KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Rynek

20637737 xlWybór odpowiedniej przychodni medycznej jest kluczowy dla zdrowia i komfortu pacjenta. Prywatna przychodnia w Warszawie oferuje szereg udogodnień i usług, które sprawiają, że pacjenci mogą liczyć na najwyższą jakość opieki medycznej. W tym artykule przyjrzymy się, jakie korzyści przynosi wybór prywatnej placówki, jakie usługi oferują warszawskie przychodnie oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią przychodnię.

30533444 rak piersi badanie rfSerdecznie zapraszamy do udziału w XVII edycji konferencji „Uogólniony rak piersi – stan obecny i przyszłe wyzwania FALENTY 2024”, która odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2024 r. w Hotelu Novotel Warszawa Centrum, ul. Marszałkowska 94/98, Warszawa. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Senologiczne, dawniej znane jako Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi.

24499479 xxlZ raportu "Polka u ginekologa 2024", opracowanego przez Kliniki.pl, wynika, że coraz więcej Polek decyduje się na prywatną opiekę ginekologiczną. Aż 60,5% kobiet skorzystało z prywatnych usług ginekologicznych, a 24% rezygnuje całkowicie z publicznej opieki zdrowotnej. Największą grupą korzystającą z prywatnych usług są młode kobiety, szczególnie te w wieku 18-24 lata. Raport zwraca również uwagę na problem profilaktyki zdrowotnej, szczególnie w kontekście szczepień przeciwko HPV.

52664294 choroba teleporada rfBlisko 40% Polaków nie odczuwa różnicy między wizytą online a stacjonarną, wynika z badań agencji SW Research dla Medunit. Z kolei 28% uważa, że konsultacje online są mniej skuteczne, a 13% postrzega je jako lepsze. Mimo rosnącej popularności telemedycyny, głównym problemem jest brak bezpośredniego kontaktu z lekarzem, co podkreśla 58% respondentów. Wzrost zachorowań na COVID i inne infekcje napędza dyskusję o przyszłości usług medycznych.

Profesor Krzysztof CzajkowskiProfesor Krzysztof Czajkowski, kierownik Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, nie pełni już funkcji konsultanta krajowego ds. położnictwa i ginekologii. Jego nazwisko niespodziewanie zniknęło z listy konsultantów na oficjalnej stronie Ministerstwa Zdrowia.

kongres ptpgWarsztaty Masterclass, które odbędą się dzień przed sesją główną I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej, to unikatowa okazja do zdobycia wiedzy od ekspertów. Zajęcia poprowadzą Dr. Alexandros Bader, Dr. Ariel Luxenburg, Dr. Anna Jastak, Dr. Tinatin Tomadze oraz dr Piotr Kolczewski, dr Rafał Kuźlik i dr Karina Barszczewska.

PWGO2024Jako Patron Medialny pragniemy zaprosić Państwa na  XXVIII Konferencję Naukową „Postępy w Ginekologii Onkologicznej”, które odbędzie się w dniach 26-27 września 2024 roku w Bachleda Hotel Kasprowy w Zakopanem. Zapraszamy do aktywnego udziału oraz zapoznania się z listem od Organizatorów:

limity przyjęć na studia lekarskieNajprawdopodobniej wzrosną przyjęte w projekcie rozporządzenia limity przyjęć na studia lekarskie – przyznał w Sejmie podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw organizacji ochrony zdrowia wiceminister zdrowia Marek Kos.

Kongres PTPGW imieniu Komitetu Organizacyjnego I Międzynarodowego Kongresu Polskiego Towarzystwa Ginekologii Plastycznej "Ginekologia Estetyczna i Funkcjonalna" mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Po raz pierwszy w Polsce będziemy gościć ponad 10 światowej sławy specjalistów. Kongres odbędzie się w dniach 13-14 września 2024 roku w Warszawie.

mobbing w ochronie zdrowia– Pracownicy ochrony zdrowia zgłaszają skargi na mobbing niemal dwukrotnie częściej niż pracownicy z pozostałych sektorów gospodarki – tak wynika z danych zgromadzonych przez Główny Inspektorat Pracy z ostatnich trzech lat. Potwierdziły się niepokojące sygnały o rosnącej fali tego zjawiska w placówkach ochrony zdrowia.

Rezydenci zarobią więcejPonad 8,5 tysiąca brutto – tyle wyniesie minimalne wynagrodzenie lekarzy rezydentów od 1 lipca 2024 roku. Tak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia. 22 maja br. do konsultacji publicznych skierowany został projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury.

nowa wersja Kodeksu Etyki LekarskiejPodczas Nadzwyczajnego XVI Krajowego Zjazdu Lekarzy zaktualizowano Kodeks Etyki Lekarskiej. Znalazły się w nim m.in. wytyczne dotyczące stosowania nowoczesnych technologii w praktyce lekarskiej oraz zalecenia odnośnie korzystania z mediów społecznościowych przez lekarzy i lekarzy dentystów. Prace nad dokumentem trwały od kilku miesięcy.

Nieodwołanie wizytLekarze ze szczecińskiej OIL wskazują, jak poważne konsekwencje finansowe oraz organizacyjne ma nieodwoływanie wizyt. Podnoszą, że nie pomagają dziesiątki kampanii społecznych czy też liczne apele lekarzy i lekarzy dentystów. Liczba wizyt, które się nie odbyły, jest porównywalna z rokiem 2023.

Urlop regeneracyjnyPłatny urlop regeneracyjny dla medyków? Odpowiedź na pytanie, czy jest on potrzebny, próbują znaleźć przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej. Zachęcają oni do wypełnienia ankiety, której celem jest zebranie opinii na temat zasadności podjęcia próby wprowadzenia takiego urlopu dla tej grupy zawodowej.

Miejsca specjalizacyjne– Po trzech etapach wiosennej rekrutacji na specjalizacje 2203 lekarzy i lekarzy dentystów potwierdziło przyjęcie miejsca specjalizacyjnego: w tym 1436 – w ramach rezydentury i 767 – w trybie pozarezydenckim – informuje Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP).

Ministerstwo ZdrowiaMaciej Miłkowski złożył na ręce minister zdrowia Izabeli Leszczyny rezygnację z funkcji wiceministra zdrowia. Teraz wnioskiem musi zająć się premier Donald Tusk. Z nieoficjalnych informacji wynika, że decyzja o odejściu z resortu zdrowia należała do samego wiceministra.

Obowiązki farmaceutówOd kwietnia 2021 r. Obowiązuje ustawa o zawodzie farmaceuty. Od tego czasu pojawiły się rozporządzenia określające nowe obowiązki i możliwości dla farmaceutów. Oznacza to jednak, że farmaceuci będą musieli zdobywać odpowiednie kwalifikacje, przystosowywać apteki do wymogów ustawy, szkolić się. Jaki zatem jest stan prawny zawodu farmaceuty?

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego 16 kwietnia 2024 r. opublikowało ostateczną listę lekarzy i lekarzy dentystów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do szkolenia specjalizacyjnego w ramach wiosennego postępowania kwalifikacyjnego. Opublikowano też liczbę i listę miejsc szkoleniowych dostępnych w postępowaniu kwalifikacyjnym – wiosna 2024.

12381085 l lekarze rfZ przyjemnością informujemy, że Laboratorium Novazym z Poznania i Państwowy Instytut Medyczny MSWiA w Warszawie podjęły współpracę i rozpoczęły badanie przesiewowe, w którym porównuje się skuteczność testu COLOTECT™ 1.0 z kolonoskopią. Badanie obejmuje 1000 pacjentów i jest prowadzone przez prof. dr hab. n. med. Grażynę Rydzewską z Kliniki Gastroenterologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.

Lekarze od 1 lipca będą więcej zarabiaćOsoby wykonujące zawód medyczny od 1 lipca mogą spodziewać się podwyżki. Właśnie wtedy wzrosną pensje pracowników publicznej ochrony zdrowia. Po waloryzacji najwyższa pensja minimalna w ochronie zdrowia będzie na poziomie 10 375,45 zł brutto, natomiast najniższa przekroczy 4651 zł.

20362821 lekarze rfSzanowni Państwo! Drogie Koleżanki i Koledzy! Niezawodni Przyjaciele! Zapraszam w dniach 17-18 maja 2024 do hotelu „Radisson Blu” w Sopocie na „Postępy Endokrynologii i Diabetologii”. Kurs kształcenia podyplomowego lekarzy jest organizowany już od 24. lat przez zespół wykładowców Kliniki Endokrynologii CMKP, Narodową Fundację Endokrynologii im. W. Hartwiga oraz Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego.

Nie chcę umierać na raka"Nie chcę umierać na raka piersi" to debata z udziałem lekarzy i dziennikarzy medycznych, która odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. w Warszawie. Na pytanie "Co można zrobić, by kobiety nie umierały na raka piersi?" odpowiedzą: prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski, dr n. med. Sławomir Mazur, dr n. med. Katarzyna Pogoda, dr n. med. Jacek Tulimowski oraz Ewa Grabiec-Raczak. Debata zostanie nagrana i bezpłatnie dla Państwa udostępniona.


Nowe refundacje lekówWiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski zapowiedział, że na kwietniowej liście refundacyjnej są aż 33 nowe wskazania refundacyjne. Była to odpowiedź na pytania posłów KO w sprawie listy leków refundowanych. Aktualizowanie listy refundacyjnej umożliwia wprowadzanie na nią nowych produktów o udowodnionej skuteczności i leków generycznych – odpowiedników leków oryginalnych zawierających tę samą substancję czynną.

niepelnosprawni 2Do korzystania z wyszukiwarki gabinetów ginekologicznych, które są dostosowane dla pacjentek z niepełnosprawnościami zachęca Rzecznik Praw Pacjenta. Powstała ona w ramach projektu realizowanego przez fundację Kulawa Warszawa.

rak kobiecy 2Nowotwory kobiece nie stanowią wyroku. Metody ich leczenia są coraz nowocześniejsze i refundowane także w szpitalach prywatnych. Tzw. nowotwory kobiece każdego roku diagnozuje się u kilkudziesięciu tysięcy Polek. Część z nich unika badań diagnostycznych ze strachu przed chorobą i leczeniem onkologicznym, które w powszechnym odbiorze wciąż jest łączone z wyniszczającą chemioterapią, a najczęściej występujący wśród kobiet rak piersi na ogół kojarzy się z pełną mastektomią. Eksperci podkreślają jednak, że ostatnie lata przyniosły znaczący postęp w medycynie, umożliwiając skuteczne leczenie nowotworów kobiecych. Dziś w dużej mierze opiera się ono na nowoczesnych metodach, takich jak chirurgia robotyczna, nowoczesne terapie biologiczne, immunoterapia czy leczenie celowane. – Wiele spośród nich jest refundowanych przez NFZ, nawet w ośrodkach prywatnych – mówi dr n. med. Paweł Różanowski z LUX MED Onkologia.