Informacje
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych, zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej, kompleksowe profilowanie genomowe - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji poświęconej nowotworom piersi, jajnika, szyjki macicy i endometrium. Spotkanie zorganizował „Puls Medycyny” z okazji obchodzonego w marcu Miesiąca Świadomości Raka Jajnika.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Endometrioza dotyczy około 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej naturalnym miejscem, co prowadzi do rozwoju ognisk endometriozy w różnych częściach ciała. Choroba ta wiąże się z przewlekłym bólem, który jest wynikiem obecności tych ognisk. Dodatkowo, w jej przebiegu występują zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne, na które wpływ ma także codzienna dieta.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Mammografia, powszechnie stosowana w profilaktyce raka piersi, może stać się nowym narzędziem w diagnostyce chorób serca. Podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago ogłoszono, że sztuczna inteligencja (AI) może analizować zdjęcia mammograficzne nie tylko pod kątem zmian nowotworowych, ale także oceniać stan układu sercowo-naczyniowego pacjentek.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Małopolska zmaga się z poważnym niedoborem karetek neonatologicznych, co zagraża zdrowiu i życiu noworodków wymagających specjalistycznego transportu medycznego. W całym regionie dostępna jest obecnie tylko jedna karetka neonatologiczna, a choć na jesień planowany jest zakup drugiego pojazdu, eksperci i samorządowcy podkreślają, że to wciąż zdecydowanie za mało.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Trastuzumab derukstekan, nowoczesny lek z grupy koniugatów przeciwciało-lek (ADC), daje nowe możliwości terapeutyczne pacjentkom z rakiem piersi. Szczególnie obiecujące wyniki osiągnięto w grupie – określanej jako HER2-low – pacjentek, u których receptor HER2 występuje w niewielkiej ilości. Wprowadzenie tej terapii mogłoby znacząco wydłużyć życie chorych i opóźnić konieczność zastosowania paliatywnej chemioterapii.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
W polskich szpitalach rośnie liczba noworodków pozostawianych przez rodziców. Już w marcu 2024 r. w Klinice Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odnotowano tyle takich przypadków, ile w całym poprzednim roku. Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, zwłaszcza w kontekście ograniczonej liczby miejsc w pieczy zastępczej.
- Szczegóły
- Kategoria: Diagnostyka
Coraz więcej badań wskazuje na alarmujący trend – liczba plemników u mężczyzn na całym świecie drastycznie maleje. Prof. Hagai Levine z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie ostrzega, że jeśli ten proces nie zostanie zahamowany, może to prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym do kryzysu demograficznego i problemów z przetrwaniem ludzkości.
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
Głównym celem leczenia jest przywrócenie zdrowia choremu. Proces ten związany jest z wieloma aspektami i nie zawsze możliwe jest uzyskanie satysfakcjonujących efektów. Istotne jest jednak, aby lekarz wykonywał swoje obowiązki z należytą starannością, uniemożliwiającą stwierdzenie niepra- widłowości po jego stronie. Jeśli bowiem takie zostaną stwierdzone, to sąd będzie badał stopień prawdopodobieństwa wystąpienia szkody.
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
Wielu naukowców w ostatnich dwóch latach analizowało związek między zachorowaniem na covid-19 a endometriozą. Z badań wynika, że kobiety z endometriozą gorzej znosiły zakażenie wirusem. A głównym problemem było ograniczenie dostępu do lekarza.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Perineoplastyka – cz 1. Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości. Prawidłowy poród pochwowy może spowodować poszerzenie pochwy poprzez rozciągnięcie jej warstwy mięśniowo-włóknistej (niesłusznie nazywanej powięzią) oraz kompleksu dźwigacza odbytu i mięśni krocza. W konsekwencji poporodowa wiotkość kanału pochwy i przedsionka może powodować zjawisko otwartego sromu i zmniejszać odczuwanie tarcia, zmniejszając tym samym satysfakcję seksualną [1, 2].
