W Rzeszowie w 2024 roku będzie kontynuowany program, który ma zachęcać kobiety do badań profilaktycznych w kierunku raka piersi. Program wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Rzeszowa przyjęli na ostatniej sesji radni miasta. Program ma trwać do 2025 roku.
Rak piersi. Niepokojące dane na Podkarpaciu
Jego głównym celem jest zachęcenie kobiet w wieku 40-49 lat oraz 70+ do badań profilaktycznych. Z danych wynika, że program jest potrzebny w Rzeszowie, ponieważ w 2019 r. w Rzeszowie stwierdzono 28 zgonów kobiet w wyniku raka piersi, w 2021 roku tych zgonów było aż 43.
W 2022 r. w porównaniu do 2019 r. w stolicy Podkarpacia odnotowano ponad 11-procentowy wzrost liczby kobiet z rakiem piersi – z 995 do 1119.
Podkarpacie jest na ostatnim miejscu wśród województw, w których kobiety robią badania profilaktyczne. Korzysta z nich zaledwie jedna trzecia mieszkanek. Tylko regularne badanie i wczesne wykrycie raka piersi i innych chorób daje dużo większe szanse wyleczenia.
Dla Rzeszowianek i Ukrainek
Z programu mogą skorzystać kobiety, które mieszkają i są zameldowane w Rzeszowie oraz uchodźczynie z Ukrainy. Do kobiet będą kierowane ulotki, plakaty informacyjne, spoty w miejskich autobusach. W planie są również co najmniej dwa wykłady rocznie na temat konieczności przeprowadzania badań. Miasto będzie też edukowało młode kobiety w szkołach. Dziewczyny z ostatnich klas szkół średnich mogą brać udział w pogadankach. Dowiedzą się, jak rozwija się nowotwór, poznają też krótki instruktaż samobadania piersi. Edukacja ma objąć co najmniej 1500 dziewczyn.
Instruktaż będą miały również kobiety w wieku 40-49 lat. Będzie on prowadzony na fantomach. Pacjentki będą mogły umawiać się na instruktaż telefonicznie lub osobiście. W trzecim etapie przewidziano kwalifikacje do badania przesiewowego mammograficznego. W czwartym etapie programu, kobiety wypełnią ankiety, W ostatnim, piątym, mieszkanki Rzeszowa będą kierowane do mammografii i – po niekorzystnym wyniku – na wizytę lekarską. Po nich zostaną skierowane do poradni ginekologicznej lub/i onkologicznej. Miasto liczy na 10-procentowy wzrost liczby kobiet, które będą się regularnie badać, bo rak piersi jest najczęściej diagnozowanym u nich nowotworem.
Dowiedz się więcej - Program wczesnego wykrywania raka piersi - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.