Ile nadgodzin może mieć pracownik? W placówce medycznej zajmuję się organizacją czasu pracy. Przyjęłam następujące rozwiązanie: zatrudniam pracownika na ¼ etatu, a następnie pracownik pracuje ok. 200 godzin miesięcznie. Wynagrodzenie jest płatne jak na umowie, pozostała część nieformalnie.
Zgodnie z art. 151 Kodeksu pracy, pod pojęciem pracy w godzinach nadliczbowych przyjmuje się pracę: wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także pracę wykonywaną ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy. Praca w godzinach nadliczbowych jest dopuszczalna w razie konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii, szczególnych potrzeb pracodawcy.
Pracownikowi świadczącemu pracę w godzinach nadliczbowych przysługuje wynagrodzenie oraz dodatek pieniężny. Wysokość dodatku określona jest ustawowo i wynosi odpowiednio 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających: w nocy; w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy; 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.
Pozostałych rozwiązań poczynionych przez Panią, ze względu na wyczerpanie znamion przestępstwa, o czym za pewne Pani wie, nie komentuję.