2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Czy lekarz może być zatrudniony w podmiocie leczniczym na umowę zlecenie? Lekarz nie chce umowy o pracę, ponieważ w innym gabinecie ma już taką umowę, a nie zamierza zakładać działalności gospodarczej. Jak można go zatrudnić w niepełnym wymiarze pracy?

 

W tej materii istnieje podział w doktrynie prawniczej. Widoczne są bowiem dwa stanowiska. Zgodnie z pierwszym, możliwe formy pracy lekarza zawiera ustawa o działalności leczniczej. Oczywiście pomijając możliwość zatrudnienia lekarza na etat, o którym mówi Kodeks Pracy. Zgodnie z przepisami ustawy o działalności leczniczej, lekarz może wykonywać swój zawód w ramach: praktyki zawodowej, praktyki zawodowej wyłącznie w zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego lub podmiotu leczniczego. Założenie podmiotu leczniczego wyłącza możliwość nawiązania współpracy z innym podmiotem. Kluczowa pozostaje zatem jedyna możliwa forma, o której mowa w ustawie o działalności leczniczej: wykonywania praktyki zawodowej wyłącznie w zakładzie leczniczym podmiotu leczniczego. Podstawą współpracy w tej formie organizacyjno-prawnej jest założenie przez lekarza własnej działalności gospodarczej.
Według drugiego poglądu, który występuje w doktrynie, umowa zlecenie jest również dopuszczalna, bowiem przewiduje ją Kodeks Cywilny, a podmiot leczniczy ma swobodę zawierania umów. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na fakt, że w przypadku pielęgniarek, ustawodawca przewidział w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej możliwość wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na podstawie umowy zlecenia. Skoro ustawodawca przewidział w jednej ustawie, a w drugiej nie, to można wysnuć wniosek, że świadomie pominięto taki zapis. Warto także zwrócić uwagę, że lekarz przyjmujący pacjentów na podstawie umowy zlecenia nie będzie miał obowiązkowej polisy OC, która jest warunkiem wymaganym od lekarza w przypadku prowadzenia praktyki zawodowej wyłącznie w zakładzie leczniczym.