Prowadzę praktykę zawodową w ramach grupowej praktyki lekarskiej wraz z drugim doktorem. Jest to spółka cywilna - stworzona na potrzeby zorganizowania miejsca pracy wspólnymi nakładami finansowymi. Czy w związku z tym, iż rozliczamy się zupełnie osobno i funkcjonujemy niemal autonomicznie, możemy prowadzić dokumentację swoich pacjentów niezależnie? Czy w takiej sytuacji każda z praktyk może mieć różny cennik usług, choćby ze względu na rozbieżności w zakresie rodzaju udzielanych świadczeń?
Odpowiedź: W zadanym pytaniu należy odróżnić prowadzenie grupowej praktyki lekarskiej od prowadzenia spółki. Spółkę zakłada się po to, aby działać wspólnie, a nie osobno. W tym aspekcie poszczególni lekarze nie mogą działać autonomicznie. Zysk spółki jest wspólny, należy go pomiędzy siebie zgodnie z podpisaną umową spółki. Kasy fiskalne są zarejestrowane na spółkę, a nie na własne działalności.
Prowadzona przez praktykę dokumentacja medyczna może być prowadzona oddzielnie przez każdego lekarza, ale też ze względu na to, że wykonują Państwo działalność leczniczą w formie grupowej praktyki zawodowej, może być ona prowadzona wspólnie dla wszystkich pacjentów. Kwestia ta nie została tak szczegółowo określona, jak ma to miejsce w wypadku dokumentacji medycznej w podmiocie leczniczym. Jeżeli chodzi o cennik, to nie ma przeciwwskazań, żeby każdy wspólnik miał własne stawki, ale musi być to jasno zakomunikowane pacjentom. Cennik jest obowiązkowym elementem Regulaminu Organizacyjnego, ponadto obowiązek jego posiadania wynika z przepisów regulujących kwestie związane z prawem uprawnień klienta i konsumenta.