Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej nieprzychylnie odniosło się do podpisanej przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę ustawy o tak zwanej tarczy antykryzysowej 4.0 (Dz. U. z 2020 r., poz. 1086). Ustawa zrównuje bowiem błąd lekarski z przestępstwem takim jak napad z nożem.
- Podpisana ustawa wśród wielu zmian i przepisów dotyczących epidemii nowelizuje również przepis art. 37a Kodeksu Karnego. Ustawodawca – bez przeprowadzenia jakichkolwiek konsultacji publicznych – zmianą jednego przepisu zrównuje możliwą odpowiedzialność lekarza za ryzyko, jakie wiąże się z wykonywaniem tego zawodu, z przestępstwami typu: napad z nożem w ręku, pobicie kijem bejsbolowym, czy doprowadzenie ofiary do ciężkiego kalectwa w wyniku pobicia – czytamy w komunikacie NRL.
- Przepis ten, którego celem jest zmiana zasad wymierzania przez sądy kar za przestępstwa zagrożone karą pozbawienia wolności nieprzekraczającą 8 lat, będzie bowiem także obejmować te sprawy, w których lekarz niosący pomoc medyczną w sposób nieumyślny popełnia tzw. błąd lekarski. Dotychczas w każdej takiej sprawie sąd w miejsce kary pozbawienia wolności mógł orzec grzywnę albo karę ograniczenia wolności. Obecnie możliwe to będzie tylko w okolicznościach, w których wymierzona kara nie byłaby surowsza od roku - czytamy w piśmie Naczelnej Rady Lekarskiej. NRL apeluje o wprowadzenie stosownych zmian legislacyjnych.