Lekarze prowadzący własną działalność, którzy podpisali umowy z NFZ mogą przystąpić do systemu Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ). Na razie do systemu przystąpiło ok. 50 proc. świadczeniobiorców. Przystąpienie do systemu uprawnia do weryfikacji ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL.
W tych praktykach, które nie przystąpią do systemu pacjent, aby udowodnić, że jest ubezpieczony, będzie musiał pokazać druk RMUA. Lekarze mogą informować pacjentów o możliwości sprawdzenia w wojewódzkim oddziale NFZ, czy są w systemie. Wraz z komunikatem podany będzie 17-znakowy kod autoryzacji. Jeśli kod nie będzie umieszczony w systemie, poszerzenie funkcji programu o dodatkowe kody będzie odpłatne.
Ekran koloru zielonego oznacza, że pacjent jest zarejestrowany w systemie, a ekran koloru czerwonego, że nie ma go w systemie. Przystąpienie do sytemu nie jest obowiązkowe, jest zalecane, aczkolwiek w komunikatach prezesa NFZ mówi się o prawie pacjenta do weryfikacji ubezpieczenia na podstawie numeru PESEL. Jeśli system nie potwierdzi ubezpieczenia pacjenta i pacjent okaże dokument, należy spisać dane z dokumentu, a jeśli pacjent nie ma druku RMUA, należy pobrać od niego oświadczenie z odpowiednim kodem (zawartym w Rozporządzeniu MZ z 20 grudnia 2012 ).
Zatem cała procedura jest dość skomplikowana i w rezultacie zamiast oszczędzić pracy służbie zdrowia, może jej dodać. Szczególnie w sytuacji, gdy system lub łącze internetowe się zepsuje. Istnieją również rejony pozbawione dostępu do Internetu. W takich sytuacjach będzie istniała możliwość sprawdzenia ubezpieczenia przez sms.