Kompleksowe ramy dotyczące ograniczenia anemii wprowadza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Pracownicy WHO wzywają państwa do przyspieszenia działań pozwalających na zmniejszenie o połowę częstości występowania anemii u kobiet w wieku rozrodczym do 2025 roku.
Takie ramy zostały wprowadzone po raz pierwszy w historii.
Ograniczanie anemii zbyt powolne
– Postępy w ograniczaniu anemii są powolne, a w związku z tym świat nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia globalnego celu. Niestety anemia jest poważnym globalnym problemem zdrowia publicznego, ze statystyk bowiem wynika, że dotyka 571 milionów kobiet i 269 milionów małych dzieci na całym świecie – uważają przedstawiciele WHO. Problem jest bardzo poważny ponieważ z analiz wynika, że w 2019 roku anemia dotyczyła 40 proc. dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, 37 proc. kobiet w ciąży, 30 proc. kobiet w wieku 15–49 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że anemia występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. W Azji to druga z najczęstszych przyczyn śmierci kobiet po urodzeniu dziecka. w 2011 roku anemię miało 29 procent niebędących w ciąży kobiet w wieku 15-49 lat na całym świecie (czyli 496 milionów ludzi) oraz 38 procent ciężarnych (32,4 miliony ludzi).
Złożona przyczyna anemii u kobiet
– Większość prac nad zwalczaniem anemii koncentrowała się na profilaktyce i leczeniu niedoboru żelaza. Jednak niedokrwistość jest złożonym stanem z wieloma przyczynami – w tym innymi niedoborami żywieniowymi, infekcjami, stanami zapalnymi, stanami ginekologicznymi i położniczymi oraz dziedzicznymi zaburzeniami krwinek czerwonych – podkreślił Francesco Branca, dyrektor Departamentu Żywienia i Bezpieczeństwa Żywności WHO.
Niedokrwistość przyczynia się do m.in. zwiększenia ryzyka infekcji i śmierci, upośledza funkcje poznawcze i powoduje skrajne zmęczenie, złe wyniki w ciąży. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca strategie takie jak zwiększenie różnorodności diety, dodawanie żelaza, kwasu foliowego i innych mikroelementów do produktów spożywczych czy rozprowadzanie suplementów diety zawierających żelazo.
Dowiedz się więcej - Anemia u kobiet - Nowy Gabinet Ginekologiczny.
Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.