KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

10 września rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce Poradnia dla ofiar i sprawców przemocy seksualnej. Mieści się ona w siedzibie Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego im. Stanisława Kurkiewicza przy ul. Marszałkowskiej 140 w Warszawie. Przy poradni działa również telefon zaufania.

 

Wszystkie osoby, które zostały zgwałcone lub doświadczyły molestowania seksualnego mogą zgłaszać się po pomoc do tej poradni. Do poradni można odesłać pacjentki, które były wykorzystane fizycznie, a nie potrafimy, jako lekarze ginekolodzy, pomóc im w sferze psychicznej.

Poradnia ma charakter interwencyjny – psychologiczny. Przyjmują w niej psychologowie i seksuolodzy. Z bezpłatnej pomocy psychologicznej można korzystać w każdy poniedziałek w godz. 10:00–15:00.Wystarczy zadzwonić pod numer 22 250-29-60 i się zapisać. Nie potrzeba skierowania, gdyż praca poradni nie jest finansowana z NFZ, a ze środków własnych Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego. Dlatego każdy lekarz ginekolog mający kontakt z ofiarami przemocy seksualnej może bez obaw o kosztowną terapię pacjentki polecić jej to miejsce, gdzie będzie mogła uzyskać pomoc po zdarzeniu. Poradnia oferuje ok. 6-10 bezpłatnych spotkań z psychologiem seksuologiem.

W każdy wtorek i środę w godz. 15:00-18:00 będzie czynny Telefon zaufania 22 828-11-12, gdzie wsparciem będą służyli wolontariusze fundacji.

Wśród sprawców ok. 2 tys. gwałtów i 2 tys. przypadków wykorzystywania seksualnego w ciągu roku, które mają miejsce w Polsce, najczęściej pojawiają się osoby potrzebujące terapii, a mimo to nie objęte programem leczenia zaburzeń seksualnych tylko dlatego, że o ich przestępczych zachowaniach nikt nie wie. Zaledwie 10 proc. sprawców gwałtów czy wykorzystywania seksualnego to osoby z dewiacjami seksualnymi. Cała reszta to osoby, których przemocowe zachowania seksualne kwalifikuje się jako zachowania zastępcze (np. pedofilia) czyli takie, których przyczyną nie jest dewiacja, a np. strach przed kobietami, poczucie, że jest się nieatrakcyjnym, zaburzenia wzwodu itp. Takich osób nie obejmuje program leczenia osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. Warto jednak pamiętać, że nieleczony sprawca może skrzywdzić wiele kobiet i dzieci zanim zostanie schwytany i osądzony, dlatego konieczna jest prewencja – twierdzą założyciele poradni, wśród nich dr n. med. Andrzej Depko, szef programu szkoleniowego fundacji, kierownik poradni i telefonu zaufania.

Podkreśla on też, że badania prognozują, iż w ciągu całego życia 8,6 proc. dziewcząt, 2,8 proc. chłopców i 13,3 proc. kobiet padnie ofiarą wykorzystywania seksualnego.

(KJ)