KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Nowy Gabinet Ginekologiczny 2023Perineoplastyka – cz. 3

Kontynuujemy cykl artykułów dotyczący perineoplastyki. W poprzednich częściach opisaliśmy historię zabiegu oraz anatomię chirurgiczną regionu. W tej części zajmiemy się przygotowaniem pacjentki do zabiegu.

Autor: Piotr Kolczewski


Oprócz specjalizacji, lekarze mogą zdobywać umiejętności

Minister zdrowia w połowie czerwca opublikował listę 57 umiejętności medycznych oraz kwalifikacje osób, które o daną umiejętność mogą się starać. To zupełnie nowa forma zdobywania certyfikatów, potwierdzających zdobytą przez lekarza wiedzę medyczną.

Autor: Piotr Szymański


Zmiany neurologiczne po laparotomii

W sprawach dotyczących błędów medycznych niezmiernie istotna jest potrzeba wzajemnych konsultacji przypadku przez lekarzy różnych specjalności. Dopiero suma informacji, pochodzących od konsultantów z różnych gałęzi medycyny, pozwala na kompleksową oceną charakteru i rozmiaru szkody.

Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża


Jak to jest z żądaniem pacjenta o podanie danych polisy OC?

Temat wraca co jakiś czas i do dziś nadal na różnych forach dyskusyjnych można przeczytać różne, sprzeczne ze sobą, informacje w zakresie, czy pacjentowi podawać dane z polisy OC czy nie. Zdania są podzielone.

Autor: Ewa Mazur-Pawłowska


Znamiona skórne w okresie ciąży

W ciąży należy dbać o zdrowie i zapobiegać obniżeniu odporności poprzez odpowiednią dietę i właściwy tryb życia. Jeżeli jednak zachorujemy należy pamiętać, że nawet zwykłe przeziębienie wymaga konsultacji lekarskiej. Lekarz doradzi, jakie można przyjmować leki, aby nie narazić zdrowia dziecka. m dziecka w okresie zarodkowym i płodowym.

Autorka: Maria Krotewicz


Aktualizacja szczepionek przeciwko SARS-CoV-2 na sezon jesiennozimowy

Autor: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski