2406 zakopane app ban 600x100

KSIĘGARNIA STOMATOLOGICZNA

Nowy Gabinet Ginekologiczny nr 5/2023Labiomajoroplastyka – cz. 1

Rozpoczynamy cykl tekstów na temat labiomajoraplastyki, czyli plastyki warg sromowych większych. W kilku częściach przedstawimy wszystkie istotne informacje dotyczące tego zabiegu: przygotowanie i kwalifikacja pacjentki, przygotowanie do zabiegu oraz techniki operacyjne.

Autor: Piotr Kolczewski


Szczepienia przeciwko grypie u kobiet w ciąży

Okres ciąży stanowi wyzwanie dla zdrowia kobiet ze względu na potencjalnie zwiększony poziom ryzyka powikłań, wynikających z zakażeń wirusami grypy. Szczepienia przeciwko grypie są obecnie zalecane ciężarnym w wielu krajach.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski

 


Badanie skuteczności terapeutycznej i tolerancji związanej z leczeniem preparatem Mastodynon w postaci tabletek u pacjentek z objawami mastalgii i mastodynii

Analiza wyników prospektywnego badania nieinterwencyjnego z udziałem 54 pacjentek w wieku od 20 do 60 lat, u których w wywiadzie stwierdzono dolegliwości, takie jak: tkliwość piersi, obrzęk piersi, ból piersi. U pacjentek stosowano lek Mastodynon. Efekty terapii monitorowano za pomocą kwestionariusza.


Postępowanie w przypadku boreliozy u kobiet w ciąży

Podsumowanie wiedzy na temat diagnostyki i terapii zakażeń krętkami z rodzaju Borrelia spp., ze szczególnym uwzględnieniem kobiet ciężarnych.

Autorzy: dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, dr n. wet. Anna Golke, lek. Michał Gontkiewicz, lek. Jacek Tulimowski


Środki dezynfekujące używane przeciwko SARS-CoV-2

Wirus SARS-CoV-2 może pozostawać zdolny do życia przez okres od ośmiu godzin (na powierzchniach wykonanych z miedzi) do kilku dni (na plastiku). Do zanieczyszczenia może dochodzić na dwa sposoby: przez osiadający, zawierający wirusy aerozol lub poprzez dotyk zanieczyszczonymi rękami.


Ewolucyjne zmiany w wykonywaniu zawodu farmaceuty

Wejście w życie ustawy o zawodzie farmaceuty w 2021 r. oraz czas pandemii COVID-19 przyczyniły się do zmiany postrzegania zawodu farmaceuty. W czasie pandemii farmaceuci zostali zauważeni jako zawód medyczny.