baner ngg TP2024

ginekologia360

Rynek

Lekarze od 1 lipca będą więcej zarabiaćOsoby wykonujące zawód medyczny od 1 lipca mogą spodziewać się podwyżki. Właśnie wtedy wzrosną pensje pracowników publicznej ochrony zdrowia. Po waloryzacji najwyższa pensja minimalna w ochronie zdrowia będzie na poziomie 10 375,45 zł brutto, natomiast najniższa przekroczy 4651 zł.

20362821 lekarze rfSzanowni Państwo! Drogie Koleżanki i Koledzy! Niezawodni Przyjaciele! Zapraszam w dniach 17-18 maja 2024 do hotelu „Radisson Blu” w Sopocie na „Postępy Endokrynologii i Diabetologii”. Kurs kształcenia podyplomowego lekarzy jest organizowany już od 24. lat przez zespół wykładowców Kliniki Endokrynologii CMKP, Narodową Fundację Endokrynologii im. W. Hartwiga oraz Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Nie chcę umierać na raka"Nie chcę umierać na raka piersi" to debata z udziałem lekarzy i dziennikarzy medycznych, która odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Na pytanie "Co można zrobić, by kobiety nie umierały na raka piersi?" odpowiedzą: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, dr n. med. Sławomir Mazur, dr n. med. Katarzyna Pogoda, dr n. med. Jacek Tulimowski oraz Ewa Grabiec-Raczak. Debata zostanie nagrana i bezpłatnie dla Państwa udostępniona.


Nowe refundacje lekówWiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że na kwietniowej liście refundacyjnej są aż 33 nowe wskazania refundacyjne. Była to odpowiedź na pytania posłów KO w sprawie listy leków refundowanych. Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

niepelnosprawni 2Do korzystania z wyszukiwarki gabinetów ginekologicznych, które są dostosowane dla pacjentek z niepełnosprawnościami zachęca Rzecznik Praw Pacjenta. Powstała ona w ramach projektu realizowanego przez fundację Kulawa Warszawa.

rak kobiecy 2Nowotwory kobiece nie stanowią wyroku. Metody ich leczenia są coraz nowocześniejsze i refundowane także w szpitalach prywatnych. Tzw. nowotwory kobiece każdego roku diagnozuje się u kilkudziesięciu tysięcy Polek. Część z nich unika badań diagnostycznych ze strachu przed chorobą i leczeniem onkologicznym, które w powszechnym odbiorze wciąż jest łączone z wyniszczającą chemioterapią, a najczęściej występujący wśród kobiet rak piersi na ogół kojarzy się z pełną mastektomią. Eksperci podkreślają jednak, że ostatnie lata przyniosły znaczący postęp w medycynie, umożliwiając skuteczne leczenie nowotworów kobiecych. Dziś w dużej mierze opiera się ono na nowoczesnych metodach, takich jak chirurgia robotyczna, nowoczesne terapie biologiczne, immunoterapia czy leczenie celowane. – Wiele spośród nich jest refundowanych przez NFZ, nawet w ośrodkach prywatnych – mówi dr n. med. Paweł Różanowski z LUX MED Onkologia.

lekarz komputer 3Jak aplikacja medyczna ułatwi pracę w Twoim gabinecie? Cyfryzacja to dziś nieodłączna część naszego życia. Nie inaczej jest w gabinetach lekarskich i przychodniach, gdzie trudno wyobrazić sobie pracę bez dedykowanego oprogramowania. Programy dla lekarzy pozwalają nie tylko przyspieszyć rejestrację pacjentów, ale również usprawniają przeprowadzanie wizyt, a nawet zarządzanie całą placówką. Przekonaj się, w czym jeszcze może pomóc aplikacja medyczna.

Zdrowie Kobiety i Zdrowie Mężczyzny ‘2024Konferencja „Zdrowie Kobiety i Zdrowie Mężczyzny '2024” odbędzie się już 4 marca 2024 r. w Hotelu Rezydencja Belweder-Klonowa przy ul. Flory 2 w Warszawie. Transmisja z konferencji będzie dostępna w Internecie, a patronat medialny nad konferencją objął Nowy Gabinet Ginekologiczny oraz e-ginekologia.pl. Organizatorem konferencji jest Fundacja im. dr. Macieja Hilgiera.

Część kierunków lekarskich – do zamknięciaZamknięcie kierunków lekarskich, które nie spełniają warunków kształcenia zapowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Według wiceprezesa Naczelnej Izby Lekarskiej aktualnie 10 uczelni nie posiada odpowiedniego zaplecza i kadry, co zagraża bezpieczeństwu pacjentów.

lek dla pacjentek z rakiem szyjki macicyPozytywne stanowisko w sprawie refundacji pembrolizumabu dla pacjentek z rakiem szyjki macicy podjęła Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Terapia jest przeznaczona dla pacjentek z przetrwałym, nawrotowym i przerzutowym rakiem szyjki macicy.

13628884 xxlZapraszamy w dniach 15-16 marca 2024 r. do Krynicy Zdrój na XIII Zjazd Endokrynologii Ginekologicznej. Konferencję, którą objęła honorowym patronatem dr Dorota Gałczyńska-Zych - Dyrektor Szpitala Bielańskiego w Warszawie, pragniemy zadedykować pamięci zmarłej 1 listopada 2023 dr n.med. Magdalenie Krzyczkowskiej-Sendrakowskiej.

Położna na MedalDziesięć lat, dziesięć edycji i dziesiątki wyjątkowych specjalistek w swoim fachu wyróżnionych za zaangażowanie i profesjonalizm. To niezwykła historia konkursu "Położna na Medal", którego jubileuszową 10. edycję właśnie zakończono. Zwyciężczynią została Anna Falkowska-Bors - położna z Jasła. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Elżbiecie Osińskiej z Polkowic i Barbarze Krasnodębskiej z Wejherowa. W sumie we wszystkich edycjach konkursu, w którym rywalizują najlepsze położne ogólnokrajowe oraz w poszczególnych województwach, zgłoszono aż 4 882 kandydatki. Matki, kobiety w ciąży, pacjentki oraz członkowie ich rodzin, oddali na nie łącznie ponad 211 tys. głosów, świadcząc tym samym o niezwykłym zaufaniu i uznaniu dla ich pracy.

zamknięcie „nowych” kierunków lekarskichUczelnie zrzeszone w Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych (KRAUM) byłyby gotowe przyjąć studentów z placówek, które nie spełniają odpowiednich wymogów i otrzymały negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jeśli doszłoby do ich zamknięcia. Takie deklaracje uzyskał od przewodniczącego KRAUM prof. Marcina Gruchały wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) dr Mateusz Kowalczyk.

pomoc w razie kryzysuLekarze mogą liczyć na pomoc w momencie kryzysu. Jest to możliwe dzięki działalności fundacji Lekarze Lekarzom. I nie chodzi tylko o pomoc psychologiczną, ale o każdy rodzaj pomocy nawet w przypadku zalania mieszkania czy złamania kończyny.

ranking Rodzić Po LudzkuSzpital Medicover po raz kolejny może poszczycić się pozycją lidera rankingu „Gdzie Rodzić po Ludzku”, tworzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku. W najnowszym zestawieniu zajął pierwsze miejsce wśród szpitali położniczych – w odniesieniu do wojewódzka mazowieckiego. To również jedyny prywatny szpital, który znalazł się w rankingu na ogólnopolskim podium.

kształcenie lekarzy i lekarzy dentystówStanowisko w sprawie  wymogów gwarantujących wysoką jakość kształcenia na kierunkach lekarskich podjęła Naczelna Rada Lekarska. – Zabieganie o nią jest elementarnym obowiązkiem samorządu lekarskiego – podkreśla NRL.

Bezpłatne podpaskiUbogie uczennice i kobiety przebywające w schroniskach dla ofiar przemocy otrzymają bezpłatne podpaski. Pieniądze na ten cel przeznaczył chorwacki rząd. Tym samym kraj ten znalazł się w wąskim gronie państw dostrzegających problem ubóstwa menstruacyjnego.

„Grant na Zdrowie”Szanse na otrzymanie dofinansowania na prowadzenie projektów mają organizacje pozarządowe. Jest to możliwe, dzięki konkursowi „Grant na Zdrowie”. Inicjatywa jest skierowana do fundacji i stowarzyszeń. Granty przyznaje firma Gedeon Richter Polska.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych O utworzenie wspólnego zespołu ds. położnych apeluje Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych. - Nadzorujmy, aby w oddziałach dedykowanych położnym zatrudniane były położne - podkreśla Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP. - Celem powołania zespołu będzie "analiza sytuacji położnych oraz ich warunków pracy i kształcenia" – podkreśla Krystyna Ptok.

kształcenie lekarzyPolskie największe uczelnie wzięły udział w badaniu przeprowadzonym przez Naczelną Izbę Lekarską. Pytania dotyczyły zasadniczych kwestii dotyczących kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów, między innymi kadry naukowo-dydaktycznej, nauczania przedmiotów przedklinicznych i klinicznych oraz wyników nauczania.

minister zdrowia 2023Kręci się karuzela nazwisk na nowego ministra zdrowia w przyszłym rządzie. Przykład Katarzyny Sójki pokazuje, że to stanowisko może objąć ktoś, kogo nawet nie brano pod uwagę w dotychczasowych poszukiwaniach. Eksperci typują, że jednym z kandydatów jest prof. Tomasz Grodzki, dotychczasowy marszałek Senatu, przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej, chirurg, transplantolog, od lat zaangażowany również politycznie.

leki przeciwdepresyjne w ciążyJest nowy projekt, który proponuje bardziej ukierunkowane podejście do odstawienia określonych leków przeciwdepresyjnych w ciąży. Niektóre kobiety ciężarne decydują się na ich odstawienie, ryzykując nawrót choroby. Wiele kobiet w ciąży zastanawia się, czy powinny kontynuować czy przerwać przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych.

Rola i zadania położnej środowiskowejPołożna środowiskowa to wykwalifikowana położna lub pielęgniarka, która specjalizuje się w dziedzinie pielęgniarstwa rodzinnego, środowiskowego, środowiskowo-rodzinnego oraz promocji zdrowia. Jaką rolę w życiu kobiety odgrywa położna środowiskowa? Kto może skorzystać z jej usług? Na te i inne pytania odpowiada doświadczona położna Edyty Szumowicz - ambasadorka kampanii “Położna na medal”.
Położna środowiskowa - kto to jest i czym się zajmuje?

zmiany dotyczące kształcenia lekarzyW opinii samorządu lekarskiego zmiany proponowane przez Ministra Edukacji i Nauki w standardach kształcenia nadal nie są adekwatne do potrzeb studentów kierunków lekarskich i nie będą gwarantować jakości kształcenia, a w następstwie leczenia. Zdaniem Prezydium NRL rozporządzenie MEiN ma na celu ułatwienie prowadzenia studiów na kierunku lekarskim uczelniom niewystarczająco przygotowanym do realizacji tego zadania.

Prywatna opieka medyczna zadłużonaChoć coraz więcej klientów korzysta z prywatnych usług medycznych, branża ta zmaga się z zadłużeniem sięgającym 172 mln zł. Mimo że ceny pakietów medycznych rosną, to rośnie też liczba dłużników. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Długów BIG SA, jest ich już 2849.