KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Profilaktyka

kampania zapobiegania FASDMiasto Kraków zainaugurowało kampanię informacyjną pod hasłem „Mamo, nie ryzykuj”, której celem jest przeciwdziałanie FASD (Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych). To problem zdrowotny, który dotyka 2 na 100 dzieci w Polsce, częściej niż takie schorzenia jak zespół Downa, mukowiscydoza czy zaburzenia ze spektrum autyzmu.

Wyższe ryzyko wad serca u dzieci poczętych dzięki metodom wspomagania rozroduNaukowcy ze Szwecji odkryli możliwy związek między niepłodnością rodziców a ryzykiem wrodzonych wad serca u ich dzieci. Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Göteborgu, kierowany przez prof. Ullę-Britt Wennerholm, wykazało, że dzieci poczęte przy użyciu wspomaganych technologii rozrodu, takich jak zapłodnienie in vitro (IVF), mają o 36 proc. większe ryzyko wystąpienia poważnych wad serca. Autorzy sugerują, że za tym zjawiskiem może kryć się wspólny czynnik biologiczny łączący niepłodność rodziców i zaburzenia w rozwoju serca u dziecka.

Kawa w ciąży nie szkodzi rozwojowi mózgu dzieckaKawa to napój, po który sięgają miliony ludzi na całym świecie, również kobiety w ciąży. Wiele badań wskazuje, że umiarkowane spożycie kawy jest bezpieczne, jednak wciąż pojawiają się pytania dotyczące wpływu kofeiny na rozwój płodu. Według najnowszych badań norweskich naukowców, kawa pita przez ciężarne kobiety nie wpływa negatywnie na rozwój mózgu dziecka.

32815438 rak piersi badanieZ najnowszego raportu Kliniki.pl „Polka u ginekologa” wynika, że aż 40% kobiet w Polsce nie pamięta o regularnych badaniach piersi. Co więcej, niemal połowa Polek rzadko lub wcale nie wykonuje samobadania. Czy Twoje zdrowie jest zagrożone? Sprawdź, dlaczego zaniedbywanie profilaktyki raka piersi może kosztować życie.

profilaktyka raka piersiMimo że świadomość raka piersi wzrasta, to wielu specjalistów, w tym onkolodzy z Białostockiego Centrum Onkologii, alarmuje, że liczba kobiet zgłaszających się na badania profilaktyczne nadal jest zbyt mała. Podczas konferencji "Chcę być świadoma i wiedzieć więcej", dedykowanej pacjentkom po leczeniu raka piersi, podkreślono znaczenie profilaktyki oraz świadomości choroby.

szczepienia przeciwko krztuścowiOd 15 października 2024 r. kobiety w ciąży będą mogły bezpłatnie szczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Program ten został wprowadzony na podstawie obwieszczenia podpisanego przez Minister Zdrowia, Izabelę Leszczynę, w odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań na krztusiec. Tylko w 2024 roku, do końca września, odnotowano niemal 17 tys. przypadków, co jest kilkunastokrotnie wyższą liczbą niż w 2023 roku.

Łożyska noworodkówAmerykańscy naukowcy z University of California San Diego uważają, że łożyska są niedostatecznie wykorzystywane w klinice. Badania wskazują, że łożysko może dostarczyć cennych informacji na temat zdrowia matki i dziecka oraz przebiegu ciąży. Prof. Mana Parast podkreśla, że analiza patologii łożyska może nie tylko pomóc zrozumieć przyczyny problemów zdrowotnych, ale także przewidzieć potencjalne zagrożenia w przyszłości.

4606454 mammografia rfRak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet, odpowiedzialny za niemal 25% wszystkich zachorowań na nowotwory. Mimo postępu w diagnostyce i terapii, wczesne wykrycie raka piersi wciąż stanowi wyzwanie. W Polsce jedynie 25% przypadków jest diagnozowanych na wczesnym etapie, co podkreśla ogromną wagę profilaktyki, a zwłaszcza badań skryningowych, takich jak mammografia.

nowa konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologiiProf. Ewa Wender-Ożegowska została nową konsultantką krajową w dziedzinie położnictwa i ginekologii, zastępując prof. Krzysztofa Czajkowskiego, który został odwołany w sierpniu. Informację tę podał portal „Menedżer Zdrowia”. Prof. Wender-Ożegowska to ceniona specjalistka z bogatym dorobkiem naukowym i zawodowym, od lat związana z Uniwersytetem Medycznym w Poznaniu oraz Ginekologiczno-Położniczym Szpitalem Klinicznym.

Palenie w ciąży: alarmujące wyniki badańBadania naukowców z University of South Australia wskazują na poważne konsekwencje palenia w ciąży dla rozwoju edukacyjnego dzieci. Wyniki tych badań pokazują, że dzieci, których matki paliły w trakcie ciąży, osiągają nawet o połowę gorsze wyniki w nauce.

.

Depresja okołoporodowaZ badania przeprowadzonego przez psycholog Elenę Miś wynika, że ponad 70 proc. matek, które urodziły w Polsce w latach 2019–2024, nie przeszło obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia depresji okołoporodowej. Wyniki te podkreślają poważne luki w systemie opieki nad kobietami w Polsce, które mogą prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych zarówno dla matek, jak i ich dzieci.

Wzrost liczby wydawanych recept na pigułki „dzień po”Farmaceuci w całej Polsce odnotowują znaczący wzrost liczby recept na pigułki „dzień po”. Według najnowszych danych, w maju farmaceuci wystawili 278 recept na tabletki zawierające octan uliprystalu, podczas gdy w czerwcu liczba ta wzrosła do 1618. Ponad 1,6 tysiąca kobiet skorzystało z możliwości uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną finansowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) w ramach pilotażu.

mz govPowszechny program szczepień przeciw HPV dla nastolatków działa już ponad rok, jednak skorzystało z niego 20 proc. uprawnionych osób, czyli zdaniem ekspertów - mało. Żeby zwiększyć ten odsetek, Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzenie zmian w programie szczepień. Resort chce obniżyć wiek osób uprawnionych do szczepienia z 11. roku życia do 9. roku życia, odstąpić od warunku korzystania z serwisu Centralnej e-Rejestracji, a także wprowadzić możliwość rozliczenia szczepień przez uprawniony personel poza placówką POZ.

Firmy Pfizer i BioNTech ogłosiły 23 czerwca 2023, że złożyły do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wniosek o zmianę produkowanej przez nie monowalentnej szczepionki przeciwko COVID-19 na dostosowaną do wariantu Omicron XBB.1.5. Planowana jest ona na sezon jesienno-zimowy na rok 2023/24. Wniosek ten odzwierciedla wytyczne EMA i innych organów ds. opieki zdrowotnej, zgodnie z którymi zaktualizowane szczepionki, skierowane przeciwko podliniom Omicron XBB.1, mogą pomóc w utrzymaniu ochrony przed COVID-19 w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym, kiedy spodziewany jest wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i towarzyszącym im hospitalizacjom.

13536031 xxlOstatnie trzy lata, to wyjątkowy okres dla farmaceutów. Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty w 2021 r. oraz czas pandemii COVID-19 przyczyniły się do zmiany postrzegania zawodu farmaceuty. W czasie pandemii farmaceuci zostali zauważeni jako zawód medyczny i zaimplementowani do wykonywania usług i świadczeń, które dotychczas zarezerwowane były dla innych zawodów medycznych. Farmaceutom pozwolono wykonywać szczepienia czy testy, np. na COVID-19.

Świętokrzyskie liderem pod względem wykonanych cytologiiW 2023 roku Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO) stało się krajowym liderem pod względem liczby wykonanych badań cytologicznych. Placówka przeprowadziła prawie 7,5 tysiąca badań, co jest imponującym wynikiem w porównaniu do średniej krajowej, wynoszącej około 3 tysiące badań w innych jednostkach.

leczenie endometriozyNaukowcy z politechniki w Zurychu (ETH Zurich) oraz Szwajcarskiego Federalnego Laboratorium Nauki i Technologii Materiałowej (EMPA) opracowali hydrożelowy implant, który może wspomagać leczenie endometriozy oraz pełnić funkcję środka antykoncepcyjnego. Wyniki ich badań zostały opublikowane w "Advanced Materials".

24472553 xxlAntykoncepcja awaryjna to ważny temat nie tylko medyczny, ale i społeczny, z którym wiąże się wiele emocji i nieporozumień. Apteka jest często pierwszym miejscem kontaktu pacjentki z opieką zdrowotną w sytuacji kryzysowej. Kluczową rolę odgrywa farmaceuta, który może pomóc, wystawiając receptę farmaceutyczną na „tabletkę po”. Od 1 maja 2024 r. możliwe jest to bezpłatnie – w ramach ministerialnego programu pilotażowego, w zakresie usług farmaceuty dotyczących zdrowia reprodukcyjnego.

Szkoła rodzenia działająca nie tylko stacjonarnieInstytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi zainicjował nowe przedsięwzięcie. Szkoła rodzenia nie tylko oferuje zajęcia stacjonarne, ale także indywidualne porady na szpitalnych oddziałach dla pacjentek, które z powodu powikłanej ciąży nie mogą opuszczać łóżka.

polski test na endometriozęAgencja Badań Medycznych poinformowała, że badanie porównawcze, dotyczące przydatności klinicznej polskiego nieinwazyjnego testu do wczesnej diagnostyki endometriozy, uzyskało pozytywną opinię Komisji Bioetycznej przy Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

szczepienie przeciw HPVTylko około 20 proc. uprawnionych dzieci skorzystało z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi HPV dla 12- i 13-latków w pierwszym roku programu. Eksperci zastanawiają się, jak poprawić te niepokojące statystyki. Kluczowym celem jest edukacja dzieci i dorosłych na temat roli szczepień oraz zagrożeń związanych z zakażeniem wirusem HPV, który jest odpowiedzialny m.in. za nowotwory szyjki macicy, odbytu, krtani i jamy ustnej.

patologie u położnic z objawami psychozyDwa koła naukowe z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie znalazły się w gronie laureatów konkursu „Studenckie Koła Naukowe tworzą innowacje”, ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nagrodzonymi są Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Zakładzie Psychologii oraz Studenckie Koło Naukowe przy II Klinice Psychiatrii i Rehabilitacji Psychiatrycznej.

finansowanie badań niepłodności mężczyznNarodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zwiększył finansowanie seminogramu, kluczowego badania w diagnozowaniu męskiej niepłodności. Seminogram jest podstawowym narzędziem w diagnostyce niepłodności męskiej, które powinno być wykonywane równocześnie z diagnostyką niepłodności u kobiet.

Pneumokoki serotyp 19AEksperci apelują o pilne wprowadzenie do Programu Szczepień Ochronnych szczepionki przeciw pneumokokom zawierającej serotyp 19A.Polskie Towarzystwo Pediatryczne w najnowszych rekomendacjach podkreśla konieczność dostosowania szczepień przeciw pneumokokom do aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Wskazuje również na potrzebę uwzględnienia komponentu jakościowego w ocenie szczepionek. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych zgodnie podkreślają, że kluczowa jest walentność szczepionek, a nie tylko ich cena, co jest istotne dla skutecznej ochrony zdrowia, zwłaszcza dzieci.

konsultantka w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapiiProf. dr hab. n. med. Katarzyna Kotfis została powołana na stanowisko konsultantki krajowej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Prof. Kotfis jest członkinią ministerialnego Zespołu do spraw poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego kobiet.