KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

znajomość polskiego przez medykówNaczelna Rada Lekarska wciąż obstaje na stanowisku, że lekarze i lekarze dentyści, którzy studiowali w języku innym niż polski, powinni posiadać dokument potwierdzający znajomość polskiego lub zdać egzamin z tego języka. Przypomnijmy, że rząd w trakcie pandemii odszedł od tej zasady.

Innego zdania niż środowisko medyczne jest Ministerstwo Zdrowia.

Nie można żądać od lekarza znajomości języka polskiego…

Urzędnicy powołują się na wyrok Sądu Najwyższego z 29 grudnia 2021 r. w sprawie skargi ministra zdrowia na uchwałę Naczelnej Rady Lekarskiej dotyczącą wymogu przedstawienia oświadczeń o znajomości języka polskiego.

Wyrok sądu wskazuje, że nie można żądać od lekarza lub lekarza dentysty, który zdobył kwalifikacje poza granicami państw członkowskich UE i uzyskał od Ministra Zdrowia zgodę na warunkowe wykonywanie zawodu lekarza lub lekarza dentysty, dokumentów odnoszących się do znajomości języka polskiego w mowie i w piśmie w zakresie umożliwiającym wykonywanie zawodu lekarza.

Wyrok ten skomentował ówczesny prezes NRL, Andrzej Matyja. Wskazuje on, że konsekwencje działań i zaniechań osób wykonujących zawód lekarza lub lekarza dentysty na podstawie tych wadliwych rozwiązań ustawowych obciążać będą sumienie Ministra Zdrowia i to on powinien wyjaśniać pacjentom, dlaczego będą mogli natrafić w szpitalach na lekarzy nieznających choćby słowa w języku polskim.

Sprawa wciąż nie rozwiązana

Okazuje się, że mimo postanowień prawnych, sprawa nie jest do końca rozwiązana. Aktualnie 2,5 proc. lekarzy spoza UE nie otrzymało zgody na pracę w Polsce jest to 200 lekarzy. Głównym powodem braku pozwolenia jest brak znajomości języka polskiego, jednak ministerstwo wciąż uważa, że problemu nie ma. Natomiast samorząd lekarski walczy, by język był jednym z kryterium dopuszczenia lekarzy spoza UE do pracy w Polsce. O zgodę na pracę w Polsce do końca stycznia tego roku wystąpiło 3,5 tys. lekarzy oraz 1,5 tys. pielęgniarek i położnych spoza UE. - Zgodę resortu otrzymało na razie ok. 2,3 tys. osób z pierwszej grupy i niewiele ponad tysiąc z drugiej – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dowiedz się więcej - Znajomość polskiego przez medyków - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.