KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Dozwolonym, czy zabronionym działaniem jest wywoływanie pacjentki po nazwisku przez lekarza? Czy jest to określone prawnie? Słyszałem wiele, nie wiem jak się zachować. Mam nadawać pacjentkom jakieś przezwiska?

ODPOWIEDŹ: Wywoływanie Pacjenta w jakiekolwiek formie, która pozwoli na ustalenie jego tożsamości jest naruszeniem ochrony danych osobowych pacjenta. Przyjętą praktyką jest, że wywoływanie pacjenta po imieniu nie pozwoli na ustalenie jego tożsamości, co jest nieprawdą, ponieważ imię również może być uznane za daną osobową. Należy wskazać, że obowiązek ten funkcjonuje w Polsce nieprzerwanie od 21 lat, a nie jest „nowością” związaną z RODO. Przepisy te nie były jednak przestrzegane przez lekarzy, ponieważ placówki nie bały się kar finansowych za naruszenie bezpieczeństwa danych. Placówki medyczne stosują różne metody wywoływania pacjentów do gabinetów. Są to między innymi: wywoływanie pacjenta po imieniu, przez wskazanie ręki, po ustalonej wcześniej godzinie przyjęcia pacjenta, przez nadawanie pacjentom numerków, czy nadawanie pacjentom nazw postaci z filmu czy kreskówek. Należy jednak pamiętać, że w ostatnim przypadku istnieje ryzyko naruszenia dóbr osobistych pacjenta, jeśli ten uzna za obraźliwe nazwanie go np. Gargamelem lub Gapciem.
W celu wybrania odpowiedniej formy wywoływania pacjentów do gabinetu trzeba podejść ze spokojem, aby przede wszystkim nie utrudnić pacjentom dostępu do świadczeń zdrowotnych.