KURSY PTGP

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Leczenie

123454137 rak rfAbstrakt: Zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) są jedną z najczęstszych na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Infekcje typami wysokiego ryzyka onkogennego (HPV-16 i -18) uważane są za czynnik predysponujący do rozwoju płaskonabłonkowego raka szyjki macicy. Wczesna profilaktyka zakażeń poprzez szczepienia przeciwko HPV jest uznawana za bezpieczną i skuteczną meotdę walki z tą chorobą. Szczepienia przeciwko HPV są zalecane do rutynowego stosowania u kobiet w USA od roku 2006. Badania przeprowadzone w latach 2022 i 2023 w tym regionie wykazały 12 proc. roczny spadek (ogółem 65 proc.) częstości występowania raka szyjki macicy w latach 2012–2019 wśród amerykańskich kobiet w wieku poniżej 25 lat, które prawdopodobnie odniosły korzyść ze szczepienia przeciwko HPV.

26922288 xxlAbstrakt: Niewiele wiadomo na temat możliwych szkodliwych skutków zakażeń krętkami Borrelia spp. w czasie ciąży, ponieważ taki analizy są trudne do przeprowadzenia. W kilku badaniach na modelu zwierzęcym udokumentowano przezłożyskowe przenoszenie Borrelia burgdorferi, dlatego uważano, że może ona powodować zakażenia płodu i potencjalne działanie teratogenne, zwłaszcza biorąc pod uwagę podobieństwa między boreliozą z Lyme a kiłą. Jednakże na podstawie kliku badań klinicznych i sero-epidemiologicznych nie udało się potwierdzić związku przyczynowego pomiędzy zakażeniami Borrelia burgdorferi a konsekwencjami dla ciąży. Ponadto nie zgłoszono przypadków przeniesienia krętków Borrelia spp. wraz z mlekiem matki. Jednakże podejście terapeutyczne u kobiet w ciąży chorych na boreliozę powinno obejmować antybiotykoterapię, w zależności od obrazu klinicznego i czasu ukąszenia przez kleszcza. Skuteczna szczepionka nie jest jeszcze dostępna, a profilaktyka nieswoista zależy w dużej mierze od edukacji społeczeństwa i lekarzy.

3486183 l ciaza rfOgólne przekonanie o zagrożeniu wynikającym z racjonalnej farmakoterapii u kobiet w ciąży jest pojęciem błędnym. Choroba może stanowić większe niebezpieczeństwo dla rozwijającego się płodu niż przemyślane leczenie farmakologiczne. Wiedza dotycząca stosowania leków w ciąży nadal nie została dostatecznie usystematyzowana, co utrudnia podejmowanie decyzji lekarzowi oraz kobietom ciężarnym [1].

45149658 xxlWspółczesna opieka ginekologiczna i endokrynologiczna jest kluczowym elementem zdrowia kobiet na każdym etapie ich życia. Opieka ta obejmuje szeroki zakres usług profilaktycznych, diagnostycznych i terapeutycznych, które muszą być dostosowane do indywidualnych potrzeb i specyfiki różnych okresów życia kobiety. Zmieniające się potrzeby zdrowotne kobiet w różnych okresach życia są ściśle związane z różnorodnymi zmianami hormonalnymi, fizjologicznymi i psychospołecznymi, które wymagają zindywidualizowanego podejścia oraz aktualnej wiedzy medycznej i naukowej.

Streszczenie: Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) jest powszechnym problemem zdrowotnym o znaczącym wpływie na jakość życia. Terapie komórkowe, w tym wykorzystanie komórek macierzystych z galarety Whartona (Wharton’s Jelly Mesenchymal Stem Cells – WJ-MSCs), stanowią obiecującą alternatywę dla leczenia chirurgicznego. Artykuł przedstawia aktualny stan wiedzy dotyczący terapii komórkowej w leczeniu WNM, ze szczególnym uwzględnieniem właściwości biologicznych i terapeutycznych WJ-MSCs.

poprawa dostępności do opieki ginekologiczno-położniczejZ okazji Światowego Dnia Zdrowia Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował dane wskazujące na poprawę dostępności do opieki ginekologiczno-położniczej w województwie mazowieckim. W latach 2020–2023 liczba specjalistycznych poradni ginekologiczno-położniczych wzrosła z 775 do 867, co oznacza 12-procentowy wzrost. Jednocześnie zmniejszyła się liczba potencjalnych pacjentek w wieku 15–49 lat przypadająca na jedną poradnię – z 1710 do 1514.

Leczenie endometriozy finansowane przez NFZLeczenie endometriozy będzie finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Projekt rozporządzenia w tej sprawie trafi do konsultacji społecznych w kwietniu, a nowe świadczenie wejdzie w życie już w lipcu tego roku.

Rak piersi: przełomowy lek wciąż nierefundowany w PolsceTrastuzumab derukstekan, nowoczesny lek z grupy koniugatów przeciwciało-lek (ADC), daje nowe możliwości terapeutyczne pacjentkom z rakiem piersi. Szczególnie obiecujące wyniki osiągnięto w grupie – określanej jako HER2-low – pacjentek, u których receptor HER2 występuje w niewielkiej ilości. Wprowadzenie tej terapii mogłoby znacząco wydłużyć życie chorych i opóźnić konieczność zastosowania paliatywnej chemioterapii.

58048732 xxlPerineoplastyka – cz 1. Perineoplastyka to chirurgiczne zwiększenie wysokości krocza i zmniejszenie jego szerokości. Prawidłowy poród pochwowy może spowodować poszerzenie pochwy poprzez rozciągnięcie jej warstwy mięśniowo-włóknistej (niesłusznie nazywanej powięzią) oraz kompleksu dźwigacza odbytu i mięśni krocza. W konsekwencji poporodowa wiotkość kanału pochwy i przedsionka może powodować zjawisko otwartego sromu i zmniejszać odczuwanie tarcia, zmniejszając tym samym satysfakcję seksualną [1, 2].

76765770 xlStosowanie kompresjoterapii, której nie należy mylić z kompresoterapią, znane jest ludzkości od zamierzchłych czasów. W wykopaliskach w starożytnym Egipcie znaleziono ślady bandażowania kończyn. W starożytnym Rzymie legioniści, którzy pokonywali długie trasy w czasie przemarszu wojsk, bandażowali stopy i łydki, w celu zmniejszenia występowania obrzęków. Natomiast rzymski encyklopedysta Aurelius Cornelis Celso, w swoim dziele De Medicina, opisywał stosowanie bandaży w leczeniu owrzodzeń podudzi.

Bakteryjna waginozaCzy bakteryjna waginoza to choroba weneryczna? Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Melbourne Sexual Health Center w Monash University w Australii wynika, że przewlekłe zapalenie pochwy, nazywane bakteryjną waginozą, powinno być traktowane jako choroba przenoszona drogą płciową (STI – sexually transmitted infection). To odkrycie może znacząco wpłynąć na sposób leczenia tej powszechnej infekcji i skuteczność antybiotykoterapii.

21817833 xxl minMięśniaki macicy to łagodne guzy rozwijające się w macicy, które diagnozuje Się u ponad 60 proc. kobiet w wieku rozrodczym. W wielu przypadkach nie wywołują one żadnych dolegliwości. Jednak u około 30 proc. pacjentek mogą powodować obfite krwawienia miesiączkowe, uczucie dyskomfortu w miednicy mniejszej oraz trudności w zajściu w ciążę [1, 2].

36863121 xlPrzerośnięte wargi sromowe mogą zostać zredukowane chirurgicznie w celu uzyskania naturalnego wyglądu tak, aby nie wystawały ponad wargi sromowe większe co również poprawia funkcje w tym obszarze. Zakres cięcia chirurgicznego zależy od oczekiwań pacjentki, ale zdrowy rozsądek chirurga ma tu duże znaczenie. Do uzyskania optymalnego kształtu stosuje się głównie dwie techniki.

48549721 sCzerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów u młodych dorosłych i cechuje się największą dynamiką wzrostu liczby zachorowań w ostatnich dekadach. W Polsce w latach 1980–2010 liczba ta zwiększyła się niemal trzykrotnie [1, 2]. Standaryzowany współczynnik zachorowalności na czerniaka w Polsce wynosi około 6/100 tys., co odpowiadało w 2021 roku ponad 4000 zachorowaniom rocznie (ponad 1800 u mężczyzn i ponad 2200 u kobiet) [3]. Szczególny wzrost liczby nowych przypadków zachorowania na czerniaka obserwowany jest w grupie młodych kobiet w wieku 20–44 lata – około 35 proc. kobiet chorych na czerniaka jest w wieku rozrodczym [1, 2].

Wzrost liczby zachorowań na grypęSezon grypowy 2024/2025 przynosi rekordową liczbę zachorowań i zgonów związanych z powikłaniami. Jak wynika z danych Głównego Inspektora Sanitarnego, od września 2024 roku z powodu grypy w Polsce zmarło już ponad 1000 osób.

Da vinci w UCK fot.Sylwia Mierzewska UCKW Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku (UCK) przeprowadzono 101. operację ginekologiczną z wykorzystaniem systemu robotycznego Da Vinci. To wydarzenie potwierdza dynamiczny rozwój technik małoinwazyjnych i ich kluczową rolę w leczeniu nowotworów.

Zachorowalność na raka wśród młodych kobietZ najnowszego raportu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego (American Cancer Society) wynika, że w 2021 roku kobiety przed 50. rokiem życia chorowały na nowotwory aż o 82 proc. częściej niż mężczyźni w tej samej grupie wiekowej. Dotychczas to mężczyźni przodowali w statystykach zachorowań, co wskazuje na istotną zmianę w epidemiologii nowotworów. Tendencje obserwowane w Stanach Zjednoczonych często stają się wzorcem globalnym, dlatego wyniki te budzą duże zainteresowanie środowiska medycznego.

FDA zatwierdziła nowy lek na raka piersiAmerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła datopotamab deruxtecan (Dato-DXd) – nowy lek dla pacjentów z nieoperacyjnym lub przerzutowym rakiem piersi z dodatnim receptorem hormonalnym (HR+) i ujemnym receptorem naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2-). Lek ten jest przeznaczony dla pacjentek, które wcześniej otrzymały leczenie endokrynologiczne i chemioterapię.

Wzrost liczby zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciowąW Polsce obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zakażeń chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI), takimi jak kiła, chlamydia, rzeżączka, a także wirusem HIV. Według raportu NIZP PZH-PIB „Choroby zakaźne i zatrucia w Polsce”, liczba nowych przypadków tych chorób wzrosła od 2020 roku o ponad 300 proc.

11 tysięcy recept na tabletki „dzień po”Farmaceuci w Polsce od maja do grudnia 2024 roku wystawili niemal 11 tysięcy recept na tabletki „dzień po”. Pilotażowy program, mający na celu ułatwienie dostępu do antykoncepcji awaryjnej, pokazuje jak ważna jest ta forma wsparcia dla kobiet w różnym wieku.

Wytycznie dotyczące raka piersiPolska onkologia wprowadza kolejne zmiany, które mają poprawić jakość opieki nad pacjentkami z rakiem piersi. Narodowy Instytut Onkologii – Państwowy Instytut Badawczy (NIO-PIB) opublikował zaktualizowaną wersję wytycznych diagnostyczno-terapeutycznych, stanowiącą adaptację uznanych na całym świecie wytycznych National Comprehensive Cancer Network (NCCN).

Guzy jajnika w ciąży charakteryzują się zróżnicowanym obrazem morfologicznym i klinicznym. Zgodnie z literaturą, zmiany te wykrywa się u około 0,15 proc. Do nawet 6 proc. Ciężarnych podczas rutynowych badań ultrasonograficznych (usg) (1). Najczęściej występującymi zmianami są torbiele skórzaste (32 proc.), a następnie torbiele surowicze i śluzowe (19 proc.), endometrioma (15 proc.) oraz torbiele czynnościowe (12 proc.) (2, 3).

Tkanka tłuszczowa, zgodnie z aktualną wiedzą, zawiera największą ilość komórek macierzystych – więcej niż szpik kostny. Dzięki łatwemu dostępowi do tej tkanki stała się ona w ostatnich latach głównym źródłem pozyskiwania stromalnej frakcji komórek macierzystych. Komórki te są multipotencjalne, co oznacza, że mogą wspierać regenerację każdej tkanki, do której zostaną podane.

30533444 rak piersi badanie rf

W poniższym opracowaniu przedstawiono przypadek wczesnego raka piersi (in situ) u 47-letniej kobiety, który został wykryty podczas mammografii skriningowej. Intencją jest, aby pokazać, jak dużo zależy od wiedzy ginekologa oraz od zaufania pacjentki do jego rekomendacji czy zaleceń.

 

Nowy lek na infekcję dróg moczowychAmerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła nowy lek Orlynvah jako doustną metodę leczenia niepowikłanych zakażeń układu moczowego (ZUM) u dorosłych kobiet. To ważny krok w terapii, zwłaszcza dla pacjentek z ograniczonymi możliwościami skutecznej antybiotykoterapii.