Profilaktyka
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Herbata, po wodzie, jest drugim najczęściej spożywanym napojem na świecie. Zielona herbata (camellia sinensis) to rodzaj herbaty niefermentowanej, która zachowuje wysoką zawartość bioaktywnych substancji o aktywnym spektrum działania dla zdrowia.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
W Warszawie rozpoczęła działalność nowoczesna pracownia symulacji położniczych, która zapewnia lekarzom w trakcie specjalizacji z położnictwa i ginekologii możliwość ćwiczenia procedur porodowych w warunkach niemal identycznych z rzeczywistymi. To odpowiedź na rosnące potrzeby kształcenia kadr medycznych z użyciem technologii symulacyjnej.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Już 24 maja o godz. 12.00 na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej odbędzie się ogólnopolska próba bicia rekordu Polski w samobadaniu piersi. Inicjatywa, organizowana w ramach akcji „Badamy nie tylko mamy”, ma zwrócić uwagę na rolę wczesnej profilaktyki raka piersi. Celem jest zaangażowanie co najmniej 1000 kobiet – także tych od 14. roku życia.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że w 2024 roku w Polsce urodziło się zaledwie 252 tysiące dzieci. To kolejny rok z rzędu, w którym liczba urodzeń jest poniżej poziomu zapewniającego prostą zastępowalność pokoleń. Choć szczegółowe dane dotyczące współczynnika dzietności (TFR, Total Fertility Rate) zostaną ogłoszone w maju, już teraz wiadomo, że nie będą one napawać optymizmem.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Zastosowanie nowych terapii w leczeniu nowotworów kobiecych, zmiany organizacyjne związane z tworzeniem krajowej sieci onkologicznej, kompleksowe profilowanie genomowe - to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji poświęconej nowotworom piersi, jajnika, szyjki macicy i endometrium. Spotkanie zorganizował „Puls Medycyny” z okazji obchodzonego w marcu Miesiąca Świadomości Raka Jajnika.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Endometrioza dotyczy około 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Polega na obecności błony śluzowej macicy (endometrium) poza jej naturalnym miejscem, co prowadzi do rozwoju ognisk endometriozy w różnych częściach ciała. Choroba ta wiąże się z przewlekłym bólem, który jest wynikiem obecności tych ognisk. Dodatkowo, w jej przebiegu występują zaburzenia hormonalne oraz stany zapalne, na które wpływ ma także codzienna dieta.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Mammografia, powszechnie stosowana w profilaktyce raka piersi, może stać się nowym narzędziem w diagnostyce chorób serca. Podczas sesji naukowej American College of Cardiology w Chicago ogłoszono, że sztuczna inteligencja (AI) może analizować zdjęcia mammograficzne nie tylko pod kątem zmian nowotworowych, ale także oceniać stan układu sercowo-naczyniowego pacjentek.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Związek nadwagi z występowaniem chorób przyzębia u ciężarnych. Publikujemy streszczenie pracy naukowej "Is overweight associated with periodontitis in pregnant women? Systematic review and meta-analysis". Streszczenia dokonał lek. dent. Tomasz Łukasik.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Już wkrótce, 20 marca 2025 r. odbędzie się „Kompendium Raka Piersi” – wydarzenie skierowane do lekarzy i specjalistów zajmujących się diagnostyką oraz leczeniem raka piersi. Konferencja, zaplanowana na 2025 rok, skupi się na najnowszych metodach terapii, w tym radioterapii, chirurgii onkologicznej, hormonoterapii, leczeniu systemowym oraz terapiach celowanych dostosowanych do różnych podtypów nowotworu.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Podczas tegorocznej edycji Gdańskiego Kongresu Zdrowia Kobiet, która odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności, pobito rekord w liczbie kobiet wykonujących jednocześnie samobadanie piersi. W wydarzeniu wzięło udział 273 uczestniczek, które jednocześnie przeprowadziły instruktażowe badanie piersi, przewyższając tym samym zeszłoroczny wynik 267 kobiet.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Czy jakość nasienia może być wskaźnikiem zdrowia? Jakość nasienia może odgrywać kluczową rolę jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia mężczyzny – wynika z badań duńskich naukowców. W analizie obejmującej ponad 50 lat obserwacji wykazano, że mężczyźni z wyższą liczbą plemników w ejakulacie żyją średnio dłużej niż ci, u których parametry nasienia były znacznie gorsze.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Interakcje między lekami a żywnością to procesy, które mają znaczący wpływ na skuteczność leczenia pacjenta. Składniki diety mogą prowadzić do modyfikacji lub zaprzestania działania danego leku. Świadomość pacjentów na temat interakcji leków z żywnością może zapobiec obniżeniu skuteczności terapii oraz zminimalizować działania niepożądane. Zapraszam do zapoznania się z artykułem dotyczącym interakcji leków z żywnością.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Abstrakt: Badania kliniczne stanowią kluczowy element prac nad szczepionkami, ponieważ pozwalają one naukowcom ocenić bezpieczeństwo, skuteczność i potencjalne działania niepożądane szczepionek, zanim zostaną one zatwierdzone do użytku publicznego. Badania takie zazwyczaj obejmują kilka faz, a każda z nich ma na celu udzielenie odpowiedzi na órżne pytania dotyczące szczepionki. Stosowanie placebo w badaniach klinicznych, gdy istnieje udowodniona skuteczność leczenia, jest jednym z najczęściej dyskutowanych tematów we współczesnej etyce badawczej. W poniższym artykule omówiono rodzaje i zasady stosowania placebo w badaniach klinicznych dotyczących szczepionek.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie nowych badań profilaktycznych skierowanych do kobiet, co spotkało się z pozytywną oceną samorządu lekarskiego. Eksperci z Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) podkreślają, że rozszerzenie programu profilaktyki raka szyjki macicy o nowoczesne metody diagnostyczne, może znacząco poprawić wczesne wykrywanie zmian przednowotworowych i zwiększyć skuteczność leczenia.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Wkładki domaciczne zawierające lewonorgestrel mogą zwiększać ryzyko wystąpienia niektórych chorób dermatologicznych – wynika z badań naukowców z Cleveland Clinic. Choć wkładki wewnątrzmaciczne są jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji, ich stosowanie może wiązać się z negatywnymi skutkami ubocznymi, w tym z problemami skórnymi.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Najnowsze szwedzkie badania dostarczają niepodważalnych dowodów na skuteczność szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Badacze przeanalizowali dane pochodzące z Krajowego Rejestru Badań Przesiewowych Szyjki Macicy, obejmujące wyniki 836 314 badań przesiewowych wykonanych u kobiet w wieku 23–64 lat w latach 2014–2023 w regionie Sztokholmu. Celem badania było określenie wpływu szczepień na zmniejszenie częstości występowania wirusa HPV oraz raka szyjki macicy.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
W pierwszych trzech miesiącach do programu szczepień przeciw HPV w szkołach przystąpiło 36% szkół w Polsce, dzięki ich zaangażowaniu zaszczepiono 61 tys. dzieci. To dobry początek, mimo wielu zmiennych i znaków zapytania udało się w krótkim czasie skutecznie wdrożyć program. To ważny krok, aby osiągnąć cel Ministerstwa Zdrowia, jakim jest wyszczepienie 60% młodzieży do końca 2028 roku. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych podkreślają, że szczepienia HPV to skuteczna profilaktyka, aby przeciwdziałać nowotworom. Podkreślają również wagę edukacji rodziców, szkół i dzieci w tym zakresie.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) „Zdrowie i ochrona zdrowia w 2023 roku” w Polsce w 2023 roku zarejestrowano znaczący wzrost liczby przypadków wielu chorób zakaźnych. W porównaniu do 2022 roku odnotowano więcej zakażeń, między innymi: szkarlatyną, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C, krztuścem, różyczką, świnką, tężcem, odrą oraz boreliozą.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Elbląg wprowadził program wyprawek dla noworodków, by zapewnić lepszy start życia najmłodszym mieszkańcom miasta. Inicjatywa ma na celu wsparcie rodzin z nowonarodzonymi dziećmi oraz promocję miasta jako miejsca przyjaznego młodym rodzicom.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Kampania „Przyjaźni Mamom Rh–” to inicjatywa mająca na celu podniesienie świadomości społecznej na temat konfliktu serologicznego oraz zapewnienie ciężarnym dostępu do profilaktyki, diagnostyki i edukacji. Konflikt serologiczny, będący skutkiem niezgodności antygenów krwi matki i dziecka, może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak choroba hemolityczna płodu czy noworodka.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Ciężarne pacjentki Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie zyskają możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu umożliwiającego monitorowanie stanu zdrowia ich nienarodzonego dziecka. Nowe rozwiązanie jest dostępne w ramach ubezpieczenia NFZ, a dzięki niemu pacjentki będą mogły przeprowadzać badanie KTG w komfortowych warunkach domowych, z zachowaniem wysokiej jakości pomiarów, jak w gabinecie specjalisty.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Eksperci są przekonani, że wprowadzenie testu HPV DNA, jako powszechnego standardu diagnostycznego w kierunku raka szyjki macicy, jest skuteczniejszą i tańszą metodą badania. Wprowadzenie testu miało nastąpić od stycznia 2025 roku, jednak termin ten wciąż jest przesuwany.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
W życie weszły już pierwsze zmiany w zasadach rejestracji. Do pilotażu centralnej e-rejestracji zgłosiło się 150 placówek medycznych. To tam będzie można umawiać się online na cytologię, mammografię i pierwszorazowe wizyty u kardiologa.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Kobiety w ciąży są bardziej narażone na ciężki przebieg choroby w wyniku zakażenia sars-cov-2 w porównaniu z osobami niebędącymi w ciąży, co naraża zarówno kobiety, jak i niemowlęta na ryzyko wystąpienia niekorzystnych skutków w okresie ciąży i poporodowym.
- Szczegóły
- Kategoria: Profilaktyka
Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie wprowadził pilotażowy program wsparcia psychologicznego dla rodziców noworodków i wcześniaków leczonych w szpitalu. Inicjatywa, finansowana w całości przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, jest pierwszym tego rodzaju projektem w Polsce.