W Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy prowadzone jest śledztwo w sprawie nielegalnego przerwania ciąży. Sprawa budzi emocje, bo dotyczy pacjentki, której wcześniej odmówiono zabiegu w szpitalu w Pabianicach, mimo wskazań psychiatrycznych i poważnych wad płodu. Głos zabierają zarówno prokuratura, jak i organizacje społeczne.
- Prokuratura w Oleśnicy prowadzi śledztwo w sprawie nielegalnej aborcji (art. 152 §1 i §2 k.k.).
- Chodzi o pacjentkę, której wcześniej odmówiono zabiegu w Pabianicach mimo poważnych wad płodu i zaświadczenia psychiatry.
- Zawiadomienie złożyła Fundacja Życie i Rodzina.
- Fundacja Federa podkreśla, że aborcja została przeprowadzona legalnie – w celu ochrony zdrowia psychicznego kobiety.
Śledztwo w Oleśnicy: w tle odmowa szpitala w Pabianicach i wada letalna płodu
Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi postępowanie dotyczące przerwania ciąży, którego dokonano w tamtejszym szpitalu. Sprawa dotyczy 41-letniej pacjentki, której wcześniej odmówiono przeprowadzenia aborcji w Pabianickim Centrum Medycznym, mimo dostarczonej dokumentacji psychiatrycznej i prenatalnej.
Postępowanie dotyczy czynów opisanych w art. 152 §1 i §2 Kodeksu karnego, tj. przerwania ciąży z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny oraz udzielenia w tym pomocy – oba zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.
Co ustalono dotychczas?
– W toku śledztwa uzyskano pełną dokumentację medyczną i aktualnie planowane jest przesłuchanie w charakterze świadków personelu medycznego szpitala w Oleśnicy – poinformowała prokurator Karolina Stocka-Mycek, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu.
Pokrzywdzoną w sprawie jest kobieta, której odmówiono zabiegu w Pabianicach. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła Fundacja Życie i Rodzina.
Fundacja Życie i Rodzina: aborcja zaszkodziła pacjentce
Zdaniem przedstawicieli Fundacji Życie i Rodzina zabieg nie tylko był nielegalny, ale także nie przyniósł zakładanej poprawy zdrowia psychicznego pacjentki. – W świetle wiedzy medycznej jest jasne, że aborcja nie pomaga matkom. Ustalenia w tej sprawie potwierdzają, że kobieta nie doznała poprawy – twierdzą przedstawiciele fundacji, wzywając do postawienia zarzutów osobom odpowiedzialnym za decyzję o przerwaniu ciąży.
Fundacja Federa: przesłanki medyczne były spełnione
Fundacja Federa przekazała, że pacjentka posiadała zaświadczenie specjalisty psychiatrii o zagrożeniu dla zdrowia psychicznego oraz dokumentację potwierdzającą ciężkie wady płodu – w tym zespół Edwardsa (trisomia 18) i przepuklinę pępowinową (jelita i wątroba poza jamą brzuszną).
– Kobieta zgłosiła się do szpitala w Pabianicach z przygotowanym wnioskiem o przeprowadzenie aborcji. Placówka odmówiła, żądając dodatkowych badań prenatalnych – poinformowała organizacja.
Medyczne i prawne tło sprawy
W Polsce przerwanie ciąży jest dopuszczalne m.in. w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia kobiety. Spór w omawianej sprawie dotyczy interpretacji, czy zagrożenie zdrowia psychicznego, potwierdzone przez lekarza psychiatrę, spełnia tę przesłankę.
Dodatkowym aspektem jest rola szpitala w Pabianicach, który – jak podaje Fundacja Federa – został ukarany przez Narodowy Fundusz Zdrowia za odmowę wykonania świadczenia, mimo obowiązku wynikającego z przepisów.
Podsumowanie:
- Śledztwo dotyczy możliwego naruszenia art. 152 k.k. przez szpital w Oleśnicy.
- Pacjentka posiadała dokumentację medyczną potwierdzającą poważne wady płodu i zagrożenie zdrowia psychicznego.
- Zawiadomienie złożyła Fundacja Życie i Rodzina; aborcja miała miejsce po odmowie w szpitalu w Pabianicach.
- Trwa analiza dokumentacji medycznej oraz planowane są przesłuchania personelu.
Dowiedz się więcej – Nowy Gabinet Ginekologiczny: Oleśnica: Śledztwo ws. nielegalnego przerwania ciąży
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszy