Leczenie
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Podczas obchodów 15-lecia istnienia instytucji Rzecznika Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec zwrócił uwagę na konieczność wzmocnienia prawnych narzędzi, które umożliwią skuteczniejszą ochronę pacjentów i podniosą poziom bezpieczeństwa w systemie opieki zdrowotnej. Zaznaczył, że fundamentalnym elementem budowy nowoczesnego systemu ochrony zdrowia jest skoncentrowanie działań na pacjencie oraz pełne egzekwowanie jego praw.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Dostęp do opieki zdrowotnej, zwłaszcza ginekologicznej, w Polsce znacznie różni się w zależności od regionu. Nierówności te mają istotny wpływ na zdrowie i jakość życia kobiet, szczególnie w miejscach o ograniczonej liczbie placówek medycznych. Raport „Polka u Ginekologa”, opracowany przez Kliniki.pl we współpracy z Algolytics Technologies i SW Research, analizuje te różnice za pomocą wizualizacji danych przestrzennych i pokazuje, jak miejsce zamieszkania może wpływać na decyzje zdrowotne kobiet.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Rehabilitacja onkologiczna w Polsce na przestrzeni ostatnich czterech dekad przeszła ogromną metamorfozę. Narodowy Instytut Onkologii (NIO) odegrał w tym procesie kluczową rolę, uruchamiając w 1984 roku Zakład Rehabilitacji. Dziś rehabilitacja stanowi integralny element opieki onkologicznej, a 40-lecie działalności Zakładu to doskonała okazja do refleksji nad jego wkładem w rozwój tej dziedziny medycyny.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Zadziwiające, że my, lekarze ginekolodzy, kojarzymy menopauzę jedynie z uderzeniami gorąca i końcem miesiączki. Pacjentki twierdzą, że objawy wazomotoryczne (VMS) są jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Świadczą o całkowitej dysregulacji ośrodka termoregulacji w podwzgórzu. To właśnie tutaj, w mózgu, na skutek deprywacji estrogenowej, zaczyna się główny problem kobiet w okresie perimenopauzy i menopauzy.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Współczesna ginekologia, w tym ginekologia estetyczna oraz uroginekologia, w dużej mierze opiera swoje działanie na medycynie regeneracyjnej. W tym celu wykorzystywane są m.in. preparaty wspomagające naturalne procesy odnowy tkanek.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Roztwór Kleina jest kluczowym elementem znieczulenia tumescencyjnego, Stosowanego szeroko w medycynie estetycznej, szczególnie Podczas liposukcji. Technika ta została wprowadzona pod koniec lat 80. przez dr. Jeffreya A. Kleina i od tego czasu zyskała na popularności dzięki swojej skuteczności i bezpieczeństwu.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Nano igły (NI) są skutecznym narzędziem do wstępnego znieczulenia skóry oraz sromu, szczególnie w przypadku warg sromowych mniejszych czy przedsionka pochwy, przed planowanym znieczuleniem miejscowym. Stosowanie NI eliminuje potrzebę użycia kremu z lidokainą, który wymagał oczekiwania od 30 do 40 minut na uzyskanie efektu znieczulającego, który w dodatku nie zawsze był zadowalający.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Hormonalna terapia zastępcza (HTZ), tradycyjnie kojarzona z łagodzeniem objawów menopauzy u kobiet w średnim wieku, zyskuje nowe znaczenie także dla kobiet po 80. roku życia. Retrospektywna analiza przedstawiona na dorocznym spotkaniu The Menopause Society sugeruje, że kobiety, które rozpoczęły HTZ w młodszym wieku, mogą kontynuować ją nawet po 80-tce bez istotnych skutków ubocznych.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Immunoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu zaawansowanego raka szyjki macicy, jednak w Polsce obserwuje się poważne opóźnienia w jej wdrażaniu. Jak podkreślił dr hab. n. med. Radosław Mądry z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, opóźnienia te znacząco obniżają szanse pacjentek na dłuższe przeżycie.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Osocze bogatopłytkowe (PRP) jest innowacyjną terapią, która wykazuje obiecujące wyniki w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu (WNM). Prp, to koncentrat płytek krwi, zawierający liczne czynniki wzrostu i cytokiny, wspierające regenerację tkanek. PRP to produkt, który zawiera powyżej 350 tys. płytek krwi w 1 ml osocza. Aby uzyskać terapeutyczny efekt w medycynie regeneracyjnej, produkt końcowy powinien zawierać powyżej 1 mln płytek krwi w 1 ml osocza.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Zespół rozluźnienia pochwy (VRS) to dolegliwość, która powstaje na skutek rozciągnięcia więzadeł, powięzi oraz mięśni dna miednicy i poluzowania mięśni pochwy. Jednym z kluczowych momentów w życiu kobiety wpływających na pojawienie się tych zmian jest poród siłami natury. Gdy tkanki nie obkurczają się do pierwotnej objętości, pacjentki zauważają charakterystyczne uczucie „luzu”, co znacząco zmniejsza ich codzienny komfort.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Medyczna marihuana (cannabis sativa flos), potocznie zwana konopiami, Znana jest ludzkości od wieków, a doniesienia o jej stosowaniu Sięgają już vii w p.n.e.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Sterylizacja, czyli procedura podwiązania jajowodów, od lat była uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji. Jednak nowe badania wskazują, że nawet po tym zabiegu, 3–5 proc. kobiet zachodzi w nieplanowaną ciążę.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Co robić, kiedy podczas ciąży pojawia się niepokojąca zmiana na skórze? W ciąży należy dbać o zdrowie i zapobiegać obniżeniu odporności poprzez odpowiednią dietę i właściwy tryb życia. Jeżeli jednak zachorujemy należy pamiętać, że nawet zwykłe przeziębienie wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz doradzi, jakie można przyjmować leki, aby Nie narazić zdrowia dziecka. Podczas wizyty w POZ uzyskamy pomoc w leczeniu stanu zapalnego, bólu i gorączki. Warto również poprosić o poradę ginekologa prowadzącego ciążę, który posiada odpowiednią wiedzę w zakresie oddziaływania leków na organizm dziecka w okresie zarodkowym i płodowym.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Kontynuujemy cykl artykułów dotyczący perineoplastyki. W poprzednich częściach opisaliśmy historię zabiegu oraz anatomię chirurgiczną regionu. W tej części zajmiemy się przygotowaniem pacjentki do zabiegu. Perineoplastyka jest nieodłączną częścią kolpoperineoplastyki w leczeniu większości przypadków wypadania tylnej ściany pochwy. 1/3 tylnej ściany pochwy i krocze są ściśle powiązane ze sobą zarówno pod względem anatomicznym, jak i funkcjonalnym.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
W Poznaniu usunięto pacjentce mięśniaki macicy z wykorzystaniem unikatowej, minimalnie inwazyjnej metody. Specjaliści z Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu przeprowadzili ten zabieg, stosując nowoczesną technologię.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
W maju 2024 r. Na łamach magazynu „pharmaceuticals” opublikowałem, jako współautor, artykuł na temat porównania małoinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu (wnm). Wyniki badania pokazują, że ten kierunek działań w zakresie WNM, szczególnie w postaci o niewielkim nasileniu, ma głęboki sens, tym bardziej, że do zabiegów pętlowych są coraz poważniejsze zastrzeżenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Rak szyjki macicy jest globalnym problemem zdrowia kobiet. Według statystyk epidemiologicznych w roku 2020 zachorowało na świecie 660 000 kobiet i zmarło 350 000. Stanowi to wzrost zachorowalności i śmiertelności w stosunku do roku 2018 [1, 2].
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Rak piersi jest najczęstszym nowotworem u kobiet w polsce i na świecie. W ostatnim czasie widoczny jest wzrost liczby zachorowań wśród kobiet w każdej grupie wiekowej, także wśród kobiet młodych. Pomimo dostępu do nowoczesnych metod diagnostycznych oraz terapeutycznych śmiertelność z powodu raka piersi nadal rośnie. Czy ciąża po rozpoznaniu raka piersi jest możliwa i bezpieczna?
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Lekarze ze szpitala Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi przeprowadzili nowatorską operację usunięcia endometriozy u 40-letniej pacjentki. Zabieg wykonano metodą laparoskopową, co pozwoliło na dokładne zlokalizowanie i usunięcie wszystkich ognisk choroby.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Cavaterm to mało inwazyjna metoda, która umożliwia trwałe zmniejszenie lub nawet wyeliminowanie krwawienia miesiączkowego bez naruszania równowagi hormonalnej. Może być stosowana w przypadku endometrium o grubości powyżej 12 mm. Daje rewelacyjne wyniki, ponieważ ponad 90 proc. kobiet leczonych tą metodą jest zadowolonych z zabiegu.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Pacjentka lat 26, zgłosiła się do poradni ginekologicznej z powodu wtórnego braku miesiączki od 4 miesięcy. Aktualnie nie jest aktywna seksualnie. Pierwszą miesiączkę w życiu miała w wieku 14 lat, a w wieku 15 lat miała już regularne cykle. Jednak w wieku 26 lat przestała miesiączkować. Jej waga wynosiła 72 kg, wzrost 161 cm, a wskaźnik masy ciała (BMI) 27,8 kg/m2. Była niezadowolona ze swojej wagi. Około roku wcześniej rozpoczęła intensywne uprawianie sportu – siłownia, bieganie, zmieniła dietę na ubogo kaloryczną. Schudła 18 kg, a wskaźnik masy ciała (BMI) obniżył się do wartości 20,8 kg/m2.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Według WHO, z czysto medycznych powodów, rekonstrukcja błony dziewiczej nie jest wskazana medycznie. Procedura nie przynosi żadnych korzyści medycznych, więc nie ma odpowiednio korzystnego stosunku korzyści do ryzyka [15], ale powinniśmy wziąć pod uwagę kontekst kulturowy, o którym pisałem w poprzednich częściach, i działać w najlepszym interesie pacjentki.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Choć mamy coraz nowocześniejsze leki i terapie, coraz lepszą diagnostykę, na nowotwory zachorowuje coraz więcej młodych kobiet. O ile tak jest wszędzie na świecie, to niepokojące jest to, że w Polsce rośnie także liczba tych, które umierają z powodu raka. O tym, jak temu zaradzić, eksperci dyskutowali podczas konferencji pt. „Nowotwory kobiece: rekomendacje klinicystów i potrzeby pacjentów”, która odbyła się 20 czerwca w Centrum Prasowym PAP.
- Szczegóły
- Kategoria: Leczenie
Rozporządzenie ministra zdrowia z 29 kwietnia ws. programu pilotażowego w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego pojawiło się w Dzienniku Ustaw RP. Chodzi o poprawę dostępności do tzw. tabletki dzień po, w szczególności dla pacjentek między 15. a 18. rokiem życia.