Pierwsza wizyta ginekologiczna u dziewcząt – wytyczne, praktyka i aspekty prawne
Pierwsza wizyta ginekologiczna stanowi kluczowy moment w profilaktyce i edukacji zdrowotnej młodych pacjentek. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego powinna się ona odbyć między 12. a 15. rokiem życia i mieć przede wszystkim charakter profilaktyczno edukacyjny.
Autor: prof. dr hab. n. med. Agnieszka Drosdzol-Cop
Atrofia pochwy i sromu to stan zaniku, osłabienia i ścieńczenia tkanek w tych obszarach, najczęściej związany ze spadkiem poziomu estrogenów. Typowo dotyczy kobiet w okresie menopauzy, kiedy to obniżenie stężenia hormonów prowadzi do suchości pochwy, dyskomfortu, bólu podczas współżycia, nieprawidłowego zapachu, podatności na mikrourazy i różnego rodzaju podrażnienia. Co ważne, problem może pojawić się także u młodszych kobiet, na przykład po porodzie, w czasie laktacji, czy przy stosowaniu niektórych leków, jak antyhistaminowe czy hormonalne.
Autor: Piotr Szymański
Zastosowanie płata rotacyjnego z napletka łechtaczki po amputacji warg sromowych mniejszych cz. I
Wargi sromowe mniejsze odgrywają ważną rolę w ochronie zewnętrznych narządów płciowych, osłaniając wejście do pochwy i ujście cewki moczowej wraz z wargami sromowymi większymi. Ich usunięcie (amputacja) może prowadzić do zaburzeń funkcjonalnych, takich jak przewlekłe podrażnienia, infekcje i dyspareunia, a także powodować defekty estetyczne negatywnie wpływające na samoocenę pacjentki.
W wielu krajach na świecie, gdzie wprowadzono powszechne programy szczepień przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego (HPV) odnotowuje się spadek częstości występowania zakażeń spowodowanych przez HPV. W Szwecji odsetek zaszczepionych kobiet urodzonych w latach 1999–2000 wynosi 82–83 proc.
Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, lek. Michał Gontkiewicz, dr n. wet. Anna Golke
Leki przeciwwskazane w laktacji
Laktacja to doskonały sposób żywienia niemowląt i małych dzieci. Pokarm kobiecy wytwarzany w odpowiednich ilościach stanowi optymalne źródło wszystkich niezbędnych składników odżywczych, gwarantując prawidłowy rozwój w pierwszym półroczu życia. Karmienie piersią niesie za sobą wiele benefitów zdrowotnych zarówno dla matki, jak i dziecka. Naturalny pokarm obniża prawdopodobieństwo występowania u dziecka min.: zakażeń przewodu pokarmowego, zakażeń dróg oddechowych, zapalenia ucha środkowego, zakażeń układu moczowego lub martwiczego zapalenia jelit.
Autor: mgr farm. Gabriela Lewandowska
Komunikacja marketingowa i reklamowa w medycynie
Jak się zmieniła komunikacja marketingowa i reklamowa w medycynie w świetle obowiązujących przepisów Ustawy o wyrobach medycznych? Przypomnijmy, na początku 2023 roku dość mocno ograniczono możliwości reklamowe w medycynie. Dziś zajmiemy się tym, co „reklamowo” może lekarz, a w następnym artykule napiszemy, jak reklamować mogą się firmy dystrybuujące sprzęt medyczny.
Autor: mgr prawa Andrzej Gross
Rola i bezpieczeństwo profilaktycznych szczepień przeciwko krztuścowi u pacjentek w ciąży
Obecnie krztusiec (koklusz) jest jedną z najpowszechniejszych chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień, jednak obecnie liczba jego przypadków rośnie. WHO zaleca szczepienie wszystkich dzieci przeciwko krztuścowi, jednak noworodki pozostają podatne na zakażenie
Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, lek. Michał Gontkiewicz