Informacje
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
W Polsce rośnie liczba wcześniaków, czyli dzieci urodzonych przed 37. tygodniem ciąży. Eksperci, przy okazji obchodzonego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka, zwracają uwagę na znaczenie postępów w medycynie, które pozwalają zapewnić tym dzieciom coraz lepszą opiekę i większe szanse na zdrowy rozwój.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Miasto Kraków zainaugurowało kampanię informacyjną pod hasłem „Mamo, nie ryzykuj”, której celem jest przeciwdziałanie FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). To problem zdrowotny, który dotyka 2 na 100 dzieci w Polsce, częściej niż takie schorzenia jak zespół Downa, mukowiscydoza czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
Chińscy chirurdzy wykonali pionierską operację usunięcia macicy u pacjentki oddalonej o ponad 1200 kilometrów. To wydarzenie może zapoczątkować nową erę w chirurgii robotycznej i telemedycynie, oferując nowe możliwości leczenia pacjentów na odległość.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Od listopada w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu działa nowa poradnia uroginekologiczna. Placówka oferuje specjalistyczną pomoc pacjentkom z problemami statyki narządu rodnego oraz nietrzymaniem moczu, dzięki czemu możliwe jest poprawienie komfortu ich życia. Poradnia umożliwia diagnostykę i leczenie w zakresie uroginekologii, zapewniając opiekę zarówno ginekologiczną, jak i fizjoterapeutyczną.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) w Gdańsku stało się miejscem przełomowego leczenia prenatalnego, które po raz pierwszy w Polsce, a także w skali światowej, umożliwiło skuteczne podjęcie terapii u dwojga dzieci jeszcze przed ich narodzinami. W okresie płodowym wykryto u nich rozległe malformacje naczyniowe, które mogły zagrozić ich zdrowiu i życiu. Leczenie, przeprowadzone przy zastosowaniu leku antyangiogennego – Sirolimus, przyniosło pierwsze sukcesy i daje nadzieję na dalszy rozwój tego rodzaju terapii.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Naukowcy ze Szwecji odkryli możliwy związek między niepłodnością rodziców a ryzykiem wrodzonych wad serca u ich dzieci. Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Göteborgu, kierowany przez prof. Ullę-Britt Wennerholm, wykazało, że dzieci poczęte przy użyciu wspomaganych technologii rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro (IVF), mają o 36 proc. większe ryzyko wystąpienia poważnych wad serca. Autorzy sugerują, że za tym zjawiskiem może kryć się wspólny czynnik biologiczny łączący niepłodność rodziców i zaburzenia w rozwoju serca u dziecka.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Podczas obchodów 15-lecia istnienia instytucji Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia prawnych narzędzi, które umożliwią skuteczniejszą ochronę pacjentów i podniosą poziom bezpieczeństwa w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że fundamentalnym elementem budowy nowoczesnego systemu ochrony zdrowia jest skoncentrowanie działań na pacjencie oraz pełne egzekwowanie jego praw.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza ginekologicznej, w Polsce znacznie różni się w zależności od regionu. Nierówności te mają istotny wpływ na zdrowie i jakość życia kobiet, szczególnie w miejscach o ograniczonej liczbie placówek medycznych. Raport „Polka u Ginekologa”, opracowany przez Kliniki.pl we współpracy z Algolytics Technologies i SW Research, analizuje te różnice za pomocą wizualizacji danych przestrzennych i pokazuje, jak miejsce zamieszkania może wpływać na decyzje zdrowotne kobiet.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Lekarze z Zagłębiowskiego Szpitala Klinicznego przeprowadzili operację usunięcia narządów rodnych, wykorzystując nowoczesną i mało inwazyjną technikę vNOTES (transvaginal natural orifice transluminal endoscopic surgery). Operacja ta była jedyną nadzieją dla pacjentki cierpiącej na nowotwór trzonu macicy, guz jajnika o średnicy 8 cm oraz duży naczyniak powłok brzusznych, który uniemożliwiał zastosowanie tradycyjnych metod operacyjnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
W 2023 roku wskaźnik dzietności w Anglii i Walii osiągnął historycznie niski poziom 1,44, co stanowi najniższy wynik od 1938 roku. Dodatkowo, liczba urodzeń spadła do poziomu najniższego od 1977 roku. Wynik ten wpisuje się w długoterminowy trend spadkowy, który rozpoczął się w 2010 roku i jest obserwowany w wielu krajach rozwiniętych.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
Turcja mierzy się z kryzysem zdrowotnym po ujawnieniu nieetycznych praktyk w prywatnych szpitalach, które mogły przyczynić się do śmierci noworodków. Ministerstwo Zdrowia Turcji cofnęło licencje dziesięciu prywatnym placówkom medycznym podejrzanym o wykorzystywanie oddziałów intensywnej terapii do wyłudzania dodatkowych opłat. Proceder miał polegać na umieszczaniu zdrowych noworodków na oddziałach intensywnej terapii pod pozorem ich złego stanu zdrowia, co nie tylko zwiększało koszty leczenia, ale także prowadziło do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
- Szczegóły
- Kategoria: Diagnostyka
Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, we współpracy z Agencją Badań Medycznych, pracują nad nowym testem diagnostycznym o nazwie EndoRNA. Celem tego innowacyjnego badania jest przyspieszenie diagnostyki endometriozy, która obecnie często opiera się na inwazyjnej metodzie laparoskopii.
- Szczegóły
- Kategoria: Ciekawostki
Naukowcy odkryli rzadką mutację genetyczną, która może zwiększać prawdopodobieństwo narodzin dziewczynki. Mutacja, oznaczona jako rs144724107, jest powiązana z 10-procentowym wzrostem szansy na narodziny córki w porównaniu do syna. Chociaż globalnie stosunek płci przy narodzinach wynosi około 50:50, niektóre rodziny obserwują wyraźne odchylenia w liczbie potomstwa płci żeńskiej lub męskiej.
- Szczegóły
- Kategoria: Diagnostyka
W Narodowym Instytucie Onkologii – Państwowym Instytucie Badawczym w Gliwicach – przeprowadzono pionierskie badanie z wykorzystaniem radioznacznika PET do nieinwazyjnego obrazowania receptora HER2 u pacjentek z rozsianym rakiem piersi. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest szybsze wykrywanie zmian nowotworowych i monitorowanie ekspresji receptorów HER2 w całym ciele pacjentki, co otwiera nowe perspektywy w leczeniu onkologicznym.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Kawa to napój, po który sięgają miliony ludzi na całym świecie, również kobiety w ciąży. Wiele badań wskazuje, że umiarkowane spożycie kawy jest bezpieczne, jednak wciąż pojawiają się pytania dotyczące wpływu kofeiny na rozwój płodu. Według najnowszych badań norweskich naukowców, kawa pita przez ciężarne kobiety nie wpływa negatywnie na rozwój mózgu dziecka.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
W konsultacjach publicznych, dotyczących nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, podkreślono że przy ograniczaniu działalności porodówek kluczowe będzie kryterium geograficzne. Pierwotna propozycja Ministerstwa Zdrowia zakładała ograniczenie oddziałów położniczych, które nie osiągały minimalnej liczby 400 porodów rocznie. Jednak to założenie spotkało się z krytyką wielu ekspertów oraz dyrektorów szpitali, którzy wskazywali na negatywne skutki dla dostępu do opieki zdrowotnej, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Szpital kliniczny im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie zdobył wysokie miejsce w prestiżowym rankingu "Maluchy na brzuchy", który ocenia wsparcie dla rodziców w pierwszych chwilach po narodzinach dziecka. Kluczowymi kryteriami wyróżnienia były wskaźniki dwugodzinnego kontaktu skóra do skóry po porodzie drogami natury oraz kangurowania przez ojców po cesarskim cięciu.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Z najnowszego raportu Kliniki.pl „Polka u ginekologa” wynika, że aż 40% kobiet w Polsce nie pamięta o regularnych badaniach piersi. Co więcej, niemal połowa Polek rzadko lub wcale nie wykonuje samobadania. Czy Twoje zdrowie jest zagrożone? Sprawdź, dlaczego zaniedbywanie profilaktyki raka piersi może kosztować życie.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Rehabilitacja onkologiczna w Polsce na przestrzeni ostatnich czterech dekad przeszła ogromną metamorfozę. Narodowy Instytut Onkologii (NIO) odegrał w tym procesie kluczową rolę, uruchamiając w 1984 roku Zakład Rehabilitacji. Dziś rehabilitacja stanowi integralny element opieki onkologicznej, a 40-lecie działalności Zakładu to doskonała okazja do refleksji nad jego wkładem w rozwój tej dziedziny medycyny.
- Szczegóły
- Kategoria: Informacje
W dniach 23-24 listopada 2024 r. podczas XXII Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging w Warszawie odbędzie się I Sympozjum Naukowe „Prawo i Medycyna”. Wydarzenie skierowane jest do lekarzy, prawników oraz pracowników ochrony zdrowia, którzy chcą zgłębić tematy związane z prawnymi aspektami medycyny, marketingu medycznego oraz odpowiedzialności za błędy medyczne.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Mimo że świadomość raka piersi wzrasta, to wielu specjalistów, w tym onkolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii, alarmuje, że liczba kobiet zgłaszających się na badania profilaktyczne nadal jest zbyt mała. Podczas konferencji "Chcę być świadoma i wiedzieć więcej", dedykowanej pacjentkom po leczeniu raka piersi, podkreślono znaczenie profilaktyki oraz świadomości choroby.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Od 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie szczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Program ten został wprowadzony na podstawie obwieszczenia podpisanego przez Minister Zdrowia, Izabelę Leszczynę, w odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań na krztusiec. Tylko w 2024 roku, do końca września, odnotowano niemal 17 tys. przypadków, co jest kilkunastokrotnie wyższą liczbą niż w 2023 roku.
- Szczegóły
- Kategoria: Szpitale
Świętochłowicki Zespół Opieki Zdrowotnej (ZOZ) wprowadza kluczowe zmiany, które mają podnieść jakość opieki medycznej, szczególnie w zakresie ginekologii onkologicznej. Od 1 października 2024 roku, dzięki współpracy z Akademią Śląską, w szpitalu funkcjonuje nowa Katedra Ginekologii i Położnictwa. Inicjatywa ta ma na celu nie tylko poprawę standardów opieki nad pacjentkami, ale również intensywny rozwój profilaktyki oraz edukacji zdrowotnej.
- Szczegóły
- Kategoria: Rynek
Wybór odpowiedniej przychodni medycznej jest kluczowy dla zdrowia i komfortu pacjenta. Prywatna przychodnia w Warszawie oferuje szereg udogodnień i usług, które sprawiają, że pacjenci mogą liczyć na najwyższą jakość opieki medycznej. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści przynosi wybór prywatnej placówki, jakie usługi oferują warszawskie przychodnie oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią przychodnię.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Zadziwiające, że my, lekarze ginekolodzy, kojarzymy menopauzę jedynie z uderzeniami gorąca i końcem miesiączki. Pacjentki twierdzą, że objawy wazomotoryczne (VMS) są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Świadczą o całkowitej dysregulacji ośrodka termoregulacji w podwzgórzu. To właśnie tutaj, w mózgu, na skutek deprywacji estrogenowej, zaczyna się główny problem kobiet w okresie perimenopauzy i menopauzy.