Nieinwazyjny test, który wykryje endometriozę w 48 godzin opracowali naukowcy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak informują naukowcy, może być to przełom w leczeniu tej choroby.
Biopsja endometrium ma być pobierana w gabinecie ginekologicznym, a następnie umieszczana w płynie stabilizującym, wykorzystywana do tego ma być metoda wykorzystująca technikę qRT-PCR, która podczas pandemii koronawirusa stała się bardzo popularna.
Test na endometriozę
Stworzył go polski startup Diagendo. Próbka poddawana jest testowi, który wykrywa podwyższony poziom ekspresji genu FUT4, wynik w zależności od obłożenia pracą laboratorium, może być dostępny nawet w 48h. Samo badanie przypomina cytologię.
– Obecnie prowadzimy rozmowy z ogólnopolskimi sieciami laboratoriów oraz szpitali, aby test był dostępny w wielu miastach na terenie kraju. Mam nadzieję, że w lutym opublikujemy na naszych mediach społecznościowych listę pierwszych partnerów, gdzie test będzie dostępny – wyjaśniają badacze.
Przyczyną problemów ze zdiagnozowaniem endometriozy jest brak odpowiednich testów dających jednoznaczny i szybki wynik. Diagnostyka polega na wykonaniu ginekologicznego badania USG.
– Jednak na jego podstawie można tylko domniemywać, że pacjentka choruje na endometriozę. Aby potwierdzić diagnozę, konieczne jest wykonanie kosztownego zabiegu laparoskopowego — czytamy na stronie WUM.
Problem z diagnostyką endometriozy
— Według szwedzkich wyliczeń średni czas potrzebny na postawienie ostatecznej diagnozy wynosi aż 9 lat — zaznaczał prof. Piotr Laudański na stronie WUM. W niektórych przypadkach może to trwać nawet 12 lat. Ze statystyk wynika, że endometrioza dotyczy 6-15% ogólnej populacji kobiet, występuje głównie u kobiet w wieku rozrodczym, jak również u młodocianych i u 3% kobiet po menopauzie. U kobiet cierpiących z powodu niepłodności, częstość występowania endometriozy wzrasta do 35-50% przypadków. Powoduje codzienny dyskomfort i ból, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie, dolegliwości występują w różnych momentach cyklu, nie tylko podczas bardzo obfitych miesiączek. Najbardziej charakterystyczne jest trudne do opisania uczucie ciężkości; rozpierania w dole brzucha, które pojawia się na przykład podczas stosunku czy w czasie owulacji.
Dowiedz się więcej - Test na endometriozę - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.