2406 zakopane app ban 600x100

baner ngg NPC2024

Czy w przypadku ubezpieczenia obowiązkowego, moja polisa obejmuje również ubezpieczenie lokalu?

 

Rozumiem, że pod pojęciem ubezpieczenia obowiązkowego przyjmuje Pan polisę OC, o której mowa w ustawie o działalności leczniczej oraz przepisach wykonawczych wydanych na podstawie tejże ustawy. Obowiązek posiadania polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) został nałożony na wszystkie placówki medyczne i bez względu na to, w jakiej formie wykonują one działalności leczniczą (praktyka zawodowa lub podmiot leczniczy). Placówka medyczna jest obowiązana posiadać polisę OC w wysokości 75.000 euro na jedno zdarzenie i 350.000 euro na wszystkie. Oznacza to, że w przypadku zgłoszenia roszczenia przez pacjenta, ubezpieczyciel w wypadku konieczności wypłaty odszkodowania nie wypłaci więcej aniżeli równowartość 75.000 euro. Jednocześnie łączna suma wszystkich roszczeń w skali roku nie może przekroczyć 350.000 euro w trakcie obowiązywania polisy.
Przedmiotem polisy jest odpowiedzialność cywilna związana z udzieleniem świadczenia zdrowotnego.
Inne roszczenia, takie jak: kradzież własności pacjenta z placówki (np. kradzież kurtki z szatni); wypłata odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu pacjenta (np. poślizgnięcie się na śliskiej podłodze w placówce; porażenie prądem), zalanie budynku; włamanie, itp., nie są objęte obowiązkową polisą ubezpieczeniową.
Oczywiście istnieje możliwość zawarcia polisy dobrowolnej na taką ewentualność. Proszę jednak pamiętać o przeczytaniu i spełnieniu wymogów ogólnych warunków ubezpieczenia dobrowolnego. Zdarzają się sytuacje, kiedy klient zawiera polisę OC na ubezpieczenie lokalu, nie przeczytawszy wspomnianych ogólnych warunków ubezpieczenia. W nich z kolei będą zapisane obowiązki ubezpieczonego, jakie muszą być spełnione, aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie. Do najczęściej stosowanych obowiązków należy wskazać: przeglądy kominowe, przeglądy gazowe, okresowe wzorcowanie gniazdek elektrycznych, itp.