BIG DEAL 2024

Szczepionka na COVID-19 a miesiączkowanieNiewielkie i krótkotrwałe są zmiany miesiączkowania po szczepionce na COVID-19, w porównaniu z naturalnymi odchyleniami w cyklu miesiączkowym - ocenia dr Victoria Male, specjalistka w dziedzinie zdrowia reprodukcyjnego z Imperial College w Londynie. Specjalistka przyjrzała się badaniom, które obrazują ten problem.

Jedno z takich badań przeprowadzili naukowcy z USA. Wzięło w nim udział 3 tys. 959 Amerykanek, które przez co najmniej sześć kolejnych cykli logowały się do aplikacji monitorującej miesiączki. Z badanej grupy, 2 tys. 403 kobiet zaszczepiło się na COVID-19, a pozostałe panie potraktowano jako grupę kontrolną.

Szczepionka a miesiączkowanie


Okazało się, że przyjęcie pierwszej dawki szczepionki nie miało wpływu na czas wystąpienia kolejnej miesiączki, natomiast przyjęcie drugiej dawki miało związek ze średnim opóźnieniem miesiączki o 0,45 dnia. Specjalistka podkreśla, że największe opóźnienia odnotowano u 358 kobiet, które otrzymały obie dawki szczepionki w tym samym cyklu miesiączkowym. W tym przypadku zanotowano opóźnienie kolejnej miesiączki średnio o 2,32 dnia.
11 proc. pań miało zmienioną długość cyklu o ponad 8 dni, co jest uważane za istotne z klinicznego punktu widzenia, natomiast w grupie niezaszczepionej odsetek ten wyniósł 4 proc.

Powrót do normy


Co ważne, długość cyklu miesiączkowego wróciła do normy w ciągu dwóch cykli po przyjęciu szczepionki. O zmianach w miesiączkowaniu po przyjęciu szczepionki na COVID-19 informowało wiele kobiet. Tylko w Wielkiej Brytanii do Medicines and Healthcare products Regulatory Agency zgłoszono ponad 36 tys. przypadków zaburzeń cyklu lub nieoczekiwanego krwawienia z dróg rodnych po szczepieniu na COVID-19.

Dowiedz się więcej:

Więcej artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.