Choroba nowotworowa a rozrodczość
W Polsce w 2019 roku na nowotwory zachorowało około 13,5 tysięcy osób poniżej 44. roku życia, 9 tysięcy kobiet oraz 4,5 tysiąca mężczyzn. Rokowanie chorych, dzięki poprawie diagnostyki oraz coraz lepszym metodom terapeutycznym uległo znacznej poprawie.
Autorka: dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska
Bulking agents w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu
Obawy dotyczące stosowania siatek w operacjach slingowych doprowadziły do wzrostu zainteresowania okołocewkowymi środkami wypełniającymi (urethral bulking agents – UBA). Szczególnie popularne są one w Wielkiej Brytanii.
Preparaty regeneracyjne, wykorzystywane w ginekologii estetycznej i uroginekologii
Współczesna ginekologia, w tym ginekologia estetyczna oraz uroginekologia, w dużej mierze swoje działanie opiera na medycynie regeneracyjnej. W tym celu wykorzystywane są m.in. preparaty wspomagające naturalne procesy odnowy tkanek.
Autor: dr n. med. Tomasz Basta
Od kwietnia 2021 r. obowiązuje ustawa o zawodzie farmaceuty. Od tego czasu pojawiły się rozporządzenia określające nowe obowiązki i możliwości dla farmaceutów. Oznacza to jednak, że farmaceuci będą musieli zdobywać odpowiednie kwalifikacje, przystosowywać apteki do wymogów ustawy, szkolić się.
Autor: mgr farm. Daria Zielińska
Zastosowanie prawidłowych procedur postępowania uchroniło lekarza od kary
O ile lekarz prowadzący leczenie zastosuje metody leczenia zgodne z aktualną wiedzą medyczną, to nie można przypisywać mu odpowiedzialności za ich skutek, który w przypadku każdego pacjenta może być inny.
Autorki: Karolina Podsiadły-Gęsikowska; Aleksandra Powierża
Brak zgody pacjenta na leczenie – interpretacja Rzecznika Praw Pacjenta
Rzecznik Praw Pacjenta oskarżył ostatnio jeden z podmiotów leczniczych, że nie pobrał od pacjentki pisemnej zgody na zabieg. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chodziło o zabieg… lakowania zębów. Najprostszy z możliwych. Czy zatem niedługo dojdziemy do sytuacji, że pisemną zgodę trzeba będzie pobierać nawet na poradę ambulatoryjną?