 r. W związ- ku z dużym niepokojem, pacjentka zgłosiła się 13.09.2012 r. (brak dokumentacji medycznej) do kolejnego ginekologa, który zgod- nie z jej twierdzeniami oświadczył, że „zabieg został przeprowa- dzony niefachowo: praktycznie całkowicie zostały wycięte wargi sromowe mniejsze, a założone szwy znacznie odbiegają grubo- ścią od standardów stosowanych w tych rodzajach zabiegów plastycznych. Grubość i rodzaj szwów mogły powodować bóle pooperacyjne, znaczny obrzęk i utrudnione gojenie”. Pani J. po- dała, że lekarz usunął szwy, stwierdził obecność ropiejącej zmia- ny po prawej stronie łechtaczki oraz odcięcie warg sromowych mniejszych od łechtaczki.

W ocenie Pani J., po usunięciu szwów, ból zmniejszył się, a obrzęk zaczął się nieznacznie wycofywać. W dniu 24.09.2012 r. Pacjentka zgłosiła się do NZOZ w L., gdzie kolejny już lekarz stwier- dził: „całkowite odcięcie wędzidełka napletka od górnych biegu- nów warg sromowych mniejszych na część formującą wędzidełko i napletek; warga sromowa mniejsza lewa praktycznie wycięta w całości z ropnym włóknikiem w miejscu po szyciu – nalot usu- nięto mechanicznie gazikiem z solą fizjologiczną; warga sromowa mniejsza prawa również praktycznie wycięta w całości z pozosta- wieniem minimalnego marginesu u podstawy również z ropnym włóknikiem, który usunięto; bolesne zgrubienia (zwłóknienia) warg sromowych mniejszych na wysokości łechtaczki; po stro- nie bocznej prawej na wysokości napletka łechtaczki twór polipo- waty (odszypułowany fragment wargi sromowej mniejszej, będą- cy najprawdopodobniej wynikiem przecięcia wargi przez szew) ”.

Żądania pacjentki

W związku z powyższym Pani J. wniosła o wypłatę 100 tys. zł z ty- tułu zadośćuczynienia, wskazując, że w wyniku przeprowadzo- nej operacji została okaleczona oraz narażona na ból i cierpienie.

Opinia orzecznika

W celu oceny prawdopodobieństwa popełnienia przez dr. B. błę- du w sztuce Pani J. została skierowana na komisję lekarską. Le- karz orzecznik po zapoznaniu się ze stanem pacjentki stwierdził, że „w dokumentacji medycznej istnieją rozbieżności w zeznaniach lekarza i pacjentki. Lekarz podaje, że u pacjentki nie stwierdzał nad- miernego przerostu warg sromowych mniejszych, a na jego postę- powanie miała wpływ decyzja samej pacjentki. Natomiast pacjent- ka podaje, że w trakcie jednej z wizyt omawiała z lekarzem problem przerostu warg sromowych i w odpowiedzi otrzymała propozycję ich korekty. Zabieg zmniejszenia warg sromowych wykonujemy z różnych wskazań. Przerośnięte, często utrudniają odbycie stosun- ków płciowych, są nieraz przyczyną otarć i nawrotowych zapaleń sromu. Coraz częściej operacje te wykonywane są ze względów ko- smetycznych, na życzenie pacjentki. Sam zabieg jest stosunkowo prosty w wykonaniu. Efekty są zwykle bardzo dobre i zadowalające dla pacjentek. W omawianym przypadku całość obrazu pozabiego- wego pozwala stwierdzić, że zabieg został wykonany w zbyt dużym zakresie i nie odpowiada on pojęciu – plastyka warg sromowych”.

Zadośćuczynienie

W tym stanie rzeczy uznano odpowiedzialność dr. B. Odnośnie zaś dochodzonych roszczeń, pomiędzy lekarzem a pacjentką, zo- stała zawarta ugoda opiewająca na kwotę 40 tys. zł.

BŁĘDY LEKARZA:

  • „ zabieg został wykonany w zbyt dużym zakresie i nie odpowiada on pojęciu „plastyka warg sromowych”;
  • „ założone szwy znacznie odbiegają grubością od standardów stosowanych w tych rodzajach zabiegów plastycznych;
  • „ grubość i rodzaj szwów mogły powodować bóle pooperacyjne, znaczny obrzęk i utrudnione gojenie.

 

 

 

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska – adwokat; Aleksandra Powierża – radca prawny

Wspólniczki Kancelarii adwokacko-radcowskiej Podsiadły-Gęsikowska, Powierża Sp.p. specjalizującej się w prawie medycznym – szczególnie w zagadnieniach dotyczących odpowiedzialności cywilnej, karnej i zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów oraz prawami pracowniczymi. Prowadzą blog „Prawnik lekarza” oraz fanpage na facebook’u pod tą samą nazwą.