KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Now Gabinet GinekologicznyPytania do prawnika
Na pytania Czytelników odpowiada adwokat, dr n. pr. Maciej Gibiński – absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, właściciel kancelarii prawnej Centrum Doradcze Prawa Medycznego.

Szczepienia przeciwko SARS CoV-2 i związane z nimi niepożądane odczyny poszczepienne
Powszechne szczepienia są jednym z najskuteczniejszych metod transmisji chorób zakaźnych, dotyczy to także pandemii COVID-19. Większość aktualnych badań wskazuje jasno, że szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 są wyjątkowo bezpieczne, jednak nadal możliwe są rzadkie ogólnoustrojowe skutki uboczne ich stosowania.

Wykorzystanie technologii
HIFU w ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej HIFU, czyli High Intensity Focused Ultrasound jest nowoczesną technologią terapeutyczną, wykorzystującą skoncentrowane ultradźwięki o wysokim natężeniu.

Czy można zapobiegać wypadaniu narządu płciowego po porodzie pochwowym?
Nowe światło na problem wypadania narządu płciowego (pelvic organ prolapse – POP) rzucili M. Florian-Rodriguez i wsp. Opublikowali oni w czasopiśmie Nature w 2019 roku, w dziale „Doniesienia naukowe”, artykuł pt. „Effects of Protease Inhibitors in Healing of the Vaginal Wall” (wpływ inhibitorów proteazy na gojenie ściany pochwy) (1). Przyjrzyjmy się ich badaniom i wnioskom z nich płynących.

Trzecie oko ginekologa
Na ostatnim Kongresie Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników prelegenci i wykładowcy zgodnie stwierdzili konieczność zastąpienia w przyszłości cytologii klasycznej testem HPV w połączeniu z LBC, i/lub testem P16/Ki67. To świetna wiadomość dla tysięcy kobiet w Polsce, ponieważ oznacza dokładniejszą i pewniejszą diagnostykę w kierunku raka szyjki macicy. Czy od tych słów do czynów jest daleka droga?

Maseczki chronią lekarzy
Jakie są rodzaje maseczek ochronnych? Jaka jest ich skuteczność? Czy maski noszone w ambulatoriach powinny być inne od tych noszonych w sklepach? Wszyscy używamy maseczek, ale które rzeczywiście chronią, a które są jedynie atrapą? Jak to sprawdzić? Zebraliśmy informacje, poparte badaniami naukowymi na ten temat.

Współczesne metody leczenia choroby hemoroidalnej
Hemoroidy są najczęstszą przyczyną porad proktologicznych, jak również mogą powodować silne dolegliwości podczas ciąży i połogu. Pierwszym etapem leczenia choroby hemoroidalnej jest leczenie zachowawcze, a w razie jego nieskuteczności chorzy są kwalifikowani do leczenia zabiegowego.