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych. Publikujemy streszczenie pracy naukowej "Is overweight associated with periodontitis in pregnant women? Systematic review and meta-analysis". Streszczenia dokonał lek. dent. Tomasz Łukasik.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Stosowanie kompresjoterapii, której nie należy mylić z kompresoterapią, znane jest ludzkości od zamierzchłych czasów. W wykopaliskach w starożytnym Egipcie znaleziono ślady bandażowania kończyn. W starożytnym Rzymie legioniści, którzy pokonywali długie trasy w czasie przemarszu wojsk, bandażowali stopy i łydki, w celu zmniejszenia występowania obrzęków. Natomiast rzymski encyklopedysta Aurelius Cornelis Celso, w swoim dziele De Medicina, opisywał stosowanie bandaży w leczeniu owrzodzeń podudzi.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Już wkrótce, 20 marca 2025 r. odbędzie się „Kompendium Raka Piersi” – wydarzenie skierowane do lekarzy i specjalistów zajmujących się diagnostyką oraz leczeniem raka piersi. Konferencja, zaplanowana na 2025 rok, skupi się na najnowszych metodach terapii, w tym radioterapii, chirurgii onkologicznej, hormonoterapii, leczeniu systemowym oraz terapiach celowanych dostosowanych do różnych podtypów nowotworu.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Czy bakteryjna waginoza to choroba weneryczna? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Melbourne Sexual Health Center w Monash University w Australii wynika, że przewlekłe zapalenie pochwy, nazywane bakteryjną waginozą, powinno być traktowane jako choroba przenoszona drogą płciową (STI – sexually transmitted infection). To odkrycie może znacząco wpłynąć na sposób leczenia tej powszechnej infekcji i skuteczność antybiotykoterapii.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Podczas tegorocznej edycji Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, pobito rekord w liczbie kobiet wykonujących jednocześnie samobadanie piersi. W wydarzeniu wzięło udział 273 uczestniczek, które jednocześnie przeprowadziły instruktażowe badanie piersi, przewyższając tym samym zeszłoroczny wynik 267 kobiet.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Czy jakość nasienia może być wskaźnikiem zdrowia? Jakość nasienia może odgrywać kluczową rolę jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia mężczyzny – wynika z badań duńskich naukowców. W analizie obejmującej ponad 50 lat obserwacji wykazano, że mężczyźni z wyższą liczbą plemników w ejakulacie żyją średnio dłużej niż ci, u których parametry nasienia były znacznie gorsze.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Mięśniaki macicy to łagodne guzy rozwijające się w macicy, które diagnozuje Się u ponad 60 proc. kobiet w wieku rozrodczym. W wielu przypadkach nie wywołują one żadnych dolegliwości. Jednak u około 30 proc. pacjentek mogą powodować obfite krwawienia miesiączkowe, uczucie dyskomfortu w miednicy mniejszej oraz trudności w zajściu w ciążę [1, 2].
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Przerośnięte wargi sromowe mogą zostać zredukowane chirurgicznie w celu uzyskania naturalnego wyglądu tak, aby nie wystawały ponad wargi sromowe większe co również poprawia funkcje w tym obszarze. Zakres cięcia chirurgicznego zależy od oczekiwań pacjentki, ale zdrowy rozsądek chirurga ma tu duże znaczenie. Do uzyskania optymalnego kształtu stosuje się głównie dwie techniki.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych dorosłych i cechuje się największą dynamiką wzrostu liczby zachorowań w ostatnich dekadach. W Polsce w latach 1980–2010 liczba ta zwiększyła się niemal trzykrotnie [1, 2]. Standaryzowany współczynnik zachorowalności na czerniaka w Polsce wynosi około 6/100 tys., co odpowiadało w 2021 roku ponad 4000 zachorowaniom rocznie (ponad 1800 u mężczyzn i ponad 2200 u kobiet) [3]. Szczególny wzrost liczby nowych przypadków zachorowania na czerniaka obserwowany jest w grupie młodych kobiet w wieku 20–44 lata – około 35 proc. kobiet chorych na czerniaka jest w wieku rozrodczym [1, 2].
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Interakcje między lekami a żywnością to procesy, które mają znaczący wpływ na skuteczność leczenia pacjenta. Składniki diety mogą prowadzić do modyfikacji lub zaprzestania działania danego leku. Świadomość pacjentów na temat interakcji leków z żywnością może zapobiec obniżeniu skuteczności terapii oraz zminimalizować działania niepożądane. Zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym interakcji leków z żywnością.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Abstrakt: Badania kliniczne stanowią kluczowy element prac nad szczepionkami, ponieważ pozwalają one naukowcom ocenić bezpieczeństwo, skuteczność i potencjalne działania niepożądane szczepionek, zanim zostaną one zatwierdzone do użytku publicznego. Badania takie zazwyczaj obejmują kilka faz, a każda z nich ma na celu udzielenie odpowiedzi na órżne pytania dotyczące szczepionki. Stosowanie placebo w badaniach klinicznych, gdy istnieje udowodniona skuteczność leczenia, jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej etyce badawczej. W poniższym artykule omówiono rodzaje i zasady stosowania placebo w badaniach klinicznych dotyczących szczepionek.
- Szczegóły
- Kategoria: Diagnostyka
Diagnostyka prenatalna w Polsce dynamicznie się rozwija. Coraz więcej kobiet decyduje się na komercyjne testy genetyczne, takie jak NIPT (Non-Invasive Prenatal Testing), które pozwalają na wykrycie wad genetycznych płodu już od 10. tygodnia ciąży. Koszt badania wynosi od 1,5 do kilku tysięcy złotych, jednak mimo braku refundacji jego popularność systematycznie rośnie.
- Szczegóły
- Kategoria: Diagnostyka
Według prognoz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), do 2050 roku, liczba diagnoz raka piersi na świecie wzrośnie w znaczącym stopniu. Szacuje się, że globalnie jedna na 20 kobiet usłyszy diagnozę nowotworu piersi, a liczba zgonów wzrośnie alarmująco.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
W Polsce dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego podczas porodu nadal pozostaje ograniczony, mimo że procedura ta jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Fundacja Rodzić po Ludzku oraz Fundacja Ius Medicinae zainicjowały kampanię „Usłysz głos bólu”, której celem jest poprawa dostępności do znieczulenia i egzekwowanie prawa kobiet do łagodzenia bólu porodowego.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Szpital Śląski w Cieszynie dołącza do grona placówek umożliwiających obecność bliskiej osoby podczas cesarskiego cięcia. To istotny krok w kierunku humanizacji porodów operacyjnych i poprawy komfortu pacjentek.