We Wrocławiu w tym roku szkolnym zostanie zaszczepionych prawie 4 tys. nastolatków przeciwko wirusowi HPV. Od 2010 r. tamtejszy magistrat prowadzi program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV); w tym roku przeznaczono na ten cel 1,5 mln zł.
Zasady funkcjonowania programu są zgodne z założeniami Światowej Organizacji Zdrowia.
Szczepionka HPV dla urodzonych w 2009 r.
– Każdego roku dostarczamy rodzicom aktualną wiedzę opartą na wiarygodnych źródłach medycznych. Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci
– powiedziała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Wrocławscy urzędnicy szacują, że w roku szkolnym 2022/2023 szczepionka przeciwko HPV podana zostanie we Wrocławiu niemal 4 tys. nastolatków. Otrzymają ją dziewczęta i chłopcy urodzeni w 2009 roku. Przedstawiciele magistratu mają nadzieję, że dzięki szczepieniom zmniejszy się zachorowalność na raka szyjki macicy oraz inne choroby.
– Po upływie sześciu miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV
– przypomniała Joanna Nyczak.
Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego
Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego realizowany jest we współpracy z Uniwersytetem Medycznym, Wrocławskiem Centrum Zdrowia SP ZOZ, sanepidem, Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu, Wojewódzkim Ośrodkiem Koordynującym Programy Profilaktyczne, Punktami Szczepień i szkołami podstawowymi. Ze statystyk wynika, że po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. W Europie rak szyjki macicy jest w pierwszej dziesiątce najczęstszych nowotworów występujących u kobiet. Jest też drugim z tych, na które najczęściej umierają kobiety w wieku od 15 do 44 lat.
Dowiedz się więcej - Szczepienia przeciwko HPV - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.