KURSY PTGP

BIG DEAL 2024

Płodność w czasie choroby nowotworowejSekcję Płodności w Chorobie Nowotworowej (Onkofertility) powołało Polskie Towarzystwo Onkologiczne. Sekcja będzie prowadzić działalność edukacyjno-naukową w zakresie zabezpieczenia płodności u chorych na nowotwory.

Zadaniem sekcji będzie również współpraca z innymi towarzystwami naukowymi, a także aktywny udział w opracowaniu standardów w zakresie prowadzenia i bezpieczeństwa ciąży u chorych po leczeniu onkologicznym, jak również ocena zdrowia dzieci oraz działania profilaktyczne w tym zakresie.

Płodność chorych w wieku prokreacyjnym

Ma być to budowanie wspólnej przestrzeni do wymiany wiedzy oraz pomocy pacjentom w ważnym dla nich aspekcie życia. Eksperci podkreślają, że ostatnie lata przyniosły znaczną poprawę rokowania u chorych na nowotwory. Jest to zasługa nowoczesnych metod diagnostycznych i terapeutycznych. Jednak leczenie onkologiczne, a szczególnie chemioterapia, wpływa niekorzystnie na płodność chorych w wieku prokreacyjnym. Stosowane terapie przeciwnowotworowe mogą powodować upośledzenie funkcji rozrodczych, a w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do trwałej niepłodności.

Dyskryminacja chorych na nowotwory

Specjaliści podkreślają również, że brak dostatecznej wiedzy i zrozumienia problemów związanych z rozrodczością po chorobie nowotworowej budzi czasem kontrowersyjne reakcje otoczenia. To z kolei wzmacnia zjawisko dyskryminacji chorych na nowotwory. Dzisiejsza wiedza i rozwój nauki sprawia jednak, że odpowiednie działania profilaktyczne i edukacyjne dają chorym szansę na posiadanie potomstwa i zbudowanie w przyszłości szczęśliwego życia rodzinnego. Wielu ekspertów podkreśla, że możliwe jest zarówno zajście w ciążę w trakcie choroby nowotworowej, jak i szczęśliwe donoszenie zdrowej ciąży przez pacjentki onkologiczne.

Choroby nowotworowe u kobiet w ciąży

Wbrew powielanym mitom – ciąża nie przyczynia się do powstawania raka, ani nie powinna bezpośrednio wpływać na szybszy rozwoju nowotworu. Choroby nowotworowe u kobiet w ciąży są rzadkie – zaledwie 0,1% wszystkich przypadków nowotworów współwystępuje z ciążą. Statystyki europejskie podają występowanie 2500-5000 nowych przypadków kobiet chorujących na raka w ciąży rocznie. Ze statystyk wynika, że problem ten będzie narastał. Wynika to z coraz późniejszego wieku kobiet, które decydują się na potomstwo. Do najczęściej występujących nowotworów u kobiet ciężarnych należą: rak piersi, rak szyjki macicy, chłoniaki i czerniak złośliwy.

Dowiedz się więcej - Płodność w czasie choroby nowotworowej - szczepienia - Nowy Gabinet Ginekologiczny.

Więcej ciekawych artykułów w "Nowy Gabinet Ginekologiczny" - zamów prenumeratę lub kup prenumeratę w naszym sklepie